امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

ماسال، بهشت گم شده گیلان

تاریخ انتشار : جمعه ,۱۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۷
نخست  ←   جامعه   ←   ماسال، بهشت گم شده گیلان
مردم ماسال به میهمان نوازی مشهورند و دارای طبیعتی سخت چون صخره های کوهستانی و ملایم چون شبنم بهاری هستند و مردم ماسال به زبان تالشی تکلم می کنند و پیرو مذهب شیعه هستند، طبیعت مناسب این شهرستان سبب رونق کشاورزی و دامداری شده و از محصولات عمده ماسال می توان برنج، فرآورده های دامی از قبیل شیر، پنیر، کره، کشک، پشم، عسل و ... را نام برد.

شهرستان ماسال در گیلان همچون بهشت گم شده ای است که دیدن و تماشایش حتی برای کسانی که سالیان متمادی در آن زندگی کرده اند تازه و تماشایی است.

شهرستان ماسال در شمال غربی استان گیلان و در جنوب شرقی تالش قرار گرفته است. فاصله ماسال از شهر هشتپر ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. مساحت این شهرستان حدود 480 کیلومترمربع است .

شهرستان ماسال دارای دو بخش مرکزی و شاندرمن است، وجه تسمیه ماسال از ترکیب (مازال) یا (مزال) یا (مس ال) به معنای کوه وار یا مانند کوه است.

مردم ماسال به میهمان نوازی مشهورند و دارای طبیعتی سخت چون صخره های کوهستانی و ملایم چون شبنم بهاری هستند و مردم ماسال به زبان تالشی تکلم می کنند و پیرو مذهب شیعه هستند، طبیعت مناسب این شهرستان سبب رونق کشاورزی و دامداری شده و از محصولات عمده ماسال می توان برنج، فرآورده های دامی از قبیل شیر، پنیر، کره، کشک، پشم، عسل و ... را نام برد که همین امر موجب گرمی شنبه بازار ماسال شده است.

در این شهر زیبا ورزشکاران نام‏آوری همچون فردین معصومی کشتی گیر تیم ملی ایران که قهرمان جهان و آسیا شده پرورش یافته ‏اند و همچنین خوانندگان تالش زبان زیادی در این شهر مشغول به خوانندگی هستند که از جمله آنان می‏توان به جهانگیر حاجی پور و هادی حمیدی اشاره کرد.

شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

شهرستان ماسال دو بخش مركزي و شاندرمن دارد كه هر دو آنها بهشتي دست نخورده در طبيعت به شمار مي آيند. شهر ماسال زیباترین فضای طبیعی که با طبیعت اروپا برابری می کند، ییلاق ماسال با نام (اوول سربلنگا) است که در فصل گرما دمای آنجا زیر 8 درجه است.

اقتصاد ماسال، بر پايه كشاورزي و دامداري استوار است، فعاليتهايي از قبيل برنج كاري، پرورش طيور، پرورش پيله ابريشم و گاو و گوسفند رايج است. توليد شال و صنايع چوبي از صنايع دستي منطقه محسوب مي شود در اين شهرستان مانند ساير نقاط گيلان بازار هفتگي در روز شنبه هر هفته تشكيل مي شود و نقش مهمي در اقتصاد منطقه دارد. این شهر حالتی بن‌بست دارد. ماسال در قدیم رودکنار نامیده می‌شد و محل تشکیل شنبه‌بازار کنونی بوده ‌است. وجود همین شنبه‌بازار باعث رشد آبادی کوچک رودکنار شد و نهادهای اداری بخش ماسال و شاندرمن نخست از بی‌تم به شاندرمن و سپس از آنجا به ماسال انتقال یافتند.

اين منطقه به دليل كوهستاني بودن داراي زمستانهاي گرم و با درصد رطوبت بيشتر از 75 درصد است. بيشترين رطوبت در شهريور ماه مشاهده مي شود .

شهرستان ماسال كه سابقا جزیي از منطقه وسيع تالش بود، در سال 76 مستقل و به شهرستان تبديل شد كه شامل دو بخش مركزي و شاندرمن، چهار دهستان شاندرمن، شيخ نشين، حومه و ماسال و نيز 98 آباديست كه از اين تعداد 12 آبادي خالي از سكنه است .

از مناطق دیدنی ماسال می توان به بام سبز ماسال، کمربندی، شالماء، مهمانسرای خانی، هتل و مهمان‌سرای رامینه، ربار، هتل و مهمانسرای اولسبلنگاه اشاره کرد.

همچنین مناطق جنگلی موسله خونی، سورکوم، سلینگه وا، تلارگاه، خردول، خندیله پشته، لیه و سوته، خرزنه پشت، بیگارول، ایسپی دشت، کلچسر، لاسه سر، جوئه سری چال، مندنه چال، گنذر، سواءچاله، برنی بلنگاه، مورجونه، هزار بلنگاه، خون، نسرون، آوری، تلکاپشت، گواله پشت، برزخونی، ووزدولهوبار نام برد .

اما ماسال تنها جاذبه های طبیعی آن را منحصربه فرد نکرده است بلکه نقاط زیارتی بقعه شالماء، درخانه، گیل سرا، میر محله، ماسال وردم، قلعه کول، سنگ بستواز مناطق گردشگری مذهبی این شهرستان است.

شهرستان ماسال در گیلان همچون بهشت گم شده ای است که دیدن و تماشایش حتی برای کسانی که سالیان متمادی در آن زندگی کرده اند تازه و تماشایی است.

این شهرستان دارای جاذبه های توریستی و مناظر زیبا و دلپذیر از قبیل جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، حیات وحش و مراتع سرسبز است.

بام سبز ماسال چشم انداز زیبای شهر ماسال که در یک کیلومتری شهر واقع و این پروژه که در دست مطالعه و اجراست می تواند در آینده نزدیک یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری استان محسوب شود زیرا این منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی با مناظر بسیار زیبا قابل رویت است.

آویشو بزرگترین غار ماسال است؛ همچنین یکی از مناطق دیدنی شهرستان ماسال غارهای آن است، در این شهرستان حدود 17 غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آن غار آویشو است.

دهکده ییلاقی اولسبلنگاه، از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است که اغلب ساکنان آن از شهروندان ماسال هستند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می کنند، این ییلاق در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذیر برخوردار است که در تمام فصول سال آماده سرویس دهی به توریست و گردشگران است.

دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال دارای یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است این دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال دارای یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است که اقداماتی برای آماده سازی این دیواره سنگی با هدف استفاده سنگ نوردی در دست اجرا است که با آماده سازی آن سنگ نوردان بتوانند از این مکان استفاده کنند، همچنین وجود رودخانه خروشان در دامنه این صخره که استعداد کایاک سواری در آب های خروشان را دارد.

ارتفاعات آلاله پشته با توجه به اینکه شهید میرزا کوچک خان جنگلی ماسال را به عنوان منطقه امنی در نظر گرفته بود و از این منطقه برای عزیمت به خلخال عبور کرده متاسفانه در ارتفاعات آلاله پشته ماسال بر اثر کولاک و یخبندان به شهادت می رسد، با اینکه فقط سنگ یاد بود در محل شهادت نصب شده است، سالانه هزاران نفر از مردم و دوستداران میرزا از آن محل بازدید می کنند و احداث بنای یادبود باعث ارج نهادن به آرمانهای شهید بزرگوار و موجب بازدید بیشتر و جذب دوستداران وی خواهد شد.

پارک ساحلی ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که مکانی تفریحی و دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است.

تاسیس نخستین کارخانه ابریشم کشی؛ رضا لیپایی ماسالی برای اولین بار حدود 85 سال پیش کارخانه ابریشم کشی را در ماسال تاسیس کرد و پس از به عمل آوردن به صورت تجارت و دادستد با شوروی سابق معامله میکرد و کالای خود را پس از حمل به انزلی سپس با (پیراخود، لوتکا، کشتی ) به بادکوبه یا باکومی رساند همچنین وی اولین چاپخانه را در آن زمان از روسیه به ماسال آورد و همچنین اولین تاجری بود که قاشق و چنگال را از خارج وارد ایران کرد.

این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاق های باشکوه در زمره محوریت صنعت توریسم و اکوتوریسم دراستان گیلان قرار گرفته است/ایسنا