آخرین خبرهااسلایدربین المللخبر داغ

جنگ در سال ۲۰۲۲ منجر به مرگ ۴۳ هزار نفر در جهان شد/ ۱۰۰ میلیون نفر هم آواره شدند

جنگدبیر کل سازمان ملل اعلام کرد، ۴۳۰۰۰ تن در نتیجه جنگ‌های مسلحانه در سال ۲۰۲۲ در جهان جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش تدبیرشرق, به  نقل از فارس؛ «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان گفت، بر طبق برآورد‌ها ۴۳۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۲ در نتیجه جنگ‌های مسلحانه در سراسر جهان جان باخته‌اند و نسبت به ویران شدن زندگی مردم در اثر جنگ در جهان هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، در نشست شورای امنیت این سازمان که با موضوع محافظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه برگزار شد گفت: «سال گذشته میلادی ۹۴ درصد از قربانیان درگیری‌های مسلحانه در مناطق پرجمعیت جهان از غیرنظامیان بودند.»

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «همچنین مجموع تعداد کسانی که به دلیل درگیری، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و اذیت بالاجبار آواره شدند به ۱۰۰ میلیون نفر رسید.»

به گفته گوترش، درگیری‌های مسلحانه به ناامنی غذایی در جهان نیز دامن می‌زنند.

او اضافه کرد: «سال گذشته میلادی، بیش از ۱۱۷ میلیون نفر در جهان عمدتا به دلیل جنگ و ناامنی با گرسنگی شدید درگیر شدند.»

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد: «حقیقت وحشتناک این است که جهان در پایبندی به تعهداتش برای حفاظت از غیرنظامیان، تعهداتی که در قوانین بشردوستانه بین‌المللی درج شده‌اند، دارد شکست می‌خورد.»

گوترش همچنین تقاضا کرد، کسانی که مرتکب جنایات جنگی می‌شوند نسبت به جنایاتشان پاسخگو شوند.

دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه نیز در یک سخنرانی در شهر هیروشیمای ژاپن از لزوم اصلاح شورای امنیت سازمان ملل  و نظام مدیریت مالی «برتون وودز» در جهان صحبت کرده بود.

شورای امنیت ملل متحد نیز یکی از ارکان سازمان ملل متحد است و وظیفه حفظ امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد. بر اساس منشور این سازمان، حیطه کاری شورای امنیت اعزام نیرو‌های حافظ صلح، تصویب تحریم‌های بین‌المللی و اعطای اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه کشور‌های متخاصم است. تصمیم‌های این شورا به صورت قطعنامه‌های شورای امنیت اعلام می‌شود.

/گیل خبر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا