آخرین خبرهابین الملل

مرشایمر: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران از سر استیصال بود

نظریه‌پرداز و استاد مشهور آمریکایی حمله اسرائیل به ساختمان بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را ضربه بزرگی به قانون بین‌الملل توصیف کرده است.

به گزارش تدبیرشرق، «جان مرشایمر»، نظریه‌پرداز و استاد مشهور آمریکایی در مصاحبه‌ای حمله اسرائیل به بخش کنسولی ایران در دمشق در روز 13 فروردین را ضربه‌ای بزرگ به قانون بین‌الملل توصیف کرده است.

او در مصاحبه با «گلن گرینوالد»، مؤسس وب‌سایت «اینترسپت» گفت: «اسرائیل اساساً از کنترل خارج شده است. وقتی شما با آنچه در خصوص حمله به یک کاروان کمک‌های انسانی در غزه رخ داد همراهی می‌کنید مشاهده می‌کنید هیچ محدودیتی برای کارهایی که اسرائیل می‌تواند انجام دهد وجود ندارد، آنها احساس می‌کنند آزادند هر کاری که تمایل دارند انجام دهند.»

وی اضافه کرد: «داریم درباره بمباران کنسولگری ایران در دمشق صحبت می‌کنیم، فکر می‌کنم این ضربه‌ای بزرگ به نظم بین‌الملل قانون‌محور است که ایالات متحده این‌همه آن را تحسین می‌کند، اسرائیلی‌‌‌ها مثل یاغی‌ها رفتار می‌کنند و ایالات متحده در هر اتفاقی از آنها دفاع می‌کند.»

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی غروب دوشنبه 13 فروردین‌ماه ساختمان کنسولگری ایران در خیابان المزه دمشق را هدف حملات هوایی قرار دادند. در این حمله 7 مستشار ایرانی و چندین فرد سوریه‌ای به شهادت رسیدند.

عده زیادی از کشورها این حمله را محکوم کردند اما ایالات متحده آمریکا چند روز بعد از این حمله به‌همراه متحدان غربی خود از تصویب بیانیه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکوم کردن این حمله جلوگیری کرد.

جان مرشایمر در ادامه اظهارات خود به انتقاد از حمایت‌های آمریکا از این رفتارهای اسرائیل پرداخت. او گفت: «این برای ایالات متحده خوب نیست، قطعاً این مسئله برای کل سیاست بین‌المللی خوب نیست.»

این استاد دانشگاه در ادامه انگیزه‌های اسرائیل از حمله به ساختمان کنسولی ایران را به شکست رژیم در جنگ غزه مرتبط کرد. او گفت: «نمی‌دانم هدفشان چیست، درک انگیزه‌شان دشوار است، می‌توان گفت که مستأصلند؛ دارند دست‌وپا می‌زنند. اوضاع در غزه خوب پیش نمی‌رود، با حزب‌الله اوضاع خوب نیست. اخبار خیلی بدی در خصوص اسرائیلی‌ها وجود دارد.»

مرشایمر اضافه کرد: «می‌توان گفت که دارند تنش‌ها را بالا می‌برند چون می‌خواهند تلاش کنند خودشان را از باتلاق خارج کنند. ممکن است مسئله این هم باشد که می‌خواهند آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند که این هم جزو اهداف بلندمدت حکومت اسرائیل است، این مسئله مطمئناً برای ایالات متحده خوب نیست.»

/تسنیم

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا