اسلایدرسیاسیملی

نوبخت: چرا تولیت آستان قدس مالیات نمی‎دهد؟

سخنگوی دولت نوبخت

اعطای پول به هر بیکار، فاجعه‎ای برای اقتصاد کشور است

 

 سخنگوی دولت گفت: نه تنها باید سالانه ۷۵۰ هزار فرصت شغلی را پاسخ دهیم بلکه باید برای بیکاران فعلی هم فرصت شغلی ایجاد کنیم. بنابراین پیشنهاد ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی را به مجلس دادیم.

به گزارش تدبیرشرق، محمدباقر نوبخت امروز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی دیروز تشکیل شد. در این جلسه مطرح شد حسب پیشنهاد دولت برای اینکه تا پایان برنامه ششم یعنی سال ۱۴۰۰ بتوانیم نرخ بیکاری را یک رقمی کنیم؛ نیازمندیم سالانه ۹۵۰ هزار فرصت شغلی هستیم. براساس پیش‎بینی سازمانه برنامه و بودجه در سال های پیش رو، هر سال به طور متوسط ۸۶۵ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۴ تا ۹۱ جمعیت شاغل کشور از ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر افزایش یافت؛ ادامه داد: در دولت گذشته کل اشتغال ایجاد شده ۱۰ هزار نفر بود ولی از سال ۹۲ تا سال ۹۵ جمعیت شاغل به ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد. یعنی حدود ۲ میلیون شغل ایجاد شد. اگر با روال گذشته برای سال‎های آینده عمل کنیم هر سال ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار نفر به تعداد بیکاران کشور اضافه می شود. ما اعلام کردیم نه تنها باید سالانه ۷۵۰ هزار فرصت شغلی را پاسخ دهیم بلکه باید برای بیکاران فعلی هم فرصت شغلی ایجاد کنیم. بنابراین پیشنهاد ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی را به مجلس دادیم.

وی افزود: این پیشنهاد را دولت به مجلس داد و تصویب شد. مجلس نیز اعلام کرد برای ۹۵۰ هزار ایجاد فرصت شغلی نیاز به سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است. یعنی اگر بخواهیم ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال ایجاد کنیم باید سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: رقم سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۵ ، ۳۳۴ هزار میلیارد تومان بود. سال گذشته، دولت این رقم را از سرمایه گذاری در طرح های عمرانی و تملک دارایی، تسهیلات بانکی، بازار سرمایه، صندوق توسعه ملی، شرکت های دولتی، آورده بخش خصوصی، سرمایه گذاری خارجی تأمین کرد. این منابع باید دو برابر شود تا بتواند سالی ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کرد. ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در سال سرمایه گذاری خارجی باید طبق مصوبه مجلس انجام شود. یعنی ۶۵ میلیارد دلار سالانه از منابع خارجی استفاده کنیم،۳۰ میلیارد دلار از خطوط اعتباری بانک های خارجی، ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی و ۲۰ هزار میلیارد تومان قرارداد مشارکت با خارج باشد.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: سال ۹۵ منابع خارجی ۶ هزار میلیارد تومان بود. حالا باید این رقم به ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برسد. پس تأمین ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند سرمایه گذاری ۶۵ دلاری است که کار خیلی مشکلی است. این مسئله در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی بحث شد چون نمی توان به مردم وعده بدون پشتوانه بدهیم.

وی افزود:اگر وعده بیشتر از رقم ۹۵۰ هزار فرصت شغلی می دهند؛ یعنی باید رقمی بیش از ۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: ما تعهد کردیم سالی ۹۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم و نرخ بیکاری را تک رقمی کنیم. ما پاسخ این تعهد را می‎دهیم. حالا کسی می‎گوید ظرف ۴ سال می تواند ۶ میلیون فرصت شغلی ایجاد کند؛ درباره این وعده ما نمی توانیم تعهد کنیم.

نوبخت با اشاره به سایر مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: یک مصوبه این بود که اگر هر کارفرمایی هر کدام از جوانان بیکار را مشغول کار کند، دولت حق بیمه او را می دهد. مصوبه دیگر نیز این بود که تمام حقوق کارورزان را هم دولت می پردازد.
وی افزود: اگر قرار باشد هر کس بیکار باشد یک پولی بگیرد فاجعه بزرگی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌شود.

ماجرای پرونده دختر وزیر

سخنگوی دولت درباره موضع جدید سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده مختومه واردات کالا از سوی فرزند یکی از وزرا یادآور شد: در این موضوع خیلی شفاف موضع دولت بیان شد؛ هر کسی در هر جایگاهی در دولت بخواهد مرتکب خلاف قانون شود، حتما باید مطابق قانون با او برخورد شود. بنابراین هیچ کس در دولت در محدوده حراستی و حفاظتی برای پاسخگویی وجود ندارد. قانون می‌گوید یک کسی در مظان اتهام بود که در خانه اش کالای قاچاق دارد. این بلافاصله تیتر شد و گفتند که موضوع به یک وزیر دولت ارتباط دارد. چه کسی باید این را تشخیص دهد؟ ستاد تعزیرات و کلانتری رفت و آن خانه را تفتیش کرد. حالا باید دید مرجع قانون چه می گوید؟ مرجع قانونی گفت قاچاق نیست؛ این کالا از مرزها آمده و حقوق گمرکی اش را پرداخت کرده است. حالا می گویند کارت بازرگانی برای آن فرد نبوده است. خوب این هم بررسی شود. اگر تخلفی صورت گرفته طبق قانون برخورد شود. اما قبل از اینکه قانون نظرش را بدهد آبروی کسی را نبرند. ما مسلمان هستیم.

پرداخت کارانه خلاف قانون بود که سایت قالیباف فیلتر شد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرآنلاین که پرسید، سایت کارانه آقای قالیباف فیلتر شد و ستاد انتخابات او این اقدام را منتسب به دولت یازدهم می کند، پاسخ شما چیست؟ گفت: من از وزیر کشور شنیدم که دستگاه مسئول نظارت بر انتخابات که فقط دولتی‎ها عضو آن نیستند؛ به این نتیجه رسیدند که این امر خلاف قانون است و با مقررات حاکم بر انتخابات مغایر است. در مجلس هم اعتراضات زیادی صورت گرفته است و آقای مطهری نایب رئیس مجلس نیز اعلام کرد این کار یک اقدام غیرقانونی است. بنابراین اقدامی که شد از سوی ستاد نظارت بر انتخابات بود. آنچه باعث این اقدام شد؛ آن بود که کار ایشان خلاف قانون تشخیص داده شد. وجهی ندارد که نامزدی بگوید بیکاران در این سایت ثبت نام کند تا ۲۵۰هزار تومان دریافت کند.

نوبخت یادآور شد: پیش از این یک بار شورای نگهبان انتخابات را در حوزه انتخابیه ای باطل اعلام کرد چون نامزد پیروز شب قبل از انتخابات شام داده بود. ما به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری احترام می گذاریم. اما برخی مشاوران کارهایی می کنند که نامزد را قانع می کنند یا بدون اطلاع کارهایی را انجام می دهند.

وی در پاسخ به سئوال خبرآنلاین که پرسید نامزدهای منتقد دولت در حالی آقای روحانی و آقای جهانگیری را به رقیب هراسی متهم می کنند که خود آنها در واقع دستاوردهای پس از انقلاب را زیر سوال می برند، آیا این سیاه نمایی نیست؟، گفت: کسی حق ندارد خدمات نظام و دولت را که بخشی از نظام است تخریب کند. اینها به نظام بر می گردد و کار به جایی می رسد که رسانه ملی احساس خطر کند و نشان دهد سال ۵۷ شاخص ها چه بود سال ۹۵ چه بود.

چرا تولیت آستان قدس مالیات نمی‎دهد؟

معاون رئیس جمهور درباره صحبت های حجت الاسلام ابراهیم رئیسی مبنی بر پرداخت چهار برابر مالیات آستان قدس برای کمک به فقرا طبق فرمان امام اظهار کرد: پس چرا مالیاتی نمی پردازند؟ البته قانون برنامه ششم معافیت همه آنهایی که معاف بودند را لغو کرده است. مقام معظم رهبری هم تأکید کردند در اقتصاد مقاومتی منابع را طوری تغییر دهیم که سهم مالیات ها بیشتر شود.

وی درباره کمک دولت به شهرداری تهران نیز ادامه داد: اعتبارات دولتی پرداختی به شهرداری تهران و همه شهرداری ها مشخص است و می توانیم آن را اعلام کنیم.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا