آخرین خبرهاسیاسیملی

رئیس‌جمهور: ملت ایران از تهدید قدرت‌ها، تکفیر و ظلم هراسی ندارد/ دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم

حجت‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی

رئیس‌جمهور تقویت وحدت، رحمت و حکمت را راه نجات مسلمانان و جهان اسلام در برابر توطئه دشمنان و مستکبران دانست و تاکید کرد: ملت بزرگ ایران تابع پیامبر اسلام(ص) بوده و از تهدید قدرت‌ها، تکفیر و ظلم‌هراسی ندارد.

به گزارش تدبیرشرق به نقل از ایلنا، حجت‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و میهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضرت آیت‌‌‌الله خامنه‌‌‌ای، رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ق)، ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان، ملت ایران و رهبر انقلاب گفت: میلادی که در سحرگاه امروز مکه به وقوع پیوست آخرین تابش نور تابان نبوت بر بشریت بود.

وی با اشاره به اینکه پیامبر اسلام (ص) به عنوان شخصیتی قدم در جهان گذاشت که تنها در دوران حیات او خداوند با بشر سخن گفته و با پایان عمر مبارک آن حضرت این راه آسمانی به روی مردم بسته شد، اظهار داشت: اگرچه هدایت‌‌‌‌های الهی، دایمی بوده و سیره پیامبر(ص) برای همگان راهنماست و امامان، عالمان و فرهیختگان راه هدایت را به مردم نشان داده و خواهند داد، اما پیامبر(ص) بالاترین شخصیتی بود که با فقدان او، آفتاب رسالت هم برای همیشه ختم شد.

رئیس‌‌‌جمهور با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام(ص) آورنده دین، اخلاق، قانون و تمدنی نو بود، اظهار داشت: پیامبر(ص) در مکه به خاطر آنکه فرصتی دیگر در آن شرایط برایش نبود، بیشتر به دعوت پرداخت، اما در مدینه علاوه بر دعوت مردم به اسلام، حکومت اسلامی را پایه‌‌‌گذاری کرد.

روحانی ادامه داد: مدینه‌‌‌‌النبی تنها یک شهر نبود، بلکه الگوی جامعه اسلامی به شمار می‌‌‌رفت و می‌‌‌رود، چراکه این مدینه در برابر دوران جاهلیت بود که در آن خشونت، خونریزی و عدم توجه به حرمت، اموال و خون مردم رواج داشت.

وی با بیان اینکه در مدینه النبی، قانون حکمفرما بود، تصریح کرد: اگرچه پیامبر (ص) جایگاه و محبوبیتی داشت که می‌‌‌‌‌توانست حتی بدون قانون هم حکومت کند، اما هرگز این کار را نکرد و سرتاسر مدینه قانون وجود داشت که در آن میان اصحاب، مسلمانان و شخص پیامبر با دیگر مردم تفاوتی نبود.

رئیس‌‌‌‌‌جمهور با بیان اینکه پیامبر (ص) می‌‌‌‌فرمود که همه باید از خدا اطاعت کنند و هیچگاه خود را خدایگان، فرزند خدا و ظل‌‌الله نمی‌‌‌‌دانست، بلکه خود را عبدالله و رسول‌‌‌الله می‌‌‌‌دانست، خاطرنشان کرد: پیامبر (ص) همواره در برابر همه انسان‌‌‌ها تواضع می‌‌‌کرد و کمتر کسی در گفتن سلام بر او سبقت می‌‌‌گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه پیامبر (ص) حق بزرگی بر کودکان، نوجوانان و زنان دارد، ابزار داشت: هیچ کس در آن دوران به کودکان و نوجوانان توجهی نمی‌‌‌‌کرد و زنان به عنوان کنیزانی بودند که باید، خانه را برای استراحت مردم آماده می‌‌‌‌کردند اما این پیامبر (ص) بود که کودکان، نوجوانان و زنان را مورد احترام قرار داد.

وی با بیان اینکه پیامبر (ص) حتی در بیعت نیز با زنان جامعه اسلامی بیعت داشت و این به معنای آن بود که او برای زنان هم حق نظر و رأی قایل بود، عنوان کرد: این همان حقی است که تا یک قرن پیش در اروپا آن را برای زنان قایل نبودند و پیامبر (ص) حق بزرگ تاریخی بر زنان عالم دارد.

رئیس‌‌‌‌جمهور با اشاره به اینکه مدینه پیامبر (ص) یک تمدن کامل در برابر توحش جاهلیت و مدنیتی بی نظیر در برابر ظلم و جور بود، یادآور شد: در مدینه دین پیامبر (ص) برای همه آسان و ورود به آن راحت بود و هرکس می خواست به دین ورود کند، احتیاجی به عدم سوءپیشینه و گزینش و بررسی سوابق گذشته نداشت و تنها با گفتن شهادتین وارد جرگه مسلمانان می‌‌شد.

روحانی افزود: حتی اگر کسی ایمان نداشت، گرویدن به اسلام برای ورود به جامعه اسلامی کافی بود تا از حقوق مسلمانان برخوردار شود.

وی اضافه کرد: ایمان مرحله بالای اسلام است. اما دین پیامبر (ص) دین ایمان نیست، بلکه به نام اسلام و همان تسلیم شدن در برابر حق و سلم و صلح است.

رئیس‌‌‌جمهور ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) همواره در برابر همگان با صلح و سلم برخورد می‌‌‌‌کرد و در برابر ستمگر می‌‌‌‌ایستاد و هرگز با تکفیر و تحریم میانه‌‌ای نداشت.

روحانی افزود: این در حالی است که همواره او را با تکفیر و تحریم آزار دادند؛ در ابتدا او را تکفیر کردند که به دین آباء خود پشت کرده و پس از آن پیامبر (ص) و یاران او را در تحریم و در حصر اقتصادی قرار دادند. اما او سال‌ها این حصر را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد.

وی با تاکید بر اینکه قرآن مداوم پیامبر (ص) را به صبر در برابر کلمات خشن سفارش کرده است، بیان کرد: امروز بعد از گذشت قرن‌‌‌‌ها باز هم تحریم وتکفیر در کنار هم قرار گرفته است و عده‌‌‌ای تحت شعار تکفیر، جامعه و منطقه را ناامن و به نام اسلام و دین خدا، جان، راحتی، امنیت، ناموس و آثار تمدنی را از ملت ها گرفته‌‌‌اند.

روحانی اضافه کرد: امروز عده‌‌‌ای خودپسند که سخنان آنها هیچ خریداری ندارد و هیچ کس استدلال آنها را نمی‌‌‌پذیرد، از راه تحریم وارد شده‌‌‌‌‌اند تا ملتی بزرگ را تحت فشار قرار دهند و با تحریم، زندگی را بر مردم آزاده و شجاع این سرزمین تنگ کند.

وی با تأکید بر اینکه راه ما در برابر این نژادپرستان مسیحی، یهودی و نژادپرستان منطقه روشن است، گفت: امروز افراطیونی که به نام مسیحی، یهودی و مسلمان، خود را در این منطقه پیدا کرده‌‌‌اند و با تفکرات نژادپرستانه رژیمی جعلی را روی کار آورده و روزانه مردم فلسطین را قتل عام و مردم مظلوم یمن را زیر بمباران قرار می‌‌‌دهند و سوال اینجا است که اینها چگونه یکدیگر را پیدا کرده و چطور گاوچران‌‌‌ها به شترسوارها رسیده‌‌‌اند؟

روحانی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران تنها از ما یک چیز می‌‌‌خواهند و هرگز سخن‌‌‌‌شان موضوع هسته‌‌ای و برجام نیست، اظهار داشت: آنها می‌‌‌‌خواهند هر کاری در منطقه انجام می‌‌‌دهند، ما چشمانمان را بر روی آن ببندیم و می‌‌‌گویند، اگر به عراق و افغانستان ظلم کردیم و در سوریه و شمال آفریقا ناامنی ایجاد کردیم، شما نبینید و ساکت باشید.

وی ادامه داد: آنها می‌‌‌خواهند که اگر تکفیری‌‌‌‌ها را در منطقه مسلط کردند ما به دنبال حمایت از مظلومان نبوده و راه سال پیش خود را پیش بگیریم.

رئیس‌‌‌‌‌‌جمهور افزود: ملت ایران تابع مولود سحرگاه امروز مکه است و از تهدید قدرت‌‌‌ها و تکفیر و ظلم‌‌‌هراسی ندارد.

روحانی اضافه کرد: راه ما مشخص است؛ ما همسایگان را در منطقه برادر و امنیت منطقه را در راستای امنیت خود می‌‌‌دانیم و دست دوستی به سمت همه مسلمانان دراز می‌‌کنیم.

وی ادامه داد: خواست جمهوری اسلامی ایران اتحاد، وحدت، رحمت و حکمت است و دست یافتن به این ارزش‌‌‌‌ها، تنها زیر چتر پیامبر اسلام(ص) برای همگان دست یافتنی خواهد بود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن