آخرین خبرهااسلایدرفرهنگی و هنریملی

شبکه های سیما چه برنامه‌هایی برای نوروز دارند؟

همزمان شدن بهار طبعیت و بهار قرآن در سال 1402 هرکدام مناسبتی ویژه برای تولید و پخش برنامه در ایام نوروز محسوب می شوند. از همین رو تلویزیون امسال با تدارک ویژه برنامه های نوروزی و ماه مبارک رمضان به استقبال سال نو می رود.

به گزارش تدبیرشرق، پخش فیلم های مستند، پویانمایی (انیمیشن)، مسابقه های جذاب، برنامه های مفرح و سرگرمی، برنامه های معارفی ویژه ماه مبارک رمضان و … تدارک سیما در نوروز 1402 است.

همچنین مجموعه‌ای از برنامه‌های آموزشی و سرگرمی در فهرست شبکه‌های سیما قرار گرفته است.

*** شبکه یک سیما

فصل جدید برنامه «رویان» ویژه تحویل سال نو با پرداختن به قهرمانان و چهره‌های مردمی از ابتدای اسفند (هر شب) آغاز و در نهایت به عنوان ویژه برنامه تحویل سال خواهد بود. این برنامه به مدت 180 دقیقه ساعت 23 به روی آنتن می رود.

«بی کرانه شو» در 30 قسمت 75 دقیقه در ساختار مستندگونه روایتی قهرمانانه از مناطق و سواحل جنوبی کشور (فرهنگ، اقلیم، زیست بوم، هویت تاریخی، استکبارستیزی و …) است.

برنامه «بی واسطه» با اجرای محمد دلاوری و به تهیه کنندگی سیدعلی صدری‌نیا در ایام نوروز ۱۴۰۲ روی آنتن شبکه یک تلویزیون می‌رود.

این برنامه در هر قسمت، بی واسطه سراغ یک سوژه و موضوع چالشی و دغدغه‌مند رفته و به همراه محمد دلاوری ماجراجویی جدیدی را برای مخاطبان به تصویر می‌کشد.

«بی واسطه» محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که از 2 فروردین هر روز از ساعت ۱۶ از شبکه یک پخش خواهد شد.

همچنین مستند جذاب «ایرانگرد» نیز در ایام نوروز از قاب شبکه یک سیما دیدنی می شود.

*** شبکه دو سیما

ویژه برنامه نوروزی شبکه دو سیما از جمعه 26 اسفند تا 28 اسفند ساعت 21 تا 1:30 بامداد و ویژه برنامه تحویل سال روز 29 فروردین از ساعت 13 تا 2 بامداد ربه روی انتن خواهد رفت.

برنامه «سندباد» ویژه ماه رمضان روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت 22 پخش خواهد شد که به سنت های ماه رمضان در سایر کشورها  می پردازد.

مسابقه «دو به دو» از 1 فروردین با محوریت اطلاعات عمومی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 22 (بجز لیالی قدر) پخش خواهد شد.

برنامه طنز «سیدخندان» از اول فروردین هر شب ساعت 23 (بجز لیلالی قدر) تا انتهای ماه رمضان پخش خواهد شد.

برنامه های «کافه بازی» ساعت 14:30 و «باغ شادونه» ساعت 10 صبح به صورت ویژه برنامه نوروزی از اول فروردین تا پایان نوروز پخش خواهد شد.

برنامه «از مامان بگو» به صورت ویژه برنامه از اول فروردین تا پایان ماه رمضان هر روز ساعت 19 روی انتن شبکه دو خواهد رفت.

برنامه «چند روایت معتبر» از سوم فروردین تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 17:15 پخش خواهد شد. در این برنامه نظرات و تجربه زیسته افراد شرکت کننده با طراحی بازی های مختلف بیان می شود تا بتواند برای مخاطب نسبت به موضوع برنامه تصویر ذهنی ایجاد کند.

*** شبکه سه سیما

مسابقه «قهرمان» یک برنامه گرم و پرحرارت با محوریت رقابت در زمینه آمادگی جسمانی است که در ایام عید نوروز ۱۴۰۲ به آنتن شبکه سه سیما می‌آید. استعدادهای ورزشی با حضور در این برنامه و پشت سر گذاشتن آیتم‌ های مختلف و دشوار، رقابتی دیدنی و پر هیجان را رقم خواهند زد. یوسف تیموری و ایمان قیاسی میزبان قهرمان‌ ها و جوانان ورزیده می‌شوند.

«قهرمان» کاری از گروه اجتماعی شبکه سه در ایام نوروز، هر شب روانه آنتن این شبکه خواهد شد.

مسابقه «اعجوبه ها» و برنامه های «خودمونی» و «رویانیوم» در ایام عید نوروز از شبکه سه سیما پخش می شود.

«محفل» بزرگ‌ترین پروژه قرآنی صداوسیماست که با فضایی جذاب و نوآورانه تولید شده و در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

این برنامه با حضور قاریان و حافظان برتر قرآن و استعدادهای برتر قرآنی ایران و جهان با ارائه های هنرمندانه و دیدنی همراه خواهد بود.

حامد شاکرنژاد، احمد ابوالقاسمی، حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان، رضوان درویش از کشور سوریه و حسنین حلو از کشور عراق، کارشناسان ایرانی و بین المللی برنامه «محفل» هستند و اجرای این برنامه را رسالت بوذری بر عهده خواهد داشت.

زمان پخش این برنامه شب‌های ماه مبارک رمضان قبل از افطار از شبکه سه و ساعت ۲۳ از شبکه قرآن است.

*** شبکه چهارسیما

مستند «چهارسوی علم» هم برای علاقه مندان در ایام نوروز ساعت 19 پخش می شود. سه مستند جذاب با نام های «سیاره سبز» (5 قسمت اول تا 5 نوروز)، «سیاره ماقبل تاریخ» (5 قسمت 6 تا 10 نوروز) و «مونتی دون در باغ های آدریاتیک» (3 قسمت 11 تا 13 نوروز) در این برنامه پخش می شود.

مستند «اهل ایمان» نیز که روایتی از آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در سراسر ایران است هر روز ساعت 16به  روی آنتن می رود.

*** شبکه پنج سیما

 برنامه «به خانه بر می گردیم» با دستور آشپزی 13 غذای معروف ایرانی به همراه گفت و گو با چهره های ماندگار و برترین های پزشکی در سالی که گذشت، برنامه گفت و گو محور «دلبرونه»، « مهمان مامان» و مسابقه «کهکشان» از برنامه های شبکه پنج است.

برنامه «تماشاخانه» در 13 قسمت 80 دقیقه به فیلم های سینمایی کودک و نوجوان در قالب انیمیشن و رئال اختصاص دارد.

سری جدید مسابقه جذاب کهکشان ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 19 با اجرای محمد مختاری و با حضور هنرمندان و ورزشکاران روی آنتن شبکه پنج سیما می رود و همان شب ساعت 23 و روز بعد ساعت 9:30 بازپخش می شود.

در سری جدید این مسابقه تلویزیونی محمد مختاری، ماشااله شاهمرادی، هستی فرحی، فریبا ترکاشوند، عرفان برزین، سیما مطلبی، علی کاظمی و محمد علی عزیزی ایفای نقش می کنند.

در هر قسمت از مسابقه بزرگ کهکشان یک گروه شرکت کننده، تاریخ ارتباطات بشر را از گذشته تا به امروز طی می کند و به این بهانه با چالش های انسان در مواجهه با رسانه ها در هر یک از کهکشان های ارتباطی شامل کهکشان شفاهی، کهکشان چاپ، کهکشان دیجیتال، کهکشان اینترنت مواجه خواهند شد.

این مسابقه به تهیه کنندگی کمیل سوهانی و کارگردانی محمد صادقی راد در گروه تهران شهروندی شبکه پنج سیما تولید و پخش می شود.

*** شبکه افق سیما

سری جدید مسابقه تاریخی سیاسی «رخداد» یکی از ویژه‎های شبکه افق سیما در ایام نوروز است.

مخاطبین عزیز می‌توانند این مسابقه را در ایام سال نو هر روز ساعت 21 و تکرار آن را روز بعد ساعت 8 و 15 تماشا کنند.

به دلیل هم زمانی ایام نوروز با ماه مبارک رمضان همچون سال‌های گذشته برنامه «انارستان» در حوزه طب سنتی بر آنتن شبکه افق نقش خواهد بست.

در ویژه برنامه «انارستان» به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان موضوعات طب سنتی مرتبط با ماه مبارک مطرح خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از سوم فروردین هر روز ساعت 16 و تکرار آن را روز بعد ساعت 9 صبح تماشا کنند.

مسابقه «فامیل‌بازی» هم که در طول سال در جدول پخش برنامه‌های شیکه افق قرار داشته است، در ایام نوروز نیز با بخش‌های متنوع و مسابقه‌ای جذاب بین اعضای خانواده مهمان خانه مخاطبین خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند این مسابقه را در ایام نوروز هر روز ساعت 22 و تکرار آن را روز بعد 7 صبح تماشا کنند.

مستند «یکی از میان جمع» یکی دیگر از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می‌شود.

این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی مهدی محمد خانی و کارگردانی امیر نصیری تولید شده و در هر قسمت به سراغ یک کنشگر فعال اجتماعی می رود که فارغ از امور روزانه به دنبال دغدغه های فرهنگی و دینی و اجتماعی هستند و در این مستند هر قسمت روایتگر زندگی یکی از این افراد هستیم. «یکی از میان جمع» در 5 قسمت تولید شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این مجموعه مستند را در ایام نوروز پنجشنبه و جمعه ساعت 19:30 تماشا کنند.

مستند «سرزمین ستاره‌ها» یکی دیگر از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می‌شود.

این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی علی اصغر سلطانی‌نژاد و کارگردانی مسعود زارعیان تولید شده و سفرنامه سه قاری بین المللی قرآن است که هر سه برادر هستند و به همراه هم با ماشین آفرود عازم شهرهای ایران می‌شوند.

در این سفر که فضای شاد و قرآنی همراه با اتفاقات در مسیر سفر را روایت می‌کند در هر شهر به دنیال قاریان و حافظان برجسته همان شهر می‌روند و یک روز را با او سپری می‌کنند.

«یکی از میان جمع» در 13 قسمت 50 دقیقه‌ای تولید شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این مجموعه مستند را در ایام نوروز پنجشنبه و جمعه ساعت 19 و تکرار آن را روز بعد ساعت 9:30 تماشا کنند.

مستند «ماندگار» یکی از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می‌شود.

این مجموعه مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی میلاد مولازاده تولید شده و در هر قسمت تلاش می‌کند تا آثار ماندگار سینمایی، سریال و… که همچنان در اذهان مخاطبان به یادگار مانده است را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

«ماندگار» در 13 قسمت 52 دقیقه‌ای تولید شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این مجموعه مستند را در ایام نوروز هر روز ساعت 20 و تکرار آن را روز بعد 10 تماشا کنند.

«ایران‌نامه» نام مجموعه مستند تولیدی و جدید شبکه افق با رویکرد اقتصادی و گردشگری است که بر اساس کتاب سفرنامه جمشید حقگو تولید شده.

این مجموعه مستند در 10 قسمت 42 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی محمد تقی رحمتی ساخته شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این مجموعه مستند را در ایام نوروز شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 19 و تکرار آن را روز بعد 5 تماشا کنند.

*** شبکه آموزش

مجموعه «مدرسه جنگلی» برنامه طنز نمایشی و عروسکی با ساختار آیتمی با محوریت تله های روانشناسی در دل جنگل که حیوانات مختلف در این مدرسه گرفتار آن می شوند هر شب ساعت 22 پخش می شود.

برنامه «مدرسه تلویزیونی» (پیک نوروزی) هر روز ساعت 14 آموزشی شاد و مفرح را در ایام نوروز برای دانش آموزان  تدارک دیده است.

«مدرسه کنکور» هر روز ساعت 19 با رویکرد عدالت آموزشی روزی سه ساعت کل مباحث کنکوری را به صورت رایگان تدریس می کند. این برنامه از اول خرداد هم برنامه‌ای جامع ویژه امتحان نهایی روی آنتن می برد.

«آوا نوا» ویژه نوروز و رمضان برنامه سحرگاهی ساعت 00:00 تا 06:00 بامداد و «دکتر سلام» ویژه نوروز و رمضان ساعت 13 پخش می شود.

«ژرفاخند» هر شب 22:30 و «مستند 7» ویژه نوروز هر شب 23 روی آنتن می رود.

برنامه جدیدی با نام «هوش یار» نیز با هدف پرورش استعدادهای درخشان از 5 فروردین هر روز ساعت 17 از شبکه آموزش پخش می شود.

*** شبکه جهانی جام جم

مجموعه «فرشی از عشق» عنوان مستند جذابی است که با محوریت تاریخ فرش ایران به تهیه کنندگی و کارگردانی «محمدرضا جعفری» در 3 قسمت 50 دقیقه ای برای پخش در ایام نوروز تولید شده است.

پیشینه فرش ایران از 2500 سال پیش تا قبل از دوره صفوی، بررسی عصر طلایی فرش ایران از دوره های افشاریان تا زمان معاصر، معرفی موزه های مطرح فرش در دنیا، نگاه علمی و پژوهشی در حوزه دست بافت های ایران و… از جمله موضوعاتی است که مورد توجه این مستند بوده و با صدای استاد «اکبر منافی» برای علاقمندان و مخاطبان خارج از کشور روایت خواهد شد.

مستند «مه زاد» نام دیگر برنامه گروه فرهنگ، ادب و هنر است که با هدف انعکاس زندگی بانوان موفق و نخبه ایرانی در 5 قسمت 30 دقیقه ای، در این ایام پخش می شود. زمان پخش این برنامه 18 و 30 دقیقه به وقت تهران خواهد بود.

برنامه «میراث مشترک» نیز با حضور سه مجری ایرانی، افغانستانی و تاجیکستانی برای نوروز 3 برنامه را پیش بینی کرده است. در این برنامه هر یک از مجریان از آئین ها و سنت های موجود در کشور خود به مناسبت عید نوروز می گویند و این هویت و میراث مشترک پاس داشته می شود.

«گنجینه های ما» عنوان برنامه دیگری است که گروه فرهنگ، هنر و ادب برای ایام نوروز روانه پخش خواهد کرد. این برنامه در 10 قسمت 25 دقیقه ای به موضوع آثار جمع آوری شده توسط مجموعه داران شخصی همچون عروسک های محلی، قفل های قدیمی، ابزار مشاغل قدیم ایران، نقاشی های کلاسیک و قهوه خانه ای، مدال های ایران و ملل از دوران گذشته تا کنون، زیورآلات و …  می پردازد. تهیه کننده و کارگردان این برنامه «احمد ظریف رفتار» است.

«میراث کهن» عنوان ویژه برنامه گروه تولیدات بین الملل شبکه جهانی جام جم است که در 9 قسمت 15 دقیقه ای با اجرای «شمیم علیزاده» از ایران و یک مجری از تاجیکستان پخش خواهد شد.

در این برنامه با سفرای کشورهای عضو سازمان اکو که شامل کشورهای افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان، آذربایجان، پاکستان و ترکیه می شود در خصوص نوروز مصاحبه و گفتگو خواهد شد.

گپ و گفت با مهمانان و مدعوین، پخش موسیقی فولکلور کشورهای مختلف، اجرای گروه های هنری، پخش نماهنگ و گزارش های مرتبط با موضوع آداب و رسوم نوروز در سایر کشورها، تبریک نوروزی به زبانها و گویش کشورهای مختلف و … از برنامه های تدارک دیده شده در این بخش خواهد بود.

این برنامه هر روز ساعت 23 و 45 دقیقه به وقت تهران پخش خواهد شد.

«نمای نزدیک» نام برنامه دیگر گروه تولیدات بین الملل است که از مراسم جشن نوروز در آلمان، ترکیه، پاکستان، ازبکستان، افغانستان، هند و بوسنی توسط ایرانیان خارج از کشور گزارش خواهد داد. این میان برنامه در 10 قسمت 5 دقیقه ای پخش خواهد شد.

«ستارگان پارسی» عنوان مسابقه ای است که به تهیه کنندگی «احمد کاوه» در سه کشور ایران، هند و افغانستان تولید شده است؛ این برنامه که کاری از گروه تولیدات خارج از کشور است، در ایام نوروز،  روزهای شنبه، ساعت 21:40 دقیقه به وقت تهران و ساعت 19:10 دقیقه به وقت وین از کانال های شبکه جهانی جام جم به روی آنتن خواهد رفت.

در این مسابقه هشت تیم به رقابت خواهند پرداخت. هر تیم شامل دو شرکت کننده ایرانی و خارجی است که باید از راه دور با یکدیگر هماهنگ شده و از عهده انجام چالش های محوله به بهترین شکل بر آیند تا تنها یک تیم جایزه بزرگ مسابقه را به خانه ببرد.

گروه کودک و نوجوان شبکه جهانی جام جم «مسابقه محله» را از میان جمع کودکان و نوجوانان ایرانی ساکن در کشورهای امارات متحده عربی، کویت و قطر روانه آنتن خواهد ساخت. این برنامه با حضور دانش آموزان ایرانی و والدین آنها و با اجرای «مسعود روشن پژوه» در 13 قسمت 20دقیقه ای پخش می شود.

زمان پخش این برنامه 19 و 30 دقیقه به وقت تهران خواهد بود.

برنامه دیگری که در ایام نوروز از شبکه جهانی جام جم پخش خواهد شد، برنامه ترکیبی ـ نمایشی «نیمکت» است که پخش آن از 29 اسفند 1401 آغاز خواهد شد و تا 13 فروردین 1402 ادامه خواهد داشت. این برنامه به تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ویژه تشریح پیشرفت ها و موفقیت های کشور، سختی راهی که پیموده شده، شرایط کنونی ایران و نقش جوانان و نوجوانان در آینده ایران اسلامی می پردازد.  این برنامه 21 و 30 دقیقه به وقت تهران پخش می شود.

جنگ شب نشینی نیز در ایام نوروز، لحظات شاد و پرخاطره ای را برای ایرانیان و فارسی زبانان خارج از کشور رقم خواهد زد. در این برنامه نخبگان، هنرمندان، ورزشکاران و گروه های موسیقی به معرفی خود و نیز اجرای برنامه خواهند پرداخت.

شبکه جهانی جام جم با هدف پوشش سریع و هدفمند به شعار سال 1402، دو برنامه «کنکاش» را نیز به این موضوع اختصاص داده است. در این برنامه زنده کارشناسان و صاحبنظران مطابق با عنوان شعار سال به تحلیل و تفسیر و ارائه دیدگاه های خود می پردازند.

واحد تامین برنامه شبکه نیز در ایام نوروز به منظور ایجاد تنوع بیشتر در برنامه ها و مطابق با ذائقه مخاطبان خارج از کشور قصد دارد در ایام نوروز چهار مجموعه نمایشی را روانه آنتن سازد. این سریال ها شامل «نون خ4»، «گیلدا»، «نابرده رنج» و «پرده نشین» خواهد بود.

همچنین در ایام نوروز مستندهای فراوانی از شبکه جهانی جام جم پخش خواهد شد که از جمله آنها «بام ایران»، «همسفر» و «عملیات پلنگ» می باشند.

در زمینه موسیقی نیز شبکه جهانی جام جم در ایام نوروز برنامه «ترمه» را روی آنتن خواهد برد. در این برنامه موسیقی های متنوعی با حضور خوانندگان سنتی، پاپ و محلی پخش خواهد شد.

افزون بر موارد ذکر شده واحد امور مخاطبان نیز در راستای تعامل با بینندگان خارج از کشور، تعداد فراوانی میان برنامه 5 دقیقه ای از تبریک هموطنان خارج از کشور و شعرخوانی به مناسبت عید نوروز همچنین گزارش هایی از شهروند خبرنگاران در سراسر دنیا جهت پخش ارسال خواهد کرد.

/برنا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا