اجتماعی

آنچه از بلند گوهای نماز جمعه به گوش رسید

نماز جمعه

از مشکلات اقتصادی و معیشتی تا خط و نشان برای آمریکا از موضوعاتی بود که از بلندگوی تریبون‌های نماز جمعه به گوش رسید. البته این هفته دو بحث متفاوت هم مطرح شد. یکی چرخش مدیریت نسلی بود و دیگری موضوع دوچرخه سواری زنان.

به گزارش تدبیر شرق، موضوع سیاست خارجی و رابطه با آمریکا همچون هفته های گذشته از موضوعات ثابت در خطبه‌های نماز جمعه کشور است و این هفته هم باز درباره آن سخن‌ها به میان آمد. اما واقعیت آن است که موضوع تفویض اختیارات به جوانان یکی از جدیدترین مباحثی بود که حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد خطیب موقت نماز جمعه تهران از آن سخن گفت با این تاکید که این تفویض اختیارات به معنای عدم نظارت نیست.

او در این رابطه با اشاره به توصیه‌ آیت‌الله بهجت گفت:  ایشان به من گفتند که هر کاری که دیگران می‌توانند انجام دهند را به دیگری بسپار و خودت کاری را بکن که دیگران نمی‌توانند انجام دهند. این یک دستور مدیریتی ویژه‌ است.»

امام جمعه تهران لزوم به‌کارگیری جوانان شجاع، انقلابی باهوش با انگیزه و پرکار را ضروری دانست و گفت: «پس از انتخاب باید به این جوانان اختیارات تفویض شود و نظارت و پیگیری هم وجود داشته باشد.تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست. اگر به کسی مسئولیت دادیم باید پاسخگو باشیم. اگر اینطور عمل کنیم به سرعت همانطور که مشکلات دفاع مقدس حل شد مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل می‌شود.»

او در بخش دیگری از سخنانش که اتفاقا درباره بحث اداره کشور است یادآور شد: « اینکه نزدیک دو دهه است سکاندار انقلاب بر مدیریت اقتصادی کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تأکید دارند که مسأله اصلی کشور اقتصاد است، به دلیل جایگاه آن است. اگر اقتصاد یک کشوری قدرتمند باشد راه برای تحول هموار می‌شود. حضرت امیر هم در نامه به مالک اشتر پس از اشاره به جمع‌آوری مالیات، می‌نویستند اقتصاد سالم امکان به‌دست آوردن مالیات را فراهم می‌آورد. یعنی به اقتصاد مصر توجه کن تا این کشور قدرتمند راه برای برای تأمین نیازهای مدیریتی کشور هموار کند.»

آمریکا و موضوع مذاکره

مگر می‌شود نماز جمعه به پا شود و پای روابط خارجی به ویژه رابطه ایران و آمریکا به خطبه‌ها باز نشود؟! به ویژه وقتی رابطه دو کشور وارد یک چالش جدید می‌شود. چند روز پیش رهبر انقلاب در دیدار با مسوولان نظام مذاکره با آمریکا را سم دانستند در همین راستا حجت الاسلام علم‌الهدی امام جمعه مشهد در نمازجمعه مشهد گفت: در شرایط امروز آمریکای ملعون بعد ۴۰ سال شکست وارد فاز جدید شده است و آرایش جنگی گرفته است. البته جنگ نظامی چیزی نیست که الان راه بیفتد برای اینکه ما اهل جنگ نظامی نیستیم و آمریکا هم جنگ نظامی را در تحلیل‌های خود نمی‌بیند.

وی ادامه داد: اما آن چیزی که امروز آمریکا به عنوان آرایش جنگی به آن دست زده دو کار می‌خواهد انجام دهد؛ عامل اول ایجاد فشارهای اقتصادی در تحریم نفت ایران و در معامله با مبادلات و منع تبادل ارز و پول است که پیش گرفته و در این فشار بی رحمانه می‌خواهد انقدر مردم را تحت قرار دهد که تسلیم شوند.  اما عامل دوم که آمریکا برای تسلیم ما در نظر گرفته ایجاد رعب و ترس است و عربده‌های امروز رییس جمهور آمریکا را ما ۴۰ سال تجریه کرده‌ایم. ما عادت کرده‌ایم و تا کنون مردم ما در برابر این عربده کشی ها عقب نشنی نکرده‌اند. امروز در زندگی و معیشت خود دچار مشکلاتی هستیم که به آمریکا مربوط نیست؛»

او بلافاصله بعد از این صحبت عنوان کرد: «خرما که از آمریکا وارد نمی‌شود چطور یک مرتبه کیلویی سی و چند تومان می‌شود؟ این گرانی طاقت فرساست و حتی اقداماتی که صورت می‌گیرد بجای اینکه ۵۰۰ خانواده را زیرپوشش قرار دهد، ۱۰ خانواده را زیرپوشش می‌دهد. این مشکل گرانی قابل توجیه نیست؛ یک عده سودجو به جان مردم بیفتند و در یک بازار آزاد هر چه می‌خواهند بدزدند و بچاپند و کسی جلویشان را نگیرد؟ بازار را تنظیم کنید و مسئله گرانی در معیشت را حل کنید. اینکه مربوط به فشار آمریکا نیست.»

صحبت‌هایی هم که از تریبون نماز جمعه ارومیه به گوش رسید از جنس صحبت‌های علم‌الهدی بود. حجت الاسلام سیدمهدی قریشی امام جمعه ارومیه با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا انجام نمی‌شود گفت: «مذاکره با آمریکا و سازش با این کشور سم است. تنها راه نجات ملت ما ایستادگی است و همانند ۴۰ سال گذشته با تکیه بر توان داخلی پیروز خواهیم بود.» او در خصوص بیانات رهبری مبنی بر نامساعد بودن وضعیت داخلی آمریکا می‌گوید: «اشاره رهبری به وضعیت نامناسب آمریکا و گرسنگی شدید در این کشور، نشان داد که مسئولان این کشور ناتوان از رسیدگی به شرایط داخلی خود هستند. افزایش روز افزایش کشتار جمعی و تولد نوزادان نامشروع را می‌توان جزو مصادیق این امر دانست».

آیت‌الله نورمفیدی امام جمعه گرگان نیز در این رابطه گفت: «میلیون‌ها گرسنه، دو میلیون زندانی و ۴۰ درصد نوزاد نامشروع بخشی از مشکلات شدید داخل کشور آمریکا محسوب می‌شود که این کشور را از حالت ابر قدرت‌مند بودن خارج کرده است. او به موضوع حمله به مرکز نفتی عربستان می‌گوید: «در هفته‌های اخیر شاهد حملات گسترده انصارالله به مراکز نفتی عربستان و یا پاسخ موشکی فلسطینی‌ها به بمباران غزه و همچنین انفجار هفت فروند نفت کش در بندر فجیره امارات هستیم که همه این موارد نشان از آن دارد که دیگر آمریکا توان و سابق را ندارد.»

تشکر برای ممنوعیت دوچرخه سواری زنان

ماجرای ممنوعیت دوچرخه سواری زنان در اصفهان از سوی دادستان این استان یکی از همان موضوعاتی بود که در هفته‌ای که گذشت حواشی را به پا کرد و حتی پای اختلافات سیاسی برخی نهادها با شورای شهر و شهرداری اصفهان هم به میان آمد. حالا امام جمعه اصفهان از اقدام دادستانی تشکر کرد و گفت: از دادستان در ارتباط با دستورالعمل جلوگیری از برخی مفاسد اجتماعی چون مسأله دوچرخه‌سواری زنان، سگ گردانی و بی‌حجابی تشکر می‌کنم. او در ادامه با تبریک ایام ماه مبارک رمضان ابراز داشت: رمضان ماه بندگی خدا و ماه خودسازی است، ماهی که انسان می‌تواند با تفکر و برنامه‌ریزی برنامه یک سال آینده خود را به نوعی تبیین کند تا در مسیر کمال گام بردارد.

آیت‌الله حسینی بوشهری امام جمعه قم نیز  گفت: مردم وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند تا حریم ماه مبارک رمضان شکسته نشود و نیروهای انتظامی و مسئولین نظارتی نیز در این زمینه باید به صورت جدی وارد میدان شوند تا فضای جامعه دینی ما حفظ شود.

/خبرانلاین

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن