آخرین خبرهااسلایدربین المللخبر داغ

معمار اتحادیه اروپا و یورو در سن ۹۸ سالگی درگذشت

اروپا

ژاک دولور وزیر سابق دولت فرانسه که از وی به عنوان یکی از معماران ساختار اروپای معاصر نام برده می‌شود روز چهارشنبه در سن ۹۸ سالگی درگذشت. دولور که ۱۰ سال ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، سکان وزارت اقتصاد فرانسه را برای سه سال در دست داشت. او به رغم برخورداری از محبوبیت بالا نزد رای دهندگان و اقبال عمومی به او در نظرسنجی‌ها از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ در کشورش امتناع کرد تا بدین ترتیب امید چپگرایان برای پیروزی در این انتخابات کم رنگ شود.

ژاک دولور وزیر سابق دولت فرانسه که از وی به عنوان یکی از معماران ساختار اروپای معاصر نام برده می‌شود روز چهارشنبه در سن ۹۸ سالگی درگذشت.
دولور که ۱۰ سال ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده داشت در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران، سکان وزارت اقتصاد فرانسه را برای سه سال در دست داشت.
او به رغم برخورداری از محبوبیت بالا نزد رای دهندگان و اقبال عمومی به او در نظرسنجی‌ها از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۵ در کشورش امتناع کرد تا بدین ترتیب امید چپگرایان برای پیروزی در این انتخابات کم رنگ شود.
ژاک دولور از بروکسل، جایی که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ سکان هدایت کمیسیون اروپا را در دست داشت، نقش ماندگاری به عنوان معمار ساختار و خطوط مشی اروپای معاصر ایفا کرد.
تلاش‌های این سیاستمدار کهنه‌کار فرانسوی بدین ترتیب با ایجاد بازار واحد، امضای موافقتنامه‌های شنگن، شکل‌گیری سند واحد اروپایی، راه‌اندازی برنامه تبادل دانشجویی اراسموس، اصلاح سیاست مشترک کشاورزی، ساخت زیربنای اتحادیه اقتصادی و پولی که منجر به ایجاد واحد پولی یورو شد، به ثمر نشست.
/انتخاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا