امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران

ایجاد تقاضای کاذب و ثبت سفارش بیش از نیاز برنج کشور

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۱۸ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۵۸
نخست  ←   اقتصاد   ←   ایجاد تقاضای کاذب و ثبت سفارش بیش از نیاز برنج کشور
تا یک دهه پیش از این، برنج‌های وارداتی که در بازار ایران عرضه می‌شد، برنج‌های تایلندی، پاکستانی، آمریکایی و اروگوئه‌ای بود و دیگر تولیدکنندگان بزرگ مانند هند سهم کمی در بازار ایران داشتند، اما چند سالی است که...

برنج این روزها دیگر به قوت غالب بسیاری از خانوارها تبدیل شده است، اما وضعیت قیمت بالای آن، اکنون بسیاری از خانوارهای ایرانی را با مشکل مواجه ساخته است و به‌نظر می‌رسد دولت باید هرچه سریع‌تر برای ساماندهی بازار برنج و خروج از قیمت‌های نه‌چندان معقول چاره‌ای بیاندیشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، برنج این روزها به قوت غالب بسیاری از خانوارهای ایرانی تبدیل شده است. این کالا بعد از نان، سهم بالایی در سبد غذایی خانوار ایرانی دارد، چنان‌که بر اساس نظر کارشناسان، سرانه مصرف برنج در ایران 45 کیلوگرم تخمین زده می‌شود. در واقع، برنج ایرانی به‌عنوان محصولی مرغوب شناخته می‌شود، اما علاقه مصرف‌کنندگان به محصول داخلی موجب شده تا برنج سهمی در سبد صادراتی نداشته باشد؛ به‌علاوه این‌که برای تأمین فاصله تولید تا مصرف، مسیری جز واردات تعریف نشده است.
تا یک دهه پیش از این، برنج‌های وارداتی که در بازار ایران عرضه می‌شد، برنج‌های تایلندی، پاکستانی، آمریکایی و اروگوئه‌ای بود و دیگر تولیدکنندگان بزرگ مانند هند سهم کمی در بازار ایران داشتند، اما چند سالی است که با معرفی برنج‌های هندی به بازار ایران که با ذائقه مصرف‌کننده ایرانی همخوانی بیشتری دارند، به‌تدریج سهم دیگر کشورها در بازار برنج ایران کاهش یافت و برنج‌های هندی توانستند جای خود را در کنار محصولات داخلی تثبیت کنند.
متأسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل عدم استفاده از تجربه بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی در مدیریت برنامه‌ریزی واردات، با ورود تجار غیرمتخصص و ناآشنا به راه و رسم تجارت برنج، بازار این محصول با چالش‌هایی روبه‌رو شده است که زیان آن متوجه مصرف‌کنندگان، کشاورزان و تجار واقعی این بازار شده است، تا جایی که اکنون قیمت برنج‌های داخلی بسیار بالا رفته و حتی تا 7 تا 10 هزار تومان در هر کیلوگرم نیز در بازار داد و ستد می‌شود.
برنج وارداتی هم که جای خود را دارد، با گران شدن دلار در ایران و برچیده شدن بساط تخصیص ارز مرجع به کالاهای اساسی، از جمله برنج، قیمت برنج‌های وارداتی نیز به‌شدت بالا رفت و اکنون برنج هندی به ازای هر کیلوگرم 4 تا 5 هزار تومان نیز در بازار داد و ستد می‌شود.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه با بیان این‌که ساماندهی بازار کالاهای اساسی در برنامه 100 روزه اقتصادی دولت و برای بهبود وضعیت معیشت مردم لحاظ شده است به خبرگزاری مهرمی‌گوید: اکنون دولت جدید تصمیم گرفته تا به کالاهای اساسی، از جمله برنج، ارز مرجع تخصیص دهد و همین امر منجر به کاهش قیمت در بازار خواهد شد.
حسن رادمرد می‌افزاید: کاهش قیمت کالاهای اساسی، از جمله برنج در دستور کار قرار دارد و البته برنامه‌ریزی برای واردات به‌موقع و با ارز مرجع نیز درنظر گرفته شده است.
در این میان اما واردکنندگان برنج نیز معتقدند که با درنظر گرفتن برخی تدابیر می‌توان قیمت را در حد متعادلی نگاه داشت و به این ترتیب علاوه بر تأمین مایحتاج مورد نیاز مردم، قدرت خرید را نیز بالا برد. در واقع آن‌ها معتقدند که هنوز آمار و اطلاعات دقیقی از میزان نیاز و تولید کشور در دست نیست و همین امر واردات و تأمین برنج مورد نیاز مردم را با مشکل مواجه کرده است.
رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ضمن اشاره به وضعیت گذشته و حال بازار برنج به خبرگزاری مهر می‌گوید: عدم بهره‌مندی و کسب اطلاعات و آمار صحیح در حوزه تولید محصولات کشاورزی و نگاه بخشی به این حوزه، زمینه آسیب‌های جدی را در برنامه تأمین و واردات برنج ایجاد کرده است. این درحالی است که در حال حاضر شرکت بازرگانی دولتی، فعالان بخش خصوصی و برخی سازمان‌های دولتی در حوزه واردات برنج فعال هستند.
سیداحمد بحق با اشاره به مبادی چندگانه واردات توضیح داد: تا قریب به هشت سال پیش، پاکستان با 80 درصد سهم از کل واردات، مبداء اصلی واردات برنج به کشور بود، اما در سال‌های اخیر، کشور هند با تولید محصولاتی متناسب با ذائقه مصرف‌کننده ایرانی، موفق شده بازار برنج وارداتی ایران را در اختیار بگیرد. در میان کشورهای منطقه، ایران بیشترین سرانه مصرف برنج را دارد، اما کشورهای حاشیه خلیج فارس، همسایگان غربی و جمهوری‌های تازه استقلال یافته نیز واردکننده برنج هستند و ایران می‌تواند با مدیریت بازار و بهره‌گیری از تجار توانمند، خود به بازار و مرکز توزیع برنج منطقه تبدیل شود.
وی با اشاره به ایجاد انجمن واردکنندگان برنج ایران با محوریت تجار قدیمی، واقعی و شناسنامه‌دار بازار برنج کشور تصریح کرد: در راستای سیاست‌های تشکل‌محور دولت، انجمن واردکنندگان برنج  ایران با بهره‌مندی از اطلاعات به‌روز، آمادگی خود را با نگاه فرابخشی در برنامه‌ریزی برای واردات و تأمین نیازهای اساسی اعلام می‌نماید.
رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران افزود: با توجه به شرایط ویژه کشور، یعنی تحمیل تحریم‌های خصمانه، انجمن می‌تواند با تکیه بر دانش، تجربه و اعتبار اعضای خود در بازار داخل و خارج کشور نقش‌آفرینی کرده و علاوه بر تأمین نیاز کشور با محصول کیفی با مد نظر قرار دادن اولویت حمایت از تولید داخل، مانع از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها شود.
وی معتقد است: عدم بهره‌مندی از استعداد انجمن و جذاب شدن واردات این محصول به‌عنوان یکی از اقلام اساسی باعث شد تا بازار برنج با ورود افراد مختلف و ناآشنا روبه‌رو شده و دستخوش نوسانات ناخوشایندی شود.
نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران نیز با ابراز تأسف از این‌که فرصت بهره‌مندی از تخصص و توان واردکنندگان متخصص در مدیریت تنظیم بازار و تعیین به‌موقع تعرفه و شناسایی واردکنندگان واقعی از دست رفت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: دولت و بالاخص وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند با بهره گرفتن از توان تخصصی انجمن، بازار برنج را مدیریت کرده و از اتفاقات ناخوشایندی که شاهد آن بودیم، جلوگیری کند.
محمدرضا وجدانی فخر گفت: تصمیمات و سیاست‌گذاری بر اساس عدم بهره‌مندی از مشاورین متخصص و اطلاعات واقعی از یک‌سو و فعال شدن افراد ناآشنا با بازار برنج از سوی دیگر، به تولیدکنندگان داخلی، واردکنندگان واقعی و مصرف‌کنندگان آسیب می‌زند و مدیریت بازار را از دست دولت خارج خواهد کرد.
وی در تشریح آن‌چه حاصل ورود افراد غیرمتخصص به بازار بوده است، افزود: تا پیش از تحریم ارزی (بانکی) ایران، آمار دقیقی در اختیار فروشندگان برنج هندی قرار نداشت و تجار ایرانی با توجه به شناخت از بازار داخل و خارج و تخمین نیاز کشور بر اساس پیش‌بینی میزان تولید، اقدام به واردات می‌کردند.
نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: در گذشته وجود مبادی وارداتی متنوع و متمرکز نبودن آمار واردات ایران، شرایط رقابتی ایجاد کرده و تجار هندی برای داشتن سهی در بازار ایران با رعایت اصول رقابت در فضای تجاری، محصولات خود را با قیمتی مناسب به ایران عرضه می‌کردند.
وجدانی فخر با یادآوری این‌که تحمیل تحریم‌ها موجب شد شرایطی ایجاد شود که تمامی اطلاعات بازار برنج ایران به‌راحتی متمرکز شده و تجار هندی با دسترسی به آمار و اطلاعات و میزان تقاضای ایران، سوء استفاده حداکثری نمایند، گفت: از طرفی با افزایش نرخ ارز و باقی ماندن برنج در فهرست اقلام اساسی و تخصیص ارز مرجع به واردات آن، جذابیتی کاذب در بازار ایجاد شد که نتیجه آن هجمه افراد غیرمتخصص برای واردات برنج بود.
وی نتیجه این اتفاق را ایجاد تقاضای کاذب و ثبت سفارش بیش از نیاز کشور دانست و افزود: در چنین شرایطی امتیازی دیگر برای تجار هندی ایجاد شد و آن‌ها قیمت‌ها را افزایش دادند.
نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: این اتفاق موجب شد تا از یک‌سو واردات بیش از نیاز داخل انجام بگیرد و از طرفی قیمت برنج وارداتی افزایش چشمگیر، اما غیرمنطقی و کاذب داشته باشد که در نهایت هم تولید داخلی آسیب دید و هم مصرف‌کننده و واردکننده آسیب دیدند. درحالی که با بهره‌گیری از توان واردکنندگان متخصص می‌توان بازار را در هر شرایطی مدیریت کرده و دغدغه‌ها را به شکل چشمگیری کاهش دهند و دلگرمی فعالان اقتصادی واقعی را در یک فضای رقابتی سالم و به‌دور از رانت فراهم آورند.
وجدانی فخر در پایان تأکید کرد: اعتقاد داریم واردات برنج با مدیریت صحیح می‌تواند به‌عنوان یک پشتیبان و ابزاری مفید برای تنظیم بازار تبدیل شده و در مسیر حمایت از تولید داخل، نه به‌عنوان تهدید که به منزله یک فرصت است.