آخرین خبرهااسلایدربین المللخبر داغ

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخائر اورانیوم ایران ۱۶ برابر سقف برجام است

ذخائر اورانیومآژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است. در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین ادعا شده ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم فراوری‌شده در چند سایت اعلام‌نشده خودداری کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد در این گزارش که برای اعضای شورای حکام ارسال شده و به رویت برخی رسانه‌های بین‌المللی رسیده میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را ۳۲۴۱ کیلوگرم برآورد کرده اما تصریح کرده که قادر به ارائه رقم دقیق از میزان کل ذخایر اورانیوم ایران نیست.

در توافق هسته‌ای برجام سقف مجاز اورانیوم غنی‌شده ایران ۳۰۰ کیلوگرم، معادل ۲۰۲۰ کیلو و ۸۰۰ گرم اورانیوم تعیین شده است.

در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین ادعا شده ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم فراوری‌شده در چند سایت اعلام‌نشده خودداری کرده است.

آژانس اتمی در گزارش جدید تصریح کرده از تاریخ ۲۳ فوریه (پنجم اسفندماه) «به داده‌های مانیتورهای غنی‌سازی آنلاین و مهر و موم‌های الکترونیک» دسترسی نداشته است. این نهاد بین‌المللی همچنین گفته به اطلاعات اندازه‌گیری که  توسط دستگاه‌های نصب‌شده به دست می‌آیند نیز دسترسی نداشته است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر (تا تاریخ ۲۴ ژوئن مصادف با سوم تیرماه) تمدید شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید پروتکل الحاقی به این نهاد بین‌المللی اجازه دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و اماکن موجود در ایران را می‌دهد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساند که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه ایران بازرسی‌های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته با آنکه ایران و آژانس اتمی در توافق اسفندماه به محدود شدن دسترسی‌های آژانس به دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران اذعان کرده بود گزارش فصلی جدید نشان می‌دهد محدود شدن دسترسی‌های آژانس فراتر از آن چیزی بوده که تصور می‌شده است.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، آژانس برای نخستین بار گفته که تنها می‌تواند برآوردی از میزان ذخایر اورانیوم ایران ارائه دهد و قادر به اعلام میزان دقیق این مواد نیست.

/انتخاب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا