آخرین خبرهااسلایدربین المللتیتر اولخبر داغ

بورل: مذاکرات ایران-اتحادیه اروپا- آمریکا احتمالا در یک کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود

بحث‌های مربوط به اجرا، ضمانت‌ها و وضعیت سپاه هنوز حل نشده / اگر تا دو هفته‌ی دیگر دوربین‌های آژانس در ایران خاموش بماند، دیگر نمی‌توانیم پشت میز بنشینیم؛ آن وقت بازی تمام می‌شود / نمی‌دانم ایران و امریکا قادر خواهند بود که بر مشکلات سیاسی شان در مذاکرات فائق شوند یا نه

مذاکراتجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات میان ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا در وین برگزار نخواهد شد. وی افزود: احتمالا این گفتگو‌ها در جایی نزدیک‌تر به خلیج فارس و به صورت مشخص‌تر در یک کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود.

به گزارش تدبیرشرق؛ بورل می‌گوید که مذاکرات بین ایالات متحده/ایران/اتحادیه اروپا در وین انجام نخواهد شد، زیرا مذاکرات در فرمت 4+1+ آمریکا نخواهد بود.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات احتمالا “در جایی نزدیکتر به خلیج فارس” برگزار خواهند شد. او می افزاید به طور خاص، در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس.

وی افزود: مذاکرات متوقف شد بود، هیچ چشم‌اندازی برای از سرگیری وجود نداشت. اما به لطف این گفتگوها، در روزهای آینده دوباره با تماس‌های نزدیک بین ایالات متحده و ایران، مذاکرات آغاز می‌شود. این یک خبر خوب است. و بیایید امیدوار باشیم که این امر دوباره برجام را روی ریل می آورد.

او می‌گوید آنچه باید حل و فصل شود، مسائل «مربوط به اجرا، ضمانت‌ها، وضعیت سپاه پاسداران» است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در زمانی خاص، روسیه به شدت با این توافق مخالف بود، زیرا مطمئناً ایران به بازار نفت می آمد و منبع جایگزین نفت را ارائه می کرد. اما پس از تماس‌هایی که خود ایرانی‌ها با روس‌ها داشتند، روسیه مخالفتشان را نسبت به توافق پس گرفتند.

وی در ادامه افزود: ببینید، اگر فضا همینطوری ادامه پیدا کند و دوربین های آژانس همچنان برای یک هفته یا دو هفته ی دیگر خاموش باشد، بازی تمام می شود. بنابراین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کنترل آنچه در برنامه اتمی ایران اتفاق می‌افتد را از دست خواهد داد و ما نمی‌توانیم دوباره پشت میز بنشینیم.

بورل گفت: درمورد اینکه چه زمانی توافق نهایی منعقد خواهد شد؛ گفت نمی‌توانم تاریخ دقیقی را به شما بگویم. بیایید ببینیم هفته آینده چه اتفاقی می‌افتد. باید فضای جلسه بعدی بحث را ارزیابی کنم. نمی‌توانم پیش‌بینی کنم.»

وی افزود: من از حسن نیت طرف ایرانی قدردانی می کنم. طرف آمریکایی نیز حسن نیت دارد، اما من هنوز نمی دانم که آیا هر دو قادر خواهند بود بر مشکلات سیاسی خود غلبه کنند یا خیر. زیرا اکنون ما از مشکلات سیاسی صحبت می کنیم.

/انتخاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا