آخرین خبرهااسلایدرخبر داغعلم و تکنولوژی

دانشمندان موفق به طراحی مدل سه بعدی رویان انسان شدند

مدل سه بعدی رویان انسان

دانشمندان با استفاده از سلول‌های بنیادی بدن موفق به طراحی مدلی سه بعدی از رویان انسان شدند. طراحی این مدل تحولی مهم در زمینه مطالعه و شناخت اولین مراحل رشد رویان انسان پس از لقاح محسوب می‌شود. رویان به یاخته رشدکننده انسان از لحظه لقاح تا پایان هفته هشتم گفته می‌شود.

به گزارش تدبیرشرق، به نقل از یورونیوز، دانشمندان با استفاده از سلول‌های بنیادی بدن موفق به طراحی مدلی سه بعدی از رویان انسان شدند.

طراحی این مدل تحولی مهم در زمینه مطالعه و شناخت اولین مراحل رشد رویان انسان پس از لقاح محسوب می‌شود. رویان به یاخته رشدکننده انسان از لحظه لقاح تا پایان هفته هشتم گفته می‌شود.

نتیجه تحقیقات گروهی از پژوهشگران دانشگاه کمبریج و انستیتوی هوبرخت در هلند در زمینه طراحی مدل رویان انسان با استفاده از سلول‌های بنیادی در هفته نامه علمی «نیچر» (Nature) منتشر شده است. به گفته محققان طراحی این مدل امکان مشاهده و بررسی روند شکل گیری بدن انسان را که پیش از این سابقه نداشته است فراهم می‌کند.

مدل طراحی شده به یک رویان ۱۸ تا ۲۱ روزه انسان شباهت دارد. این دوره زمانی در روند رشد سلول‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا «لایه زایی» (gastrulation) در همین دوره اتفاق می‌افتد. در فرایند «لایه زایی» سه لایه سلولی متفاوت در رویان شکل می‌گیرد. این سه لایه در نهایت سه سیستم مهم بدن انسان یعنی سیستم‌های عصبی، عضلانی-اسکلتی و گوارشی را شکل می‌دهند.

ریشه بسیاری از نقص‌های مادرزادی انسان به دوره «لایه زایی» رویان بر می‌گردد. به گفته پژوهشگران درک بهتر این دوره از تحول یاخته رشدکننده می‌تواند به بررسی ناباروری، سقط طبیعی و غیرعمدی جنین و اختلال‌های ژنتیکی کمک کند.

پیش از این از فرایند «لایه زایی» به عنوان «جعبه سیاه» تحول و رشد انسان یاد می‌شد، زیرا دانشمندان برای نگهداری رویان انسان در آزمایشگاه پس از ۱۴ روز با محدودیت‌های قانونی روبرو هستند. این برای اولین بار است که دانشمندان با استفاده از سلول‌های بنیادی موفق به تولید مدلی سه بعدی از رویان انسان می‌شوند.

جرمی گرین، استاد دانشگاه کینگز لندن بر این باور است که تولید این مدل سه بعدی برای دانشمندان «پنجره‌ای عالی» به اولین مراحل شکل گیری بدن انسان بوده است. با این حال این مدل سه بعدی با توجه به فقدان سلول‌های مغز و عدم وجود بافت لازم برای قرار دادن آن در رحم هرگز به یک رویان کامل تبدیل نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا