آخرین خبرها

ارتش اسرائیل به شمال غزه حمله کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ارتش اسرائیل به شمال غزه حمله کردبه گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش اشغالگر قدس در بیانیه ای اعلام کرد: تبادل آتش میان ارتش و فلسطینی ها، تلفاتی نداشت.
یک مسئول فلسطینی که خواست نامش فاش نشود، نیز در این زمینه تصریح کرد، حمله تانک های اسرائیلی، یک نقطه دیده بانی حماس را هدف قرار داد، اما هیچ تلفات جانی در پی نداشته است..
از سوی دیگر، «صلاح بالبردویل» عضو دفتر سیاسی حماس در گفت وگو با یک شبکه خبری فلسطینی تصریح کرد که در حملات اخیر صهیونیست ها به جوانان فلسطینی که در جریان آن ۶۲ تن شهید شدند، اسامی ۵۰ عضو حماس به چشم می خورد.
البردویل تصریح کرد: چگونه برخی زبان می گشایند که حماس درحال بهره برداری از نتایج راهپیمایی بزرگ بازگشت است، درحالی که هزینه سنگین را متحمل می شود.
حمله تانک های رژیم صهیونیستی سه روز پس از آن صورت می گیرد که نظامیان صهیونیست دوشنبه ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) راهپیمایی مردم غزه در هفتادمین سالگرد «روز نکبت» (اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها) و اعتراض آنان به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را به خاک خون کشیدند که در جریان آن ۶۲ تن شهید و حدود سه هزار نفر زخمی شدند.
از آغاز راهپیمایی بزرگ بازگشت (۱۰ فروردین) مصادف با سالگرد «روز زمین» در نوار مرزی غزه با اراضی اشغالی ۱۹۴۸ تاکنون، ۱۱۶ فلسطینی به شهادت رسیده و ۱۲ هزار ۵۲۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. 
فلسطینیان از سال ۱۹۷۶ تاکنون روز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) را به عنوان روز زمین فلسطینی نامگذاری کرده و آن را گرامی می دارند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۶ دسامبر ۲۰۱۷ (۱۵ آذر۹۶) اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد. 
وی همچنین با امضای نامه ای، دستور انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را صادر کرد. 
این تصمیم ترامپ با مخالفت جهانی روبه رو شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در ۳۰ آذر ۱۳۹۶ در جلسه ای اضطراری پیش نویس قطعنامه ای در مخالفت با تصمیم آمریکا درباره قدس را به رای گذاشت. 
در این رای گیری نمایندگان ۱۲۸ کشور به قطعنامه مجمع علیه تصمیم آمریکا رای موافق و ۹ کشور به آن رای مخالف دادند. 
با این حال، روز دوشنبه در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت. 
ترامپ در پیام تصویری به این مراسم که در سایه مخالفت جهانی برگزار شد، اعلام کرد که موقعیت کنونی قدس، مسجدالاقصی و اماکن مقدس حفظ خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن