آخرین خبرهااستان هااسلایدر

مدیرعامل اتحادیه سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور: وزارت جهاد به مهمانان خود چای خارجی هدیه کرد!

مدیرعامل اتحادیه سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور با بیان اینکه استفاده از چای ایرانی در مراکز دولتی برای حمایت از تولید داخلی لازم است اما متاسفانه این مساله رعایت نمی‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بسته‌هایی که برای مهمانان خود هدیه کردند چای ۱۰۰ درصد خارجی بود.

به گزارش تدبیرشرق، محمدصادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور امروز در نشست با جمعی از خبرنگاران در سالن اجتماعات این سندیکا در لاهیجان با بیان اینکه دغدغه کارخانه‌دار خارج از دغدغه کشاورز نمی‌تواند باشد، اظهار کرد: آینده کارخانه‌دار و کشاورز کاملاٌ به هم متصل است و با توجه به شرایط فعلی بازار چای اگر کارخانه دار نتواند سال آینده کارخانه‌اش را باز کند مشخص نیست کشاورز تولید خود را کجا ببرد و بار دیگر داستان سال ۸۳ تکرار خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز چای تاریخ مصرف گذشته که غیرقابل شرب بوده و معروف به چای سنواتی است از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده صنعت چای می باشد، افزود: اگر درب انبارهای چای تاریخ مصرف گذشته باز شود ضربه بزرگی به بازار چای داخلی وارد می‌شود.

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور با اشاره به اینکه ۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت نشده است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد چای تولید شده کارخانجات در انبارهایشان دپو شده و فروش نرفته و اگر چای سنواتی وارد بازار شود دیگر کشاورز نمی‌تواند باقی مانده بهای برگ سبز خود را دریافت کند.

حسنی با بیان اینکه امسال کارخانجات سعی کردند چای خشک تولید شده را به زیرقیمت تمام شده بفروشند تا مطالبات چایکاران را به سازمان چای پرداخت کنند، افزود: اگر درب انبارهای چای سنواتی باز شود دیگر چای تولید شده امسال به فروش نمی‌رسد در نتیجه چایکار به پولش نمی‌رسدو انبارهای کارخانجات از چای تخلیه نخواهد شد.

وی با بیان اینکه با ادامه روند فعلی کشاورز برای بهزراعی به باغش نخواهد رفت و کارخانه‌دار قادر نخواهد بود که کارخانه‌اش را برای فعالیت مجدد باز کند، گفت: در این صورت سازمان چای نیز نمی‌تواند با کارخانه‌ای که تخلف کرده و بهای برگ سبز چای را پرداخت نکرده برای سال آینده قرارداد امضاء کند و همه خطر این است که چای در شرایط سراشیبی سقوط است.

ا

فرشید محبی مدیر عامل اتحادیه چایکاران شمال کشور نیز در این نشست با اشاره به واردات بی‌رویه چای اظهار کرد: واردات چای باید به اندازه مصرف داخلی انجام شود و اولویت فروش با چای تولید داخلی باشد، بعد نیاز کشور وارد شود.

وی با بیان اینکه استفاده از چای ایرانی در مراکز دولتی برای حمایت از تولید داخلی لازم است اما متاسفانه این مساله رعایت نمی‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بسته‌هایی که برای مهمانان خود هدیه کردند چای ۱۰۰ درصد خارجی بود که بنده به عنوان نماینده چایکاران در این مراسم حضور داشتم و وقتی متوجه این هدیه شدم بسیار دلگیر شدم.

مدیر عامل اتحادیه چایکاران شمال کشور با بیان اینکه در تصمیم‌گیری‌های حوزه صنعت چای نیاز است که نمایندگان چایکاران، سازمان چای، نماینده سندیکای کارخانجات چای و صندوق توسعه حمایت از چای حضور داشته باشند تا نظرات خود را در حوزه چای مطرح کنند، تصریح کرد: در تصمیم‌گیری‌های کلان برای صنعت چای در وزارتخانه‌ها و نهادها متاسفانه هیچکدام از این نمایندگان حضور ندارند تا دفاع قابل قبولی از صنعت چای شود و اکثر افراد این نشست‌ها، خود واردکنندگان چای هستند.

محبی، تبلیغات چای داخلی در رسانه ملی و اختلاط چای داخلی و خارجی برای تنظیم بازار را ضروری خواند و افزود: چای ایرانی به دلیل شرایط اقلیمی کشور، فاقد آفت و تولید این محصول ارگانیک و از بهترین چای‌های دنیا محسوب می‌شود.

وی برخورد قاطع با چای سنواتی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: معدوم کردن، کمپوست کردن یا تعیین تکلیف میزان چای سنواتی در کشور لازم است چرا که چای سنواتی، بازار چای داخلی را در برگرفته و چای ایرانی دچار بحران شده است.

به گفته مدیر عامل چایکاران شمال کشور، ۴۲ شرکت تعاونی، حدود ۱۸۰ کارخانه چایسازی با ۵۵ هزار چایکار در کشور فعال هستند.

بی‌مهری نسبت به تولیدکنندگان چای با ورود چای سنواتی به بازار

ابوالقاسم حسن‌پور مدیر کارخانه چایسازی صابونچی نیز با بیان اینکه در سال‌های گذشته هیئت مدیره سندیکای کارخانجات چای کشور تذکراتی به مسؤولان و نمایندگان در خصوص تخصیص ارز به مجموعه خاص برای واردات چای داده بودند که امروز شاهد فاجعه چای دبش هستیم، اظهار کرد: الان کارخانه داران چای با معضل دپوی چای در انبارهای خودم واجه هستند که به فروش نرفته اند.

وی با بیان اینکه کارخانه داران چای با ۳۰ درصد کمتر از قیمت تمام شده تولید نمی‌توانند چای خود را به فروش برسانند، افزود: عدم فروش چای موجب شده که برای تولید سال آینده چای مشکل داشته باشیم، شاید امسال با فروش زمین، ماشین یا خانه بتوانیم بهای برگ سبز کشاورز را پرداخت کنیم ضمن اینکه دولت خرید تضمینی کرده و وظیفه دارد که پول کشاورز را پرداخت کند.

مدیر کارخانه چایسازی صابونچی با بیان اینکه هیئت مدیره سندیکای کارخانجات چای کشور از معاون اول رئیس جمهور برای حل معضل پرداخت مطالبات چایکاران درخواست ۵۰۰ میلیارد تومان پول با بهره بانکی کردیم که موافقت نشد، تصریح کرد: ما با خطر ورود چای تاریخ گذشته در بازار مواجه هستیم که دارای مجوزهای قانونی بوده در حالیکه ما در سال تولید قرار داریم و تولیدکنندگان که در صف اول جنگ اقتصادی هستند اینگونه مورد بی‌مهری قرار دارند.

سلیمان مرادی بازرس سندیکای کارخانجات چای شمال کشور نیز در ادامه این نشست‌ عدم فروش چای داخلی را مهم‌ترین معضل کارخانه داران خواند و اظهار کرد: لازم است که در این شرایط دولتمردان نسبت به صنعت چای نگاه قدسی داشته باشند تا صنعت چای کشور در تلاطم بازار قد خم نکند.

وی با اشاره به اینکه یک هکتار باغ چای، حدود ۲.۵ تن اکسیژن تولید و ۵۰ تن گاز کربنیک جذب می‌کند، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی تولید برگ سبز چای در ایران بدون استفاده از سم و در حد ارگانیک است که نقش مهمی در سلامت جامعه دارد.

مرادی با اشاره به اینکه میزان کافئین چای ایرانی کمتر از ۳ درصد بوده که برای سلامتی نقش دارد در حالیکه چای خارجی به دلیل اینکه در سایه است بالای ۳ درصد است، گفت: متاسفانه بدلیل عدم حمایت از تولید و کوچک شدن سفره مردم، تولید در باغات چای توجیه اقتصادی ندارد و امروز ما شاهد رهاشدن باغات چای و هجوم پایتخت نشینانان پولدار برای خرید باغات چای و ویلاسازی به منطقه هستیم.

/فارس

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا