امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

گفتگو با رضا صالح

مصاحبه اختصاصی کافه تدبیر شرق با رضا صالح : من اصلاح طلب اصولگرایم

تاریخ انتشار : شنبه ,۳۰ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۵۸
نخست  ←   گفتگو   ←   مصاحبه اختصاصی کافه تدبیر شرق با رضا صالح : من اصلاح طلب اصولگرایم
مهدی روحی – کافه تدبیر : شاید کمتر کسی است که در فضای سیاسی استان گیلان و حتی در بعد وسیع تر در میان اصلاح طلبان مطرح کشور حضور داشته باشد اما نام رضا صالح جلالی برای وی آشنا نباشد. او که نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی از حوزه آستانه اشرفیه بوده ...

مهدی روحی کافه تدبیر : شاید کمتر کسی است که در فضای سیاسی استان گیلان و حتی در بعد وسیع تر در میان اصلاح طلبان مطرح کشور حضور داشته باشد اما نام رضا صالح جلالی برای وی آشنا نباشد. او که نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی از حوزه آستانه اشرفیه بوده و اکنون به نوعی از وی می توان به عنوان مرکز ثقل اصلاح طلبان گیلان نام برد. تا جایی که وی مدعی است شاید تنها کسی است که می تواند اصلاح طلبان گیلان را با هر نگرشی دور یک میز جمع کند و فضای معتدلی را برای رسیدن به اهداف مشترکشان فراهم سازد. رضا صالح در ایده ها و اندیشه هایش یک اصلاح طلب اصولگرا است و به زعم وی معتقد است که به سختی می توان اصول و پایه های عقیدتی اصلاح طلبی اش را متزلزل کرد. او که چند صباحی نیز مشاور وزیر تعاون در دولت محمد خاتمی بوده است اکنون بیشتر اوقات خود را صرف مطالعه و تحقیق و نگارش می کند.

تدبیر شرق: جناب صالح چند سال گذشته در مصاحبه ای عنوان نمودید که حضور شما در عرصه سیاست بیشتر یک ضرورت و حادثه بوده است. لطفاً در این باره توضیح دهید؟

صالح: در دهه 50 و با رسیدن به یک پختگی سیاسی یک سری انتظارها و آرمانها برایمان مطرح بود. ما که تحت تأثیر تفکرات اشخاصی همچون مرحوم مطهری، شریعتی، جلال آل احمد و کانون نویسندگان و ... پرورش یافته و یک روشنفکر مذهبی بودیم ، در نتیجه نگاهی که به انقلاب داشتیم نگاه ویژه ای بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با گذشت سالهای متمادی آن انتظارات و آرمانها آنچنان برآورده نشد ، به بیان دیگر فکر می کردیم که به ندرت با یک تغییر ساختاری در سطح مدیران سیاسی مواجه خواهیم شد و در آینده نزدیک کشور هم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته و هم با فرهنگ ملی و دینی خود زندگی می کند و دیگر وابسته به غرب و امپریالیسم نیست ، در عین حال یک نظام ملی، با فرهنگ تاریخی – مذهبی و یک اقتصاد شکوفا خواهد داشت و آرامش ملی و آبادانی و دموکراسی و آزادی ثمره های آن خواهد بود. از این رو تصورات ما آنگونه فکر می کردیم محقق نشد و بعدها به این نتیجه رسیدیم که به لحاظ درک سیاسی بسیار محدود می اندیشیم همچون اینکه در یک اتاق کوچک و بسته ای بوده و فکر کنیم که به انتهای جهان رسیدیم. بنابراین نگاه انتقادی یافته ولی در یک موضع میانه و بینابینی قرار گرفتیم که از یک طرف حاکمیت قرار داشت و از طرف دیگر نیروهای منتقد تندرو و افراطی و ایستادن در این میانه کار بسیار سختی بود. این موضع و نگرش سالها محبوس ماند تا به سال 76 رسید و چون سال 76 برای هیچکس قابل پیش بینی  نبود از نظر من یک حادثه بود حادثه ای که بنیانهای اجتماعی ماقبل خود را داشته و از سالهای قبل خود را به حادثه 76 رسانده است. لذا اگر حادثه 76 اتفاق نمی افتاد من هم نماینده نمی شدم و ورود من به فضای اجرایی کشور امکان پذیر نبود زیرا حادثه مجلس 78 هم در پی وقوع اتفاقات سال 76 بود.

تدبیر شرق: به نظر شما دولت دکتر روحانی چقدر می تواند از لحاظ سیاسی و اقتصادی با توجه به موانع موجود موفق باشد و دغدغه ها و نیازهای مردم را برطرف کند؟

به نظر بنده جامعه ما به لحاظ رفتاری چند مرحله مهم را در رابطه با دولت آقای روحانی طی می کند. مرحله اول امید گسترده ای بود که در مدت  انتخابات و بعد آن شکل گرفت. هرچند بسته به نوع عملکرد دولت ، پاسخی که به دغدغه های مردم می دهد رفتار آنها متغیر خواهد بود. گام دوم، مرحله انتظار بوده و مرحله سوم نظارت و ارزیابی است. اینجانب فکر می کنم مردم ایران اکنون پس از گذشت 9 ماه در این مرحله هستند. یعنی امیدهایشان خش پیدا کرده و وارد فاز نظارت و ارزیابی شده است .مرحله بعدی مرحله واکنش است که بسته به شرایط بدست آمده مثبت یا منفی خواهد بود .اکنون به دلیل سیاست خارجی مثبت آقای روحانی و تا حدی سیاست داخلی ثباتی در کشور ایجاد شده ،نوعی ثبات روانی بر جامعه حاکم شده ،که محصول ثبات اقتصادی نیست یعنی به این دلیل نیست که کار اقتصادی ویژه ای در کشور صورت گرفته یا سرمایه گذاری جدیدی ایجاد شده و یا تولید و اشتغال رو به رشد بوده است.بلکه یک ثبات روانی زودگذر و ناپایدار است و زمانی می تواند به خود رنگ پایداری بگیرد و مداوم باشد که محصول روند اقتصادی باشد یا به تعبیری محصول عملکرد اقتصادی باشد. بنابراین پس از 4 الی 5 ماه دیگر اگر وضعیت اقتصادی کشور به لحاظ سرمایه گذاری خارجی و داخلی و اشتغال و مهم تر از همه مسائلی مثل تورم و افزایش نقدینگی دچار یک تحول نگردد همان واکنشی که در مرحله چهارم عنوان نمودم در رفتار مردم کم کم ظاهر خواهد شد .بعنوان مثال اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها برای دولت دکتر روحانی یک پاشنه آشیل است و دولت باید با دقت هرچه بیشتر به این پروژه بپردازد.تجربه ای که بنای آن در  دولت احمدی نژاد بسیار بد گذاشته شده است مثلاّ آماری از جامعه هدف یارانه بگیر از دوران احمدی نژاد اکنون منتشر شده و اعلام گردیده که 500 هزار نفر که مرده اند یارانه گرفته اند ، حال برای تشخیص افراد صاحب حق کدام لایه ها را باید کنار گذاشت و چگونه باید تشخیص دقیق داد و مواردی از این گونه اگر درست عمل و تجزیه و تحلیل نگردندممکن است خاستگاههای اجتماعی دولت در آینده کمرنگ شود.

تدبیر شرق:این بحثی بود که در سبد کالا نیز مطرح بود؟

صالح؛ اتفاقا پروژه سبد کالا تجربه بسیار خوبی بوده و از آن باید استفاده درست شود.به نظر من ،با مطالعه اقتصادی و نه به عنوان یک اقتصاد دان تا چند ماه آینده جامعه ایران واکنش از خود نشان خواهد داد که اگر این واکنش مثبت باشد در آینده هم مجلس خوب و در دوره بعد دولت خوبی خواهیم داشت در غیر این صورت با چالشی جدی مواجه می شویم.

تدبیر شرق:برخی کارشناسان اقتصادی کشور گفته اند در صورتی که بعضی از طرح های اقتصادی جاری دولت به درستی تحقق نیابد با توجه به اینکه دولت روحانی دستاورد مناسبی را از دولت قبل نداشته ، با کم و کاستی های زیادی مواجه است. به نظر شما در این صورت پایگاه اجتماعی دولت برای مجلس آینده و هم برای ریاست جمهوری بعدی متزلزل خواهد شد؟

صالح : بله ، نکته ای که این چالش را افزایش می دهد ساختار نامناسب اداری کشور است آقای احمدی نژاد با توجه به اینکه قرار بود دولت را کوچک کند ولی بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر نیروی جدید را در دوره خود به دولت تزریق کرد .این نیروها گزینشی بوده و انسانهای غیر متخصص و بی تجربه ای بودند و بخشی از امور اکنون در دست آنهاست این بدان معناست که رأس هرم در  جایگاه های مختلف دولت با رئیس جمهور است اما بدنه اش با وی نیست.

http://tadbireshargh.ir/upload/files/1393/DSC02847.JPG

تدبیر شرق:به نظر شما راهکار چیست ؟

صالح : این روند ربطی به دکتر روحانی ندارد و از قبل نیز وجود داشته است به نظر من اصلاحش کار سختی است اما می تواند برخی از عناصری که در ساختار تأثیر گذارند را تغییر دهند و افراد مناسب جایگزین کنند و ساختار را با آرمانها و خواسته های خود متناسب کنند .و از طرفی برخی مصلحت اندیشی ها نیز کمتر شود مثلاّشنیده شده استانداری میخواهد فرمانداری را برای شهری انتخاب کند که با این دولت سوابق متناسبی داشته و پیشینه مناسب اصلاح طلبی دارد و از طرفی دارای سوابق اجرایی قابل توجهی است ولی سالها به عنوان یک کارشناس در استانداری در گوشه ای انجام وظیفه نموده حال با عدم حضور وی در فرمانداری مخالفت می شود .و عنوان می کنند که "دوستان گفته اند مصلحت نیست"این دوستان همان مدیرانی هستند که از دوران احمدی نژاد مانده اند و خواستار پیشرفت اهداف دولت جدید نیستند .بنابراین با چنین مصلحت اندیشی هایی نمی توان کاری را پیش برد و به نتیجه مطلوب رسید

تدبیر شرق:یکی از بزرگترین انتقاداتی که به دولت آقای خاتمی و به جنبش اصلاحات به نسبت دولت احمدی نژاد وارد می شود آنست که برای دوران بعد از خود کادرسازی و آینده نگری انجام نداده اند و پس از هشت سال دولت اصلاحات ، نیروهایی تربیت نشده اند که اکنون بتوانند به عنوان افراد کار کشته خدمت کنند؟

صالح : به عقیده من دولت روحانی نباید شیوه غلط جذب نیرو را در دولت احمدی نژاد بکار گیرد و اگر خاتمی نیز دست به چنین کاری نزد به زعم بنده کار درستی بود ، زیرا این کادر سازی نباید توسط دولت انجام پذیرد و باید به نهادهای مدنی و حزبی سپرده شود ،دولت می تواند فرصت را برای این نهادها ایجاد نماید. بنابراین هیچ گاه دولت برای خود کادر تربیت نمی کند بلکه احزاب کادر تربیت می کنند و با سر کار آمدنشان کادر خود را جایگزین می کنند. در دولت آقای خاتمی به یک نسبتی این فرصت برای احزاب ،گروهها و نهادهای مدنی انجام شده .حال خود این افراد ، احزاب و گروههای بیرون از حکومت بنا به هر دلیلی نتوانستند این مهم را بخوبی انجام دهند به خود آنها بر می گردد بنابراین اکنون نیز باید چنین انتظاری را از دولت روحانی داشت.

تدبیر شرق:بحث آسیب شناسی است همانطور که می دانید در ایران نهاد های مدنی و احزاب با یک دولت می آیند و با دولت دیگری می روند بنابراین خاستگاه خوبی برای پرورش نیرو نیستند .احمدی نژاد به این دلیل در نهادهای دولتی جذب نیرو را انجام داده چون در این ارگانها اخراج نیرو سخت تر است ، هرچند که شیوه اش غلط است اما باید بپذیریم که ما در فضای سیاسی ایران صحبت می کنیم؟

صالح:من معتقدم وقتی دولت ها عوض می شوند تأثیر دولت ها بر این ساختار و زیر مجموعه خود بیشتر از ساختار بیرونی است یعنی مثلاّ اگر من کارمند دولت و اصلاح طلب باشم در صورتیکه دولت اصولگرایی روی کار آمده باشد من زیر مجموعه آن خواهم بود و فشار دولت روی من بیشتر است و به نسبت تأثیرپذیری من بیشتر خواهد بود ، من زودتر تأثیر می پذیرم تا فردی که در نهاد مدنی آزادتر است به این دلیل نبایستی به شیوه احمدی نژاد افراد ویژه ای را برای دولت خودمان تعریف کنیم.تا نهادهای مدنی و دموکراسی حفظ شود کما اینکه در دوران دولت قبل در ساختار دولتی بخشی احمدی نژادی بودند و عملاّ تحت تاثیر آن عمل می کردند بنابراین باید به تحولات مدنی در داخل جامعه برگردیم و در جایگاههای مختلف جامعه این نهادها را تشکیل دهیم.

تدبیر شرق:برنامه اصلاح طلبان برای مجلس آینده چیست ؟

صالح : اخیراّ نشستی آقای خاتمی با آقای ناطق نوری داشته و در آن نشست این نتیجه حاصل شد که شورایی متشکل از پنج نفر آقایان خاتمی ،هاشمی ،روحانی ،عارف و ناطق نوری تشکیل شود و هر کدام نمایندگانی را معرفی نموده با این دیدگاه که لیست نهایی مجلس برای همه شهرها  با امضاء این هیئت پنج نفره و تحت نظر زیرمجموعه های آنها باشد و بدنبال آن یک میز استانی معرفی شده و ترکیبی مشابه نفرات یاد شده در مراکز تمامی استانها برای مطالعه و تحقیق افراد ذیصلاح در شهرستاها صورت پذیرد و در نهایت به یک لیست نهایی برای مجلس دهم منتهی شود.

تدبیر شرق:عملکرد آقای نوبخت را تاکنون چگونه ارزیابی می کنید ؟

صالح: آقای نوبخت در حوزه اقتصادی کارشناس است و تجربه خوبی در مجلس داشته و بعنوان کسی که سالها در کمیسیون برنامه و بودجه بوده به نظر می آید عملکردش تا کنون نسبتاّ بد نبوده است.

تدبیر شرق: بعنوان آخرین سوال در موارد زیر نظرتان را به اختصار بیان کنید

1-سید محمد خاتمی: انسان فرهیخته و ماندگار

2-دکتر عارف: انسان غیر سیاسی، متخصص ،با شخصیت و دوست داشتنی

3-دکتر روحانی: یک روحانی خوش فکر و زیرک

4-دکتر نوبخت:انسان کاملاّ بهداشتی (در رفتار ،کردار ،پوشش و... )

5-آیت الله مصباح یزدی: نماد یک عالمی که در زمانش زندگی نمی کند.

6-مجلس دهم: مجلس امید

7-دکتر نجفی استاندار: یک دوست قدیمی

8-دکتر قربانی نماینده فعلی آستانه : دوست دندانپزشک

کافه تدبیر شرق: ممنون از اینکه وقت حضرت عالی را در اختیار سایت ما قرار دادید.

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

4   1

3

نظرات خوانندگان

نیلوفر علیزاده یکشنبه, ۲۴ فروردین ۱۳۹۳
بسیار هم خوب مث اینه که دکتر رسایی و دکتر زیباکلامو باهم قاطی کنیم من با جفتشونم
2 5
بهزاد یکشنبه, ۲۴ فروردین ۱۳۹۳
اولا یک مصاحبه آبکی بود ثانیا چه کسی کفته آقای صالح اصلاح طلب اصولگراست مواضع ایشان در مجلس ششم و عملکرد ایشان در آستانه و استان هیج سنخیتی با معیار اصلاح طلب اصوگرا که آقافرمودند ندارد بلکه به فتنه گران و اصلاح طلبان تندرو و ساختار شکن نزدیکتر میباشند ضمننا آقای روحی بیشتر میخواستند خودشان را مطرح کنند تایک مصاحبه جدی
9 4
علی انجمن روز دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۳
ایشون دو دهه ملی-مذهبی بودن بعد اومدن مشارکت که پرسش برانگیز بود...! کمتر کسی اندازه ی من در مقاطعی با ایشان همراه و نزدیک بود ... می گذارم با خودش حرف می زنم به این حرکات می گویند سینوسی... بگذریم! ضمنن همه با هر تفکری تابع اصولی هستند اما"اصولگرا" در سپهر سیاسی امروز ایران بار سیاسی و معنایی خودش را دارد تلفیق این دو ... ای وای الانه که بهترین دوستم رو ...!
6 2
رضا صالح سه شنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۳
اصلاح طلب اصولگرا در مصاحبه یعنی پایبندی واعتقاد به مبادی واصول دراصلاح طلبی
1 4
مسعود سه شنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۳
اصلاح طلب اصولگرا یعنی پرسپولیسی طرفدار استقلال!!آره آقا رضااینجوریه....
4 2
علیرضا اشجاری چهارشنبه, ۲۷ فروردین ۱۳۹۳
آقای صالح بعد از مجلس ششم شاید از محدود افرادی بوده که از اصول اصلاح طلبی خود حتی یک گام عقب ننشست. مقالات و مصاحبه های ایشان در این مدت گواه بر این است که ایشان بر این اصول پایبند بوده اند. اصلاح طلب اصولگرا یعنی این..در ضمن از دوستان میخوام همه مصاحبه را بادقت بخوانند نه تیترش را ...
3 4
بهزاد پنجشنبه, ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
آقای اشجاری خودمان را به کوچه ..نزنیم اصولگرایی در فضای سیاسی ایران معنای خاص خودش را دارد وگرنه هردزدی اصول خودش را دارد اینو همه میدانند البته شما سنتان قد نمیدهد سابقه ایشان را حضوری درک کرده باشید چون با هر معیاری محاسبه کنیم ایشان صاحب هیچ نوع اصولی در طی این 35 سال نبوده اند
4 1
علیرضا اشجاری پنجشنبه, ۲۸ فروردین ۱۳۹۳
آقا بهزاد عزیز بنده به معنای خاص آن اشاره کردم نه عام ....در ضمن سن مهم نیست کافیست شعور و درک مسایل اجتماعی وسیاسی آدم قد بدهد ...
4 4
بهزاد جمعه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۳
آقای اشجاری مگر اصلاح طلبان اصول هم دارند تا درمعنای خاص آن اشاره کرده باشید؟
5 1
علیرضا اشجاری شنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
اصلاحات پروسه ایست تاریخی که برای درک کردن اصول آن باید گذری به تاریخ افکند و کمی هم چشمها را باید شست
3 4