آخرین خبرها

«محور مقاومت» چگونه به حمله آمریکا علیه سوریه پاسخ می دهد؟ / موشک های جریان مقاومت، ریاض را نشانه گرفته اند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه البناء نوشت: با وجود زبان متناقض آمریکا در مورد عملیات نظامی در سوریه، محور مقاومت به گونه ای برخورد می کند که گویا جنگ قطعی است و تمام فرضیه ها را روی میز دارد.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه در ادامه آورده است: این محور تلاش می کند سناریوهای فرضی را ترسیم کند تا پاسخی محکمی برای هر یک از آنها تدارک ببیند. نبردهای سرنوشت سازی که محور مقاومت در آنها ورود کرده و پیروز شده و فداکاریهای عظیمی که برای تحقق برتری استراتژیک انجام داده، همگی در صورت اجرایی شدن تهدید های امریکا تحت تاثیر قرار می گیرد. درست نیست که در مورد طبیعت این تصمیم صحبت شود،چرا که به نظر قطعی و واضح می آید؛ تنها باید در اندیشه مقابله با آن در جهت تثبیت نتایج پیروزی های کسب شده در سوریه باشیم.

مسئولان فراهم  کردن آمادگی های میدانی به نحوی رفتار می کنند که گویی جنگ آغاز شده و به شکلی برنامه ریزی می کنند تا این جنگ در کوتاهترین زمان ممکن و کمترین مساحت به پایان برسد. از این رو می کوشند با پیامهایی بازدارنده در همان ساعتهای نخست جنگ واشنگتن و هم پیمانانش را در برابر گزینه هایی سخت قرار دهند. محور مقاومت از این جهت به توانایی خود اطمینان دارند که آمریکا اهداف متناقضی را مطرح می کند؛ ضربه ای دردناک به دولت سوریه که موجب فلج شدن آن شود، و دوری از برخورد مستقیم با روسیه و ایران.

گسترش حجم هم پیمانان واشنگتن در جهت آمادگی برای ضربه نظامی به سوریه، محور مقاومت را آشفته نمی کند، چرا که بدین ترتیب دایره گزینه ها وسیع تر می شود و می تواند هدف قرار دادن هر یک از این هم پیمانان را عملی مشروع و قانونی کند؛ چرا که می توان گفت این هم پیمانان در یک تجاوز به سوریه با آمریکا همراه شده اند که باید پاسخ داده شود. در این صورت، مقابله با این شرکا براساس انتقام صورت نمی گیرد. به این دلیل است که محور مقاومت به دقت موضع هم پیمانان منطقه ای ایالات متحده را تحت نظر دارد تا بداند کدام یک از این عناصر در ضمن هم پیمانان آمریکا در این تجاوز قرار می گیرند تا آنها را وارد جدول مقابله قرار کند.

این در حالی است که عربستان سعودی رسما اعلام کرده در حمله آمریکا، به آن ملحق می شود و صحبت از ورود امارات و اردن و قرار گرفتن پایگاههای آمریکایی در قطر و ترکیه است.

اهداف قانونی محور مقاومت تا کنون ریاض است -که اعلان شرکت در جنگ کرده- و همچنین پایگاههای آمریکایی مستقر در سوریه، عراق و اردن. به نظر می رسد این اهداف آنقدر بزرگ نیستند که نیروهای بزرگ در محور مقاومت آن را بر عهده گیرند.

هر اندازه که عملیات آمریکا در مورد سوریه جدی تر شود، تعداد موشکهایی که بر سر ریاض فرود خواهد آمد نیز بیشتر می شود. مقاومت ملی سوریه در شمالی شرق این کشور با استفاده از موشکهای خود و عملیات شهادت طلبانه نابودی پایگاههای آمریکایی را بر عهده می گیرند، در حالی که پایگاه تنف و دیگر پایگاههای آمریکا در عراق نیز از سوی نیروهای مقاومت عراقی تهدید می شود.

بانک هدفهای محور مقاومت تا منافع اقتصادی فرانسه در شمال سوریه و پایگاههای جاسوسی انگلیس در جنوب سوریه گسترش می یابد و در ادامه تحرک اسرائیل را زیر ذره بین قرار می دهد تا از یک سو کیفیت رفتار اسرائیل در این بین را بداند و از سوی دیگر دقیقا ارزیابی کند که چه زمانی لازم است معرکه را به عمق اسرائیل بکشاند.

برخی کارشناسان جدیت تصمیم آمریکا در مورد خروج از مسیر مذاکره در سوریه تا ورود به جنگ را با تخلیه پایگاههای آمریکا در سوریه و عراق مرتبط می دانند، ایالات متحده این کار را کرد تا در ابتدای امر با تابوت های سربازان و افسران خود که هدف موشکهای محور مقاومت قرار گرفته اند، مواجه نشود. تلاش واشنگتن برای کاهش تعداد هم پیمانانش در این جنگ نیز با هدف کاهش خسارتهاست.

مطالب پیشنهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن