آخرین خبرهااستان هااسلایدرخبر داغفرهنگی و هنری

در 107 سالگی؛ “جبار نوید” عکاس قدیمی بندرانزلی درگذشت

نوید عکاسبه گزارش تدبیرشرق «جبار نوید» یکی از قدیمی‌ترین عکاسان ایران امروز در آسایشگاه سالمندان سرای محبت بندر انزلی درگذشت.

او که یکی از کهنسال‌ترین افراد در گیلان هم به حساب می‌آمد ۱۰۷ سال قبل در بندرانزلی متولد شد و بیش از ۷۰سال  مشغول عکاسی بود. نوید یکی از خاطره انگیزترین شخصیت‌های این شهر ساحلی برای مردم و مسافران بود.

چون بیش از ۷۰سال «نوید عکاس» با دوربینش در ساحل انزلی از مردم این شهر و مسافران عکاسی می کرد. به جز ثبت تصاویر از مردم، او یکی از عکاسانی بود که طی چند دهه گذشته برای بازی‌های تیم فوتبال ملوان بندر انزلی هم در ورزشگاه قدیمی این شهر حاضر می شد که آخرین آن به صورت نمادین در سال ۱۳۹۵ رخ داد. تصاویر ثبت شده توسط جبار نوید از تیم فوتبال ملوان بندرانزلی یکی از مهم ترین آرشیوهای عکس چند دهه قبل این باشگاه به حساب می آید.

هرچند که شناسنامه «نوید عکاس» در سال ۱۲۹۵ صادر شده بود اما او در گفت وگو با خبرنگاران تاکید داشت که متولد ۱۳۰۱ بوده یعنی هنگام فوت ۱۰۷ سال داشت.

این عکاس قدیمی که نقاشی کاربلد هم به حساب می آمد گفته بود تا قبل از جنگ جهانی دوم با فروش آثار نقاشی اش به امرار معاش مشغول بود اما پس از ورود دوربین های عکاسی تخته ای به بندرانزلی او به عکاسی روی آورد و در مراسم های شادی و غم مردم انزلی حضور داشت.

نوید طی سال‌های اخیر در سرای سالمندان بندرانزلی حضور داشت و بارها تعدادی از مردم این شهر در مناسبتهایی مانند روز پدر، روز عکاس و یا تولد او تلاش کردند لحظات شادی برایش ایجاد کنند.

خرداد سال ۱۴۰۱ به پاس تقدیر از خاطره‌ سازی‌های جمعی در یک شهر توسط این عکاس، مجسمه جبار نوید در یکی از معابر اصلی شهر انزلی نصب شد.

/دیارمیرزا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا