آخرین خبرهاخبر داغفرهنگی و هنری

نادر سلیمانی در گفت وگویی به منسبت سالروز تولدش: چرا باعث شدند تیم «ساعت خوش» پراکنده شود؟

ساعت خوش

نادر سلیمانی که ۱۴ اسفندماه تولدش را جشن گرفت و ۵۵ ساله شد، برای همه مردم ایران آرزوی آرامش می کند و می گوید: آرزو می کنم خداوند هوای همه مردم عزیز ما را داشته باشد؛ نه من، نه آنکه خیلی مومن است و نه آنکه خودش می گوید آدم بدی است، بلکه همه.

این بازیگر که مدتی است در سریال های تلویزیون ایفای نقش ندارد، معتقد است: سانسورهای بیش از حد همیشه به کارها آسیب می زند و این یک ایراد اساسی در صداوسیماست. ما باید کمی مردم را آگاه کنیم تا بیشتر درباره مسائل روز فکر کنند.

نادر سلیمانی در گفت و گویی که به بهانه سالروز تولدش انجام گرفت، ابتدا از آرزوهایش برای مردم ایران گفت.

این هنرمند خاطرنشان کرد: دعای من برای مردم کشورم این است، خداوندا این سرزمین را در امان بدار. ایران و ایرانی لایق همه چیزهای خوب هستند. من از صمیم قلب می گویم که ایرانیان به قدری باهوشند که لایق بهترین‌ها هستند. خداوندا امسال دل همه مردم ما را خوش کن. برکت برسان به سفره هایشان و آرزوهای بزرگ و کوچکشان را برآورده کن. من یک بنده کوچک خداوندم و از خدا می خواهم مردم در سال جدید به یک آرامش و آسوده خیالی کامل برسند.

نادر سلیمانی برای مردم کشورش چه آرزو کرد؟
جشن تولد نادر سلیمانی در سال ۱۴۰۰ /منبع اینستاگرام هنرمند

مخاطب تلویزیون با ۱۰ سال قبل فرق کرده است

سلیمانی در ادامه این گفت وگو در پاسخ به پرسشی درباره حضور کمرنگش در سریال ها و چرایی اُفت بینندگان تلویزیون، ابتدا به تفاوت مخاطب سینما و تلویزیون اشاره کرد و گفت: اساسا مخاطب سینما و تلویزیون خیلی متفاوت هستند. مخاطب تلویزیون، عام ولی در عین حال بسیار دانا و زیرک است؛ ضمن اینکه مخاطبان این روزهای تلویزیون با ۱۰ سال قبل خیلی فرق کرده اند. متاسفانه ما در تلویزیون کارهایی می بینیم که حتی مورد پسند عموم هم نیستند چه برسد به مخاطب دانای تلویزیون. ما داستان های خوب و سوژه های نابی در زندگی روزمره مان برای سریال سازی داریم ولی از آنها استفاده نمی‌کنیم. یکی از این سوژه ها مسئله فقر و یا ثروت بیش از حد است.

وی ادامه داد: به یاد دارم زمانی که سال ها پیش آقای ارگانی از مدیران شبکه سه سیما بودند، فردی بسیار دانا بود و پای خیلی از اتفاقات می ایستاد تا کارگردان و عوامل اذیت نشوند ولی الان دیگر مثل سابق نیست. به عنوان مثال همین رانت خواری ها و پول هایی که از مملکت خارج می شود، یک سوژه ناب برای سریال‌سازی است که ما نمی توانیم از آن استفاده کنیم.

حواسمان باشد طنزهایمان به لودگی نرود

نادر سلیمانی برای مردم کشورش چه آرزو کرد؟

سلیمانی که در جشنواره فجر امسال برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بخاطر ایفای نقش در فیلم «ضد ۱۴۰۰» شد، سپس به بحث کمدی در ساخت سریال ها اشاره و اظهار کرد: به نظرم در بحث کمدی سوژه یابی خیلی مهم تر است تا کارمان به سمت لودگی نرود؛ ضمن اینکه به نظر من طنز و کمدی با هم فاصله دارند. کمدی هدفش خنداندن است اما طنز گزنده است و در عین همین گزنده بودن، آگاهی‌بخشی هم دارد. کمی باید جسارت عزیزان ما بیشتر شود. صادقانه بگوییم الان تهیه کننده ها و کارگردانانی را می بینیم که کارها را بهم می‌بافند و تحویل تلویزیون می‌دهند و با خود می‌گویند مخاطب که نمی فهمد؛ خیر، اینگونه نیست. الان کودکِ ۱۰ ساله هم کاملا آگاه است.

بازیگر مجموعه های «ساعت خوش»، «باغ مظفر»، «مرد هزارچهره»، «معمای شاه» و «کلاه پهلوی» تاکید کرد: یکی از ایرادهای سریال های حوزه طنز این است که وقتی کاری پخش می شود، عده ای می‌گویند به ما توهین شده است، در حالی که این طور نیست. متاسفانه سانسورهای بیش از حد همیشه به کارها آسیب می زند. ما باید کمی آگاهی مردم را بالا ببریم و اجازه بدهیم مردم درباره مسائل زندگی کمی فکر کنند. همین امر باعث می‌شود تلویزیون رونق بالایی بگیرد؛ البته منظورم این نیست که برخلاف جامعه حرف بزنیم خیر، هدف من جذب مخاطب و اعتمادسازی است. سریال های ما به لحاظ تکنیکی و سوژه ضعیف شده اند و این مسئله باید ریشه یابی شود.

سریال های اپیزودیک را دوست ندارم

سلیمانی که در این سال ها بیشتر در حوزه طنز فعالیت داشته، در پاسخ به اینکه آیا اخیراً برای بازی در سریال های تلویزیون از او دعوت شده است؟ اعلام کرد: اخیرا دو سریال به من پیشنهاد شد که اپیزودیک بودند و من آنها را دوست نداشتم. جا دارد در همین جا اشاره کنم به یک ایراد دیگر در جامعه هنری مان و آن این است که به عنوان مثال من هنرمندی که در جشنواره امسال سیمرغ گرفتم اگر بخواهم همین سریال‌های اپیزودیک را کار کنم، ببخشید اما خود همین جامعه هنری مرا پس می زند و این مساله هم یک ایراد بزرگ است.

احساس مسوولیت نسبت به کودکان

نادر سلیمانی برای مردم کشورش چه آرزو کرد؟
برنامه تلویزیونی اعجوبه ها 

او سپس به اهمیت کار در حوزه کودک اشاره و تاکید کرد: تنها کاری که من همیشه گفتم و پایش هم می ایستم، کار کودک است و این را وظیفه شخصی خودم را می دانم که کودکان ما بدون برنامه نمانند. به همین خاطر است که طی این سال‌ها با گروه «محله گل و بلبل» و «کارآگاه نجار» همکاری داشتم و همچنان هم همکاری خواهم داشت. ما باید در حوزه کودک به گونه ای عمل کنیم که کودکانمان پای برنامه های بزرگسالان ننشینند.

نمی دانم سیاست صداوسیما چیست؟

او در بخشی دیگر از صحبت هایش با اشاره به سوژه یابی در مقوله طنز یادآور شد: ما در حوزه طنز سوژه های زیادی برای پرداخت داریم. افرادی مثل رضا عطاران، مهران مدیری و سعید آقاخانی، از دوستان بسیار خوب من در حوزه طنز هستند ولی نمی دانم سیاست صداوسیما چیست؟ من کاره ای نیستم که بخواهم درباره سیاست‌های سازمان حرف بزنم اما دوست دارم مخاطبان را به گونه‌ای جذب کنیم که وقتی سریالی تمام می شود، مثل گذشته از آن یاد کنند. ما در حوزه سریال‌سازی نویسندگان خیلی خوبی هم داریم اما از آنها استفاده نمی کنیم.

«ساعت خوش» هنوز مخاطب دارد

نادر سلیمانی برای مردم کشورش چه آرزو کرد؟
ساعت خوش

این هنرمند در عین حال ساخت سریال‌های تلویزیون در دقیقه ۹۰ را از دیگر ایرادهای صداوسیما برشمرد و در این زمینه تصریح کرد: یکی دیگر از ایرادهای تلویزیون این است که سریال ها را در دقیقه ۹۰ می سازند. یک ایراد دیگر اینکه وقتی سریال های ما مخاطبان خودشان را می‌گیرند، به جای اینکه آنها را تقویت کنیم، نیروهای خوب به آنها بدهیم و به آنها انرژی بدهیم تا کارشان را ادامه بدهند دقیقا وقتی پرمخاطب شدند، آنها را می‌زنیم! که این اتفاق اصلاً خوب نیست. به عنوان مثال اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم باید بگوییم سریالی مثل «ساعت خوش» هنوز هم مخاطب دارد و هنوز هم وقتی بازپخش می‌شود طرفداران زیادی دارد و به من پیام می‌دهند، اما چرا باعث شدند این همه جوان خوبی که اجرای خوب داشتند از هم پراکنده شدند و هر کسی به یک سویی رفت؟ در حالی که می شد ادامه پیدا کند.

فضای شبکه نمایش خانگی بهتر است

نادر سلیمانی در پاسخ به اینکه آیا فکر می کنید فضای شبکه نمایش خانگی بهتر از تلویزیون است؟ تصریح کرد: خوشبختانه آنجا به لحاظ سوژه کمی بهتر است و آزادانه عمل می‌کنند؛ البته آنجا هم ایراد زیاد دارد اما در نهایت دستشان بازتر است. در شبکه نمایش خانگی به لحاظ بودجه هم بیشتر به بازیگران اهمیت داده می‌شود ولی متاسفانه صداوسیما مبلغ هایی را به چرتکه می‌اندازد که واقعاً با موقعیت ما اصلا جور در نمی آید و همین امر باعث شده خیلی از بازیگران بگویند هرجا پول بدهند، آنجا بازی می‌کنیم. متاسفانه ما سریال هایی کار کردیم که یک سال بعد از اتمام کار با ما تسویه شده است و این مشکل انگار در صداوسیما جا افتاده و قسط آخر مثل مهریه می ماند که می گویند کی داده کی گرفته!

«زیرخاکی» طنز موفقی است

او در بخشی دیگر از صحبت هایش سریال طنز «زیرخاکی» را از جمله کارهای جذاب تلویزیون معرفی کرد و گفت: «زیرخاکی» واقعا سریال قشنگی است. ان شاءالله امسال صداوسیما بتواند برنامه‌ها و سریال‌های خوبی بسازد. من خودم از مخاطبان سریال در حال پخش «برف بی صدا می بارد» هستم و به نظرم کار خوبی است اما تعارف نداریم کمی قصه اش کِشدار است ولی همین که می تواند مخاطبش را نگه دارد، برای خانواده قشنگ است. نمی‌گویم سریال عالی ای است ولی خوب است. ممکن است الان یک عده بگویند نادر سلیمانی چرا سریال های ضعیف تلویزیون را نگاه می کند؛ در اینجا باید بگویم ما باید به نظر و شعور همدیگر احترام بگذاریم و توهین نکنیم. ما نمی‌توانیم و حق نداریم به کسی خرده بگیریم. در کل من شخصا معتقدم اگر هدف ما در ساخت سریال‌سازی درست باشد و فی سبیل الله کار کنیم مطمئنا کارمان همیشه جذاب می شود.

اگر به «جوکر» بروم دقیقه اول حذف می شوم

نادر سلیمانی برای مردم کشورش چه آرزو کرد؟
نادر سلیمانی در دورهمی

این هنرمند باسابقه طنز درباره برنامه «جوکر» هم خاطرنشان کرد: یکی از شیطنت هایی که من این روزها از برخی دوستان می بینم و ناراحتم، این است که «جوکر» را یک برنامه لوده بازی معرفی کرده‌اند و من ناراحت شدم. من هیچ وقت دوستانم را خرد نمی کنم. «جوکر» برنامه‌ای است که دیدگاه طنز دارد و این خیلی مهم است که شما در این شرایط سخت بتوانید ۱۰ دقیقه مردم را بخندانید. بنده هم دو بار برای «جوکر» دعوت شدم اما متاسفانه درگیر کار بودم و زمان‌هایی مرا خواستند که نتوانستم همکاری کنم؛ ضمن اینکه من از جمله افرادی هستم که مطمئنا در دقیقه اول می خندم و تحمل ندارم. من قدرت و توانایی عزیزانی که در «جوکر» کار می‌کنند و نمی خندند را ندارم و خیلی سریع از مرحله حذف می شوم.

نادر سلیمانی در انتهای این گفت وگو خاطرنشان کرد: راستش این روزها به شدت گرفتار و درگیر کارهای خودم هستم. قبل از جشنواره یکسری اتفاقات برایم افتاد. در حال حاضر هم درگیر ساخت فیلم سینمایی ام هستم و اصلاً فرصت آزاد ندارم.

 /ایسنا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا