آخرین خبرهاخبر داغفرهنگی و هنری

پوست‌اندازی میلاد کی‌مرام در «آسمان غرب»؛ این بار‌ «سیمرغ» شکار می‌شود؟

میلاد کی مرام امسال در چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر میلاد کی‌مرام که بیشتر او را با آثار اجتماعی به یاد می‌آوریم، با فیلم «آسمان غرب» ساخته محمد عسکری در نقش شهید علی‌اکبر شیرودی، حضور خواهد داشت.

میلاد کی‌مرام در چند سال اخیر به واسطه بازی در سریال‌های «ممنوعه» و «سیاوش» بیش از پیش مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، اما در سینما گزیده‌کاری بیشتری داشته است.

شاید بتوان گفت یکی از چهره‌های خبرساز در چهل‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر کی‌مرام است که بازی او در نقش شهید شیرودی پتانسیل دیده شدن خواهد داشت تا نامش را در کنار نامزد‌های دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد ببینیم.

در این گزارش به مرور نقش‌های کی‌مرام در چند سال اخیر پرداخته‌ایم.

روایت اول؛ چالش ایفای نقش «شهید»

فکر می‌کنید بهترین و به یادماندنی‌ترین نقشی که از یک بازیگر در قامت یک شهید دیده‌اید، کدام فیلم و با بازی کدام بازیگر بوده است؟

ایفای نقش یک «شهید» به‌خصوص از شهدای مربوط به تاریخ معاصر، یکی از انتخاب‌های چالش‌برانگیز و مهم در کارنامه هر بازیگری محسوب شود. چراکه تجسم پیدا کردن یک شهید در قالب روایت تصویری یک فیلم یا سریال، می‌تواند چهره یک بازیگر را با نام آن شهید در حافظه مخاطبان ثبت کند و این اتفاقی است که تا به امروز برای برخی بازیگران همچون شهاب حسینی در نقش «شهید بابایی»، فریبرز عرب‌نیا در نقش «شهید چمران» و بابک حمیدیان در نقش «شهید بروجردی» رقم خورده و حالا میلا کی‌مرام در معرض تجربه آن قرار گرفته است.

در طول سالیان اخیر تعداد بازیگرانی که در چنین نقش‌هایی مقابل دوربین قرار گرفته‌اند، کم نبوده است. طبیعتا هم بازی بعضی از آن‌ها چنگی به دل نزده است و تعدادی دیگر هم چنان مخاطبان را حیرت‌زده کرده‌اند که همچنان هم آن بازیگر را با نقش یک شهید به یاد می‌آورند.

امسال در چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر میلاد کی‌مرام که بیشتر او را با آثار اجتماعی به یاد می‌آوریم، با فیلم «آسمان غرب» ساخته محمد عسکری در نقش شهید علی‌اکبر شیرودی، حضور خواهد داشت. کی‌مرام که تا پیش از این بازی در نقش شهدا را در کارنامه‌اش نداشته، قطعا با چالش‌های ویژه‌ای مواجه شده است.

البته او در سال ۹۰ در فیلم «ملکه» به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر نقش‌آفرینی کرد که در دسته‌بندی فیلم‌های دفاع مقدسی به حساب می‌آید و بازیِ او در این فیلم مورد توجه قرار گرفت.

حالا باید دید کی‌مرام در فیلم «آسمان غرب» چطور ظاهر شده است و آیا می‌تواند توجه هیات داوران را به خود جلب کند یا خیر.

روایت دوم؛ از پلیس وظیفه‌شناس تا یک مرد دچار سوءظن!

میلاد کی‌مرام با نقش یک پلیس وظیفه‌شناس در سریال «نابرده رنج» ساخته علیرضا بذرافشان شناخته شد. جابر جوان سر به زیر و عاشق‌پیشه‌ای بود که برای رسیدن به دختر موردعلاقه‌اش هر کاری توانست، انجام داد.

کی‌مرام همچنین در مجموعه‌های «بچه‌های نسبتا بد»، «چرخ فلک» و «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» هم حضور داشته است. این بازیگر از سال ۹۰ بازی در فیلم‌های سینمایی را آغاز کرد و در یکی از سکانس‌های فیلم «خط ویژه» بازی قابل قبولی در واکنش به جزئیات زندگی خواهرش، نشان داد.

بازی در این فیلم دیپلم افتخار از سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر را برای‌اش به همراه داشت. یا در فیلم «امکان مینا» که نقش خبرنگار متعهدی را برعهده داشت و بعد از اینکه متوجه شد همسرش جاسوس سازمان مجاهدین خلق است، به طور کلی بازی‌اش تغییر کرد.

از دیگر نقش‌های متفاوت کی‌مرام در آثار سینمایی می‌توان به «مستانه» و «ملی و راه‌های نرفته‌اش» اشاره کرد در هر دو فیلم نقشی کاملا منفی برعهده داشت و چهره دیگری از خود را به مخاطبان ارائه کرد.

کی‌مرام بازی در سریال‌های «ممنوعه» و «سیاوش» را هم در کارنامه‌اش دارد که هر دو از تولیدات شبکه خانگی هستند و او در این مجموعه‌ها باز هم نقش عاشق‌پیشه‌ها را برعهده داشت که در «ممنوعه» به او خیانت شد و در «سیاوش» هم قهرمان کشتی بود و بنا به دلایلی در رسیدن به دختر محبوب‌اش، ناکام ماند.

نقش‌هایی که بعضی اعتقاد داشتند به لحاظ رفتاری مشابه یکدیگر بودند و با صرف نظر از چند مورد، تفاوت آن‌چنانی با یکدیگر نداشتند.

روایت سوم؛ یکی از شانس‌های دریافت سیمرغ

فیلم «آسمان غرب» از تولیدات سازمان سینمایی سوره است که تابستان سال جاری خبر ساخت‌اش منتشر شد. این فیلم در لوکیشن‌های متعدد استان کرمانشاه فیلم‌برداری شده است و بنیاد سینمایی فارابی و ارتش جمهوری اسلامی ایران در تولید آن همکاری داشته‌اند.

فیلم «آسمان غرب» این روز‌ها مراحل فنی را پشت‌سر می‌گذارد و با نگاهی متفاوت فداکاری‌های خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی و همرزمان‌اش در روز‌های ابتدایی جنگ را به تصویر می‌کشد.

همان‌طور که پیشتر به آن اشاره کردیم امسال در چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر، میلاد کی‌مرام با فیلم «آسمان غرب» در نقش شهید شیرودی حضور دارد. نقشی که پیش از این در کارنامه‌اش نداشته است و باید دید در قانع کردن منتقدان و هیات داوران چقدر موفق خواهد بود.

/فرارو

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا