آخرین خبرهاخبر داغعلم و تکنولوژی

ناسا اعزام فضانوردان به ماه را تا سال ۲۰۲۶ به تعویق انداخت

فضانوردانآژانس فضایی ایالات متحده آمریکا، ناسا، اعزام فضانوردان به ماه در پوشش برنامه آرتمیس را تا سال ۲۰۲۶ به تعویق انداخت.

بیل نلسون، مدیر ناسا، سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه اعلام کرد که این سازمان دو ماموریت آرتمیس-۳ برای اعزام فضانورد به ماه را یک‌سال به تعویق می‌اندازد تا طرف‌های قرارداد زمان بیشتری برای غلبه بر چالش‌ها داشته باشند.

او اظهار داشت:‌ «ایمنی اولویت اصلی ماست و به تیم‌های آرتمیس زمان بیشتری برای مواجهه با چالش‌ها در زمینه پیشرفت‌ها، عملیات‌ها و یکپارچه‌سازی می‌دهیم».

آرتمیس، نام خواهر آپولو در اسطوره‌های یونانی، نام برنامه‌ای است که رسما در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از طرح‌های آژانس فضایی ایالات متحده برای استقرار دائمی انسان در نزدیکترین قمر به زمین اعلام شد و قرار است ماه سکویی برای ماموریت‌های آینده به سمت مریخ باشد.

در حال حاضر ۲۲ کشور عضو این برنامه هستند.

در ماموریت اول، یک پرواز آزمایشی بدون سرنشینِ رفت‌وبرگشت به ماه به نام آرتمیس-۱، پس از چند بار تاخیر، در سال ۲۰۲۲ انجام شد.

بر اساس برنامه آرتمیس-۲، قرار بود در پایان سال جاری میلادی یک پرواز سرنشین‌دار به اطراف ماه صورت گیرد ولی فرودی انجام نمی‌شد. خبرگزاری رویترز می‌گوید که این پرواز به سپتامبر سال ۲۰۲۵ موکول شده است.

در برنامه آرتمیس-۳ که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده بود، قرار بود نخستین زن و نخستین فرد رنگین‌پوست در قطب جنوب ماه فرود بیایند، جایی که ناسا امیدوار است در آن‌جا یخ برای تهیه سوخت موشک یافت شود. این برنامه هم تا سپتامبر سال ۲۰۲۶ به تعویق افتاده است.

ناسا همچنین در نظر دارد یک پایگاه فضایی در اطراف ماه به نام «دروازه» احداث کند که سفینه‌ها برای ماموریت‌های بعدی در آن پهلو خواهند گرفت.

شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک برنده قرارداد سامانه فرود برای آرتمیس-۳ برپایه مدل اولیه موشک استارشیب شده است، ولی آماده‌سازی‌ها زمان طولانی‌تری می‌طلبد.

دو آزمایشی که با موشک‌های ۱۲۱ متری استارشیپ صورت گرفته، با انفجار همراه بوده است.

ناسا در مارس ۲۰۲۳ موافقت کرد که برای حمایت از طرح آرتمیس حدود ۴۰ میلیارد دلار بودجه در اختیار طرف‌های قرارداد بگذارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تفاوت کلیدی بین ماموریت‌های آپولو در قرن بیستم و عصر آرتمیس، به افزایش نقش شرکای تجاری بر می‌گردد که بخشی از یک استراتژی وسیع‌تر برای درگیر کردن شرکت‌های خصوصی در اکتشافات فضایی به منظور کاستن از هزینه‌ها و قابل دسترس کردن بیشتر فضاست.

به عنوان نمونه، آژانس فضایی آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به شرکت آستروبوتیک پرداخت کرده است تا تحقیقات علمی مهمی در منطقه میان-جغرافیایی ماه انجام دهد.

موفقیت این ماموریت که اوایل این هفته اجرایی شد، پس از بروز مشکلات فنی در سیستم رانش موشک آن در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

فضانوردان آمریکایی آخرین بار در سال ۱۹۷۲ به کره ماه قدم گذاشتند. تا آن زمان ۱۲ فضانورد توانسته بودند بر روی سطح این قمر فرود بیایند.

/انتخاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا