آخرین خبرها

سیستم ضابطه ‌ای، جایگزین سیستم رابطه ‌ای در بررسی پروژه ‌ها شود

سیستم ضابطه ‌ای، جایگزین سیستم رابطه ‌ای در بررسی پروژه ‌ها شود

استان‌ها > زنجان – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان، با بیان اینکه ضروری است تا سیستم ضابطه ‌ای در بررسی پروژه ‌های عمرانی، جایگزین سیستم رابطه ‌ای شود، گفت: برخی موارد ساختاری وجود دارد که می ‌توان با اصلاح آنها، زمان‌ بندی بررسی پروژه ‌ها را کاهش داد که این موارد به تشکیل جلسات و نوع بررسی پروژه‌ ها بر می ‌گردد؛ چرا که به جای بررسی ضابطه‌ مند پروژه‌ ها، در پی تشکیل جلسه و بررسی به صورت رابطه‌ ای هستیم.

به گزارش خبرآنلاین؛ مهرداد سلطانی در جلسه کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان، با اشاره به اینکه در جوامع پیشرفته، رایزنی فقط مختص علوم انسانی و مسائل سیاسی و اجتماعی بوده و در مسائل فنی و توسعه ‌ای، این ضوابط هستند که تصمیم ‌گیری و تعیین تکلیف می‌ کنند، اظهار کرد: در اصلاح فرآیندها نیز باید موضوعات را ضابطه‌ مند کرد که دریافت کروکی بر مبنای کروکی UTM و مشخصات فنی تایید شده از طریق نظام مهندسی، می ‌تواند یکی از این ضوابط باشد.
وی افزود: در صورت الزام به تهیه کروکی با توجه به افزایش تعداد متقاضیان و نیز با توجه به تعداد زیاد و مقیاس بزرگ زمین ‌ها به‌ ویژه در بخش کشاورزی، می ‌توان طی رایزنی با سازمان نظام مهندسی، تعرفه هزینه ‌های کروکی را کاهش داد.
سلطانی در خصوص اصلاح زیرفرآیندهای تغییر و تعیین کاربری اراضی با تاکید بر جلوگیری از استعلام عام، تصریح کرد: استعلام باید به صورت چک‌ لیست و شامل سوالات مشخص و دارای جزئیات باشد تا اظهارنظر قطعی با هماهنگی دستگاه ‌ها صورت گیرد و کمبودها نیز در اظهارنظر قطعی، نمایان شود. همچنین برای استعلام چک ‌لیست و اظهارنظر قطعی باید مشخصات طرح توجیهی مانند نوع طرح، میزان بهره‌ برداری، میزان مصرف انرژی و میزان زمین قابل تخصیص، نهایی و برای سرمایه‌ گذار، مشخص شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان با اشاره به اینکه نکته مهم در نظام‌ های فرآیندی، زمان ‌بر بودن صدور پروانه در شهرداری‌ هاست، خاطر نشان کرد: وقتی بررسی یک پروانه، به زور مثال بیش از ۲۰۰ روز به طول می ‌انجامد، این امر نشان می ‌دهد که یکی از مراحل پروسه، ناقص بوده که کار را به تاخیر انداخته است. لذا برای اینکه تمام امور به صورت ضابطه ‌مند، پیگیری و بررسی شوند، باید به ‌گونه ‌ای برنامه‌ ریزی شود که تاریخ تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، آغاز زمان بررسی محسوب شود و برای تسهیل در این امر، ضروری است شرایط و مدارک مورد نیاز از طُرُق مختلف به متقاضیان، اطلاع ‌رسانی شود تا متقاضی بداند با چه پروسه ‌ای مواجه است.
وی با بیان اینکه وظیفه مسئولین در واگذاری اراضی ملی، دفاع از بیت ‌المال و حقوق مردم است، گفت: استان در جهت توسعه و پیشرفت، آماده پذیرش سرمایه ‌گذاران بوده و این مهم مورد تاکید مدیریت عالی استان است که ضمن پذیرش سرمایه ‌گذاران در رفع امور آنها تسهیل شود، اما از سوی دیگر باید از حقوق مردم نیز حمایت شود. لذا توقف و یا لغو برخی پروژه ‌ها به معنای جلوگیری از سرمایه‌ گذاری نیست؛ چرا که مدت قرارداد پروژه ‌ها به اتمام رسیده و علیرغم‌ تمدید قرارداد و استمهال و پیگیری‌ های مکرر، به نتیجه نرسیده و منجر به توقف شده‌ تا فرصت سرمایه ‌گذاری در اختیار فرد یا شرکت دیگری قرار گیرد.
سلطانی با اشاره به پروژه نیمه ‌تمام شرکت بنا نور زنگان، افزود: این پروژه، انتظارات عمومی را در پی داشت که متاسفانه با گذشت بیش از ۷ سال از آغاز آن و علیرغم تمدید قرارداد و استمهال، تکمیل نشده و به بهره ‌برداری نرسیده که نشان می ‌دهد عزم لازم برای سرمایه ‌گذاری وجود نداشته است. لذا با توجه به اینکه افکار عمومی، پیگیر موضوع بوده و مسئولین هم در برابر این واگذاری ‌ها باید پاسخگو باشند، ضروری است روند این واگذاری، متوقف و فرصت سرمایه ‌گذاری در اختیار فرد یا شرکت دیگری قرار گیرد.
این مقام مسئول ادامه داد: پروژه نیمه ‌تمام بیمارستان پرستو نیز علیر‌غم نگاه حمایتی و سرمایه‌دگذاری، تاکنون به اتمام نرسیده که با توجه به اتمام مدت قرارداد، باید لغو شود تا زمان، بیش از این هدر نرود.

۴۶

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا