آخرین خبرهااسلایدرتیتر اولخبر داغسیاسی

صالحی: نبود انتخابات موجب دیکتاتوری و اغتشاش می‌شود/ وقتی مشارکت در انتخابات ضعیف باشد یعنی ملت از حاکمیت جدا شده/ سیاست خارجی در ادامه سیاست داخلی است / سیاست خارجی تابع یک سری محدودیت‌های بین‌المللی است؛ نمی‌توانیم آنچه که دلمان می‌خواهد را پیاده کنیم

انتخاباتعلی اکبر صالحی وزیر خارجه پیشین ایران گفت: در صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری به انتخابات بسیار اشاره و تاکید کردند زمینه ساز تحول است، به بهترین شکل برگزار شود، مشارکت مردم، رقابت جناح‌ها و دیدگاه‌های مختلف و سلامت حقیقی انتخابات که تاکید داشتند. مردم اگر همراهی نداشته باشند مشروعیت سست می‌شود نبود انتخابات موجب دیکتاتوری و اغتشاشات می‌شود و اگر رخ دهد سیاست خارجی را پیاده کنیم.

علی اکبر صالحی وزیر خارجه پیشین ایران در دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران، در تالار وحدت دانشگاه باهنر کرمان به سخنرانی پرداخت که مهمترین اظهارات او بدین شرح است:

سیاست خارجی را در ادامه سیاست داخلی می‌دانم. برخوردار از وضعیت مطمئن داخلی و حامی دولت باشیم و ملت حامی دولت خود باشد و سیاست خارجی می‌تواند خودنمایی کند.

در صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری به انتخابات بسیار اشاره و تاکید کردند زمینه ساز تحول است، به بهترین شکل برگزار شود، مشارکت مردم، رقابت جناح‌ها و دیدگاه‌های مختلف و سلامت حقیقی انتخابات که تاکید داشتند. مردم اگر همراهی نداشته باشند مشروعیت سست می‌شود نبود انتخابات موجب دیکتاتوری و اغتشاشات می‌شود و اگر رخ دهد سیاست خارجی را پیاده کنیم.

وقتی مشارکت ضعیف باشد یعنی ملت از حاکمیت جدا شده، و وقتی مشارکت ضعیف باشد یعنی حکمرانی ضعیف خواهد شد، مجلسی که از ارکان حکمرانی است.

سیاست خارجی تابع یک سری محدودیت‌های بین‌المللی است، نمی‌توانیم آنچه که دلمان می‌خواهد را در فضای بین المللی پیاده کنیم نه نمی‌توانیم! ما عضو سازمان ملل متحد هستیم که یک منشور تعیین شده و محدودیت‌هایی را می‌پذیریم که در مقابل امتیازهایی می‌گیریم.

ما عضو هستیم و منشور داریم و به قانون اساسی نگاه می‌کنیم. دولت‌ها در ارتباط هستند نه ملت. دولت‌ها برآمده از اراده ملت‌ها هستند. اگر ما عضو سازمان بین الملل هستیم باید بپذیریم با اعضای دیگر روابط را برقرار و توسعه دهیم.

اما در قانون اساسی اصل ۱۱/ ۱۵۲/۱۵۴ ۳ اصل؛ در اصل ۱۱ بحث وحدت جهان اسلام را داریم، اصل ۱۵۲ حقوق ملت‌های مسلمانان، در ۱۵۴ بحث مستضعفان است، ما که نمی‌توانیم با ملت‌ها سایر کشورها تماس بگیریم که به شما می‌خواهیم کمک کنیم جز اینکه از طریق دولت‌ها ورود کنیم.

/انتخاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا