آخرین خبرهاخبر داغعلم و تکنولوژی

پاسخ پزشکان به چند چرای سخت چرا شکم من همیشه صدا می‌کند؟ چرا پا‌های من همیشه سرد هستند؟

پزشکانبه گزارش تدبیرشرق, به نقل از سان، چرا پس از خوردن غذا دچار بادگلو می‌شویم؟ دلیل بادگلو معمولا بلعیدن هوای زیاد هنگام سریع غذا خوردن و نوشیدن سریع یا صحبت کردن در حین غذا خوردن است. هم چنین، نوشیدنی‌های گازدار نیز اگر آن را سریع بنوشید به ترشح گاز در معده ادامه می‌دهند و می‌توانند باعث ایجاد بادگلو شوند.

چه چیزی باعث سوزن سوزن شدن (گزگز) و خواب رفتگی اندام بدن مان می‌شود؟ سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی اندام از نظر فنی به عنوان پارستزی شناخته می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که اعصاب منتهی به ناحیه آسیب دیده به درستی کار نمی‌کنند. در صورتی که جریان خون از طریق فشار یا ضربه به اندام نرسد پارستزی ممکن است رخ دهد.

چرا پا‌های من تا این اندازه عرق می‌کنند؟

پا‌ها نسبت به اندازه خود غدد تعریق بیش تری نسبت به سایر اندام‌های بدن مان دارند امری که می‌تواند باعث مرطوب شدن کف پا و بوی بدن شود. در نتیجه، لازم است که پس از ورزش پا‌های خود را شسته و جوراب خود را عوض کنید.

چرا شکم من همیشه صدا می‌کند؟

به طور رسمی این حالت بوربوریگمی نامیده می‌شود صدای غرش درون شکم که ناشی از حرکت گاز در روده است. برخی از صدا‌های درون شکم به خصوص در هنگام گرسنگی طبیعی هستند. چای نعناع می‌تواند برای کاهش آن کمک کننده باشد. با این وجود، این صدا ممکن است نشانه‌ای از بیماری قلمداد شود به ویژه اگر همراه با درد یا تغییر در عادت روده باشد.

چرا باسن دچار خارش می‌شود؟

این پدیده‌ای بسیار رایج است. در صورتی که خارش باسن در شما به صورت مداوم رخ می‌دهد می‌توانید به پزشک مراجعه کنید، اما اغلب به راحتی در خانه قابل درمان است. شما می‌توانید با پوشیدن لباس‌های نخی گشاد سعی کنید خارش باسن تان را کاهش دهید. هم چنین، برای کاهش خارش باسن پس از اجابت مزاج خود را تنها با آب بشوئید.

چرا دچار گرفتگی یا کیپ شدن گوش می‌شوم؟

انسداد گوش که اغلب هنگام پرواز یا شنا تجربه می‌شود زمانی که اختلاف فشار در پرده گوش وجود دارد احساس می‌شود. کیپ شدن و گرفتگی گوش زمانی رخ می‌دهد که هوا به سرعت وارد می‌شود و فشار را یکسان می‌کند که اغلب در نتیجه خمیازه کشیدن یا جویدن رخ می‌دهد یعنی زمانی احساس می‌شود که اختلاف فشار در سراسر پرده گوش وجود داشته باشد.

چرا مفاصل من صدا می‌دهند؟

صدای زانو‌ها و بند انگشتان معمولا بی ضرر هستند. صدای مفاصل ممکن است به شکل ترک خوردگی بند انگشت نیز ظاهر شود. یک روایت قدیمی وجود دارد که می‌گوید شکستن بند انگشتان می‌تواند آن‌ها را ملتهب کند یا منجر به آرتریت شود. مانند بسیاری از روایت‌های قدیمی این یک باور نادرست است. شکستن بند انگشتان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و کاملا طبیعی می‌باشد و طی فرایندی علمی به نام کاویتاسیون رخ می‌دهد. مفاصل به طور طبیعی حباب‌های نیتروژن را در طول زمان به وجود می‌آورند، زیرا مایع سینوویال به عنوان روان کننده برای آن‌ها عمل می‌کند. این حباب‌ها می‌توانند در فضا‌های مفصل جمع شوند و باعث ایجاد احساس سفت شدن مفصل شوند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد می‌توانید مفاصل را اصطلاحا بشکنید تا شل شده و گاز از حباب‌های آن آزاد شود. این همان کاویتاسیون است.

چرا پا‌های من همیشه سرد هستند؟

گردش خون ضعیف شایع‌ترین عامل سرد بودن پا‌ها می‌باشد. بدن در هوای سرد می‌تواند جریان خون را از پوست منحرف کند تا از اتلاف گرما جلوگیری کند و اندام‌های حیاتی را در دمای طبیعی نگه دارد. در این میان اندام‌هایی مانند پا بیش‌تر در معرض خطر اتلاف گرما قرار دارند. برای جلوگیری از بروز آن پدیده سعی کنید پا‌های تان را گرم نگهداشته یا حرکت دهید.

چرا بینایی من هنگام عصر بدتر می‌شود؟

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خستگی چشم و کاهش نور اشاره کرد. سلول‌های قسمتی از چشم که مسئول واضح‌ترین دید هستند از مخروط‌ها تشکیل شده اند. مخروط‌ها می‌توانند رنگ را ببینند، اما حساسیت کمتری به نور دارند بنابراین در سطوح نور کم اثربخش نیستند. برای تشخیص هرگونه مشکل مرتبط با بینایی به بینایی سنج مراجعه کنید.

چرا دچار گرفتگی عضلانی می‌شوم؟

این اسپاسم‌های عضلانی کوتاه مدت می‌توانند دردناک باشند. به نظر می‌رسد اگر بدن تان دچار کم آبی شود یا به شدت ورزش کنید و یا به اندازه کافی موقعیت بدنی خود را تغییر ندهید بروز گرفتگی عضلانی در شما شایع‌تر خواهد بود. حرکات کششی و ماساژ می‌تواند در این باره کمک کننده باشد.

چرا دچار سوء هاضمه می‌شوم؟

معمولا به دلیل تحریک اسید معده دیواره شکم یا گلو ایجاد می‌شود. وضعیت سوء هاضمه می‌تواند غذا‌های اسیدی، چرب یا تند، سیگار کشیدن، اضافه وزن، استرس و برخی داروها، مانند ایبوپروفن بدتر شود.

چرا هنگام سرما پوست بدن ام دچار خراش می‌شود؟

هوای سرد و خشک می‌تواند تمام رطوبت پوست زمستانی را مکیده و آن را خشک و سفت کرده و باعث ایجاد حس خارش در شما شود. چرب نگه داشتن پوست با کِرِم می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

چرا وقتی سریع می‌ایستم احساس سرگیجه می‌کنم؟

هنگام ایستادن رگ‌های خونی برای حفظ فشار باید اندکی منقبض شوند. اگر این پاسخ اندکی با تاخیر رخ دهد افت کوتاه می‌تواند باعث سرگیجه یا حتی غش شود. برای اجتناب از این وضعیت باید موقعیت خود را به آرامی و با احتیاط تغییر دهید. علائم طولانی مدت باید توسط پزشک عمومی بررسی شود.

لکه‌های سیاه در بینایی من چه هستند؟

با بالا رفتن سن یک ماده ژله مانند در داخل چشم مایع و منقبض می‌شود. این امر می‌تواند باعث جمع شدن فیبر‌های کلاژن میکروسکوپی شود که باعث ایجاد سایه‌هایی بر روی شبکیه چشم شما می‌شود که به صورت شناور ظاهر می‌شوند. در صورت از دست دادن بینایی به پزشک مراجعه کنید.

چرا چشم هایم دچار اشک ریختن می‌شوند؟

سرازیر شدن اشک از چشم‌های تان با شستن مواد محرک و تمیز نگه داشتن چشم‌های تان از آن اندام مهم بدن محافظت می‌کند. آبریزش چشم‌ها می‌تواند ناشی از آلرژی، هوای سرد و خشک زمستانی یا کاهش زهکشی مانند انسداد مجرای اشک باشد.

چرا بیرون از خانه سرفه می‌کنم؟

این سرفه معمولا استنشاق هوای سرد و خشک زمستانی است. سرفه یک بازتاب طبیعی برای هر گونه تحریکی است که در مجاری هوایی فوقانی ما ایجاد می‌شود.

چرا صدای پس زمینه موجود را نمی‌شنوم؟

گوش‌ها صدا را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌کنند سپس مغز ما انتخاب می‌کند که به کدام صدا‌ها توجه کنیم و کدام را نادیده بگیریم. هر چه صدای پس زمینه بیش‌تر باشد انجام این کار دشوارتر است. از آنجایی که افراد شنوایی خود را از دست می‌دهند برای مثال با افزایش سن عملکرد خوب به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود.

چرا ناخن‌های پا زرد می‌شوند؟

رنگ ناخوشایند ناخن پا معمولا به دلیل عفونت قارچی خفیف ایجاد می‌شود و ممکن است با ضخیم شدن، پوسته شدن یا لکه‌های سفید همراه باشد.

چرا پوست سر من در شب دچار خراش می‌شود؟

خارش شبانه پوست سر می‌تواند بر اثر ابتلا به بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا شوره سر، آلرژی، التهاب یا تغییرات هورمونی رخ دهد. ما اغلب در شب چیز‌هایی را درک می‌کنیم که در طول روز متوجه آن‌ها نمی‌شویم فقط به این دلیل که هنگام شب عوامل کم تری برای حواس پرتی ذهن مان وجود دارند.

چرا دستان ام ضعیف‌تر می‌شوند؟

سن شایع‌ترین عامل تاثیرگذار در این مورد است که معمولا به دلیل از دست دادن عضلات و آرتروز از ۶۵ سالگی به بعد رخ می‌دهد. ضعف دستان در سنین پایین‌تر ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

چرا وقتی نخ دندان می‌کشم لثه هایم دچار خونریزی می‌شوند؟

خونریزی لثه‌ها در اولین مراحل نخ دندان کشیدن امری طبیعی است و نشانه‌ای از آن است که نخ دندان را باید به طور منظم مورد استفاده قرار دهید.

/دیارمیرزا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا