آخرین خبرهابا جوانان

آغاز ثبت نام نوبت دوم کنکور از ۱۵ فروردین

معاون امور آزمون های سازمان سنجش کشور اعلام کرد: نوبت دوم کنکور 1402 در روزهای 14 و 15 تیرماه 1402 برگزار می‌شود و ثبت نام برای این نوبت از آزمون در روزهای 15 تا 21 فروردین ماه 1402 انجام می‌شود.

به گزارش تدبیرشرق، کنکور سالها است مورد انتقاد مردم است که دانش دوازده سال آموزش دانش آموزان در چهار ساعت سنجیده می شود و آینده آنها را مشخص می شود که ممکن است دانش آموز در زمان برگزاری آزمون در شرایط روانی و تحت تاثیر استرس قرار بگیرد. هر چه که کنکور از سال 1348 در ایران برگزار می شود” باعث ایجاد مافیا و موسسات آموزشی زیادی شده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی جلساتی تشکیل دادند کخ تنایج ایتن جلسات تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دردانشگاه است مصوباتی دراین راستا تصویب شد؛ سهم آموزش وپروش 60 درصد و سهم کنکور 40درصد در کنکور 1402 باشد و سال به سال سهم کنکور کاسته و به سهم سوابق تحصیلی اضافه خواهدشد. همچنین نتیجه دوم این جلسات حذف دروس عمومی از کنکور و به سوابق تحصیلی منتقل شود.

مصوبه سوم دو مرحله ای شدن کنکور بود تا فشار و اظطراب را از دانش آموزان برداشته شود وتا دوسال نتایج این آزمون تا دوسال اعتبار دارد.

مصوبه دیگری درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این راستا گفت: با این رویکرد که اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصا در رشته‌های پر متقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سوالات کیفی که در طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها رو به رو می‌شود و مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 امسال در کنکور 1402  این مصوبات اجراشد و برای نخستین بار کنکور به صورت دو مرحله ای برگزار می شود؛ نوبت اول کنکور 1402 پنجشنبه 29 دی ماه با شرکت 987 هزار نفر برگزار شد که بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی حضور داشته، 60 درصد داوطلبان این گروه دختر و 40 درصد پسر، پس از آن بیشترین جمعیت در گروه علوم انسانی که در اینجا نیز 60 درصد دختر و 40 درصد پسر، پس از آن گروه علوم ریاضی قرار دارد که 60 درصد داوطلبان پسر و 40 درصد دختر حضور داشتند.

حسن مروتی معاون امورآزمون های سازمان سنجش کشور اعلام کرد: نوبت دوم کنکور 1402 در روزهای 14 و 15 تیرماه 1402 برگزار می‌شود و ثبت نام برای این نوبت از آزمون در روزهای 15 تا 21 فروردین ماه 1402 انجام می‌شود.

به گفته مروتی برنامه برگزاری نوبت دوم کنکور 1402 به این صورت است که صبح روز 14 تیرماه آزمون گروه های علوم انسانی، علوم ریاضی و فنی و در بعدازظهر آن آزمون گروه هنر و صبح روز 15 تیرماه آزمون گروه علوم تجربی و در بعدازظهر آن آزمون گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

/برنا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا