آخرین خبرهاخبر داغعلم و تکنولوژی

قدرت ماورائی کوسه‌ها/ شکارچیان دریا نامیرا هستند؟/ عکس

کوسهتقریبا یک سال پیش بود که عکاسی باله پشتی آسیب دیده یک کوسه ابریشمی را در آب‌های آبی به ثبت رساند و حال امروز شاهد آن هستیم که باله پشتی این کوسه تغییرات شگفت‌انگیزی را تجربه کرده‌است.

به گزارش تدبیرشرق، این کوسه برای اولین بار در جولای ۲۰۲۲ و در آب‌های سواحل فلوریدا دیده شد؛ در لحظه‌ای که برای اولین بار دیده شد، گمان می‌رفت که یک تکه بزرگ از باله پشتی آن گم شده باشد، چراکه آسیب دیدگی برابر با ۲۰ درصد از کل بال پشتی آن بود. این آسیب برای این کوسه مانند برچسبی عمل کرد که دانشمندان و محققان همواره آن را بشناسند

شکل آسیب‌دیدگی اینگونه به نظر می‌رسید که شخصی هنگام صید به اشتباه یک کوسه ابریشمی را گیر انداخته باشد و بال پشتی آن با یک جسم تیز بریده باشد؛ تا به امروز اما دلایل این آسیب‌دیدگی ناشناخته باقی مانده‌است. باله پشتی این کوسه به قدری آسیب دیده بود که محققان را در خصوص ناتوانی آن در شنا و تغذیه نگران کرده بود.

توانایی فراطبیعی کوسه‌ها، آن‌ها را نامیرا می‌کند؟/ عکس

با گذشت ۳۳۲ روز از زمانی که این کوسه برای اولین بار دیده شد، تغییرات عجیبی برای باله پشتی این کوسه رخ داد. نزدیک به ۸۷ درصد از آسیب‌دیدگی درمان شده بود و کوسه در حالی که به شکل ظاهری از سلامت کافی برخوردار بود به گشت و گذار دریا ادامه می‌داد.

توانایی فراطبیعی کوسه‌ها، آن‌ها را نامیرا می‌کند؟/ عکس

محققان چیزی به غیر از تصاویری که از آناتومی باله پشتی آن گرفته شده‌است، در اختیار ندارند تا بتوانند دلیل رشد دوباره بافت‌های باله پشتی این کوسه ابریشمی را تشخیص دهند. اما به طور قطعی می‌توان گفت در مقایسه با عکس‌های قبلی این کوسه ابریشمی خاص، باله جدیدی با رنگ‌بندی کمی متفاوت دارد.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که قسمت بالایی باله با قسمت پایین ترکیب شده و بافت جدیدی در وسط تشکیل داده‌اند که نازک‌تر از پوست اطراف به نظر می‌رسد. مشخص نیست که آیا این بافت جدید مانند بقیه باله غضروفی است یا خیر.

توانایی فراطبیعی کوسه‌ها، آن‌ها را نامیرا می‌کند؟/ عکس

قبل از این مطالعه، تنها یک مورد مستند دیگر از بازسازی باله پشتی وجود داشت که این مطالعه را به دومین نمونه از بازسازی باله پشتی در کوسه‌ها تبدیل می‌کند.

به نظر می‌رسد که کوسه‌ها و پرتو ماهی‌ها توانایی ماوراء الطبیعه‌ای برای التیام زخم‌های خود دارند؛ با این حال سبک زندگی آن‌ها که دور از انسان‌ها است، مانع از بررسی دقیق فرایند التیام زخم‌های آن‌ها می‌شود. در سال 1978، بود که یک مطالعه نشان داد که پوست کوسه‌های پرستار و پلنگی می‌تواند تنها پس از سه هفته بازسازی شود.

در سال 2017، یک کوسه سفید بزرگ با باله پشتی به شدت پاره شده در سواحل ماساچوست در ایالات متحده دیده شد. چند سال بعد، باله کوسه به نظر می‌رسید که با جراحی دوباره به هم بخیه شده بود.

توانایی فراطبیعی کوسه‌ها، آن‌ها را نامیرا می‌کند؟/ عکس

/خبرآنلاین

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا