آخرین خبرهااسلایدربا جوانان

حاجی محمد یزدی: کودکان و نوجوانان در معرض شدید آسیب های اجتماعی قرار دارند

آیا فضای مجازی محتوای موجود در آن را شما هم بدون در نظر گرفتن فیلترهای لازم و چارچوب های اخلاق و اعتقادی دنبال می کنید؟ جواب هرچه باشد بی تردید معرف گوشه ای از شخصیت شما در استفاده از محتوای رسانه ای فضای مجازی است.

به گزارش تدبیرشرق، سال هاست شبکه های اجتماعی بیش از نزدیکانمان با ما در ارتباط هستند نه تنها بخش عمده ای از زمان ما در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سپری می شود که در ساعات بیشتری تفکر ما را به لحاظ محتوا تحت تاثیر خود قرار می دهند و تراژدی از آن جا جدی تر می شود که محتوای فضای مجازی به بخشی از اخلاق، رفتار، ادبیات و … ما تبدیل شده است که خواسته یا ناخواسته در لحظات مختلف زندگیمان تاثیر پذیری از آن را در زندگیمان پر رنگ و پر آسیب می بینیم.

طیبه حاجی محمدیزدی، کارشناس ارشد و مشاور امور خانواده در این باره به خبرنگار برنا گفت:

مسئله شبکه مجازی و کشف علم و فناوری های جدید هم پیامدها، مزایا و خدمات خوب و هم معایب دارد. اگر افرادی که با فناوری های جدی آشنا می شوند با علم و آگاهی و راهکارهای صحیح وارد این عرصه شوند قطعا سعی بر استفاده مفید و دور ماندن از آسیب ها دارند و تلاش دارند تا آسیب را به حداقل برسانند چون این مسائل بدون آسیب نخواهد بود اما زمانی که از طریقه استفاده از شبکه های مجازی و بهره برداری از فناوری های جدی آگاهی نداشته باشند دچار مشکلات متعدد خواهند شد چه بسا ممکن است جسم و زندگی خود را به خطر بیاندازند.

طیبه حاجی محمدیزدی با بیان فراگیر بودن آسیب های این فضا بیان کرد: این آسیب ها تنها آسیب های فردی نخواهد بود و خانواده، جامعه و … را نیز در بر می گیرد؛ زمانی که این آسیب زده شد به این فکر میافتیم که چگونه می توان جلوی این آسیب را گرفت، پس زمانی که مقدار شناخت و آگاهی ها افزایش پیدا نکند نمی توانیم آسیب ها را کاهش دهیم اما خب بی اثر هم نیست. اطلاع رسانی ها و آگاهی ها دقت افراد را افزایش خواهد داد، اگر اطلاع رسانی ها، آموزش ها و آکاهی ها افزایش پیدا نکند این آسیب ها کاهش نخواهد یافت.

این کارشناس ارشد و مشاور امور خانواده افزود: رسانه ها، آموزش های علمی، آکادمیک، کارگاه ها، صدا و سیما و … همه می توانند برای آگاهی مردم از مسائل موجود در جامعه کمک کننده باشد که افراد از آسیب ها جلوگیری کنند. زمانی که کرونا آمد اتفاقات متعدد در جامعه رخ داد تا زمانی که آموزش های بهداشتی داده شد و آگاهی افزایش پیدا کرد به تدریج ابتلا به ویروس کرونا و تبعات آن نسبت به روزها و سال اول کاهش پیدا کرد.

طیبه حاجی محمدیزدی توضیح داد: ضریب بالایی از استفاده از شبکه های اجتماعی به سرگرمی ها باز می گردد و یکی از آن آگاهی هایی که در شبکه های مجازی داده می شود هدر ندادن وقت است، مثلا خیلی راحت می توانند از طریق اپلیکیشن هایی مانند واتساپ، اینستاگرام و … با یکدیگر ارتباط برقرار کنند اما از سویی دیگر عمر و زمان افراد صرف تماشای برخی محتواهایی می شود که اطلاعات خاصی به انسان اضافه نمی کند. از دیگر آسیب هایی که شبکه های مجازی می تواند داشته باشد انتشار اطلاعات غلط و نادرست، انحرافات فکری، انحرافات اجتماعی و … است، بنابراین استفاده از این فضا هم معایب و هم مزایا به همراه دارد.

او یکی از مهم ترین آسیب های این فضا را برای کودکان و نوجوانان دانست و ادامه داد: یکی از مهم ترین آسیب هایی که این فضا دارد مربوط به کودکان و نوجوانان است، زیرا کودکان و نوجوانان در سنین رشد و بلوغ جسمی و جنسی قرار دارند و اطلاعات و آگاهی ها و یا حتی فیلم های نامناسبی که مناسب این رده سنی نیست در دسترس آن ها قرار می گیرد زیرا نوجوانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده است با این مسائل مواجه می شود و آسیب های متعددی را به دنبال دارد که یکی دیگر از معضلات این فضا است. در برحه ای که نوجوانان می توانند مهارت های متعددی را یاد بگیرند و آینده خود را تقویت کنند در این فضا غرق می شوند و بیشتر زمان خود را بیهوده تلف می کنند و سرگرم مسائلی می شوند که نه در دنیا و نه در آخرت و آینده هیچ سودی برایشان ندارد.

طیبه حاجی محمدیزدی در پایان گفت: تحقیقات و پژوهش هایی در آمریکا انجام شده بود که میزان آسیب های اعتیاد به اینترنت را بررسی کرده بودند و متوجه شدند که اینترنت در کنار مزایا، آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

/برنا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا