امروز: پنجشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

زهرا بوذری: آموزش و پرورش گیلان در انتظار تغییر/ سیر نزولی داشتیم و به دنبال شایسته سالاری هستیم

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۲۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۳۵
نخست  ←   فرهنگ   ←   زهرا بوذری: آموزش و پرورش گیلان در انتظار تغییر/ سیر نزولی داشتیم و به دنبال شایسته سالاری هستیم
این روزها بحث تغییر در همه جا مورد توجه قرار گرفته است و حالا با انتخاب تدریجی استانداران تغییر مدیران کل، موضوع مورد علاقة افراد در حوزه های مختلف شده است. در گیلان نیز بسیاری به انتظار وزیدن نسیم اعتدال و شایسته سالاری در بخشهای میا نی هستند و اخبار متفاوتی در این رابطه هر روز به رسانه ها میرسد و شنیده ها فراوان است.

این روزها بحث تغییر در همه جا مورد توجه قرار گرفته است و حالا با انتخاب تدریجی استانداران تغییر مدیران کل، موضوع مورد علاقة افراد در حوزه های مختلف شده است. در گیلان نیز بسیاری به انتظار وزیدن نسیم اعتدال و شایسته سالاری در بخشهای میا نی هستند و اخبار متفاوتی در این رابطه هر روز به رسانه ها میرسد و شنیده ها فراوان است.
در این حین فرهنگیان استان گیلان هم به دنبال فردی هستند که مزیت شایستگی را دارا باشد و بتواند دغدغه های فراوان این بخش از جامعه را پاسخگو باشد. مطلع شدیم در همین راستا روز سه شنبه نمایندگان تشکلهای فرهنگی استان به اضافه تعدای از اعضای کمیتة تدبیر و امید در آموزش و پرورش در ملاقاتی با دکتر فانی دغدغه های فرهنگیان گیلان را با او در میان خواهند گذاشت و افراد مورد اجماع خود را به اطلاع وی خواهند رساند. گویا این سفیران فرهنگی به این دیدار بسنده نکرده و ملاقاتهائی هم با دکتر نوبخت معاون گیلانی الاصل رئیس جمهور و سخنگوی دولت و همچنین شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان دکتر روحانی خواهند داشت. در همین زمینه گفتگوئی با زهرا بوذری دبیر کمیته تدبیر و امید آموزش و پرورش انجام دادیم.

ـ مشکلات آموزش و پرورش استان گیلان در حال حاضر چیست؟
در طول سالهای گذشته مدیریتهای این اداره تحمیلی بوده و مشورتی با فرهنگیان نشده بود. امروز همکاران ما نگرانند که این اتفاق تکرار نشود. آنان از بعد مالی تحت فشارند. کمبود بودجه وجود دارد. مدیریت این سالهای اخیر ناکارآمد بوده و سیر نزولی داشتیم. حالا ما برای حل مشکلات قدم گذاشتیم و برای انتخاب یک فرد شایسته در جایگاه مدیریت آموزش و پرورش استان بیست جلسه با فرهنگیان برگزار نمودیم.

ـ این مشکلات و انتظارات فرهنگیان دقیقاً چیست؟
دو سال است سرانه دانش آموزی مدارس پرداخت نمی شود و این موضوع در گیلان پررنگ تر است. همکاران ما مطالبات خود را دریافت ننموده اند. اضافه کاری آنان حتی با آنکه وعده داده بودند در آغاز سال تحصیلی پرداخت شود، پس از مدتها مورد بی توجهی واقع گردیده است. برگه های تشویقی بسیاری از فرهنگیان به دلیل حضور در ستاد انتخاباتی برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ تاکنون نگه داشته شده و به خیلی از آنان گفته شده به دلیل حضور در برخی از تشکلهای سیاسی، فرهنگی باید اعلام برائت کنند و از حضور در آن انصراف دهند تا مورد بی مهری قرار نگیرند! ازاینگونه بد اخلاقی ها فراوان است. باید به دنبال حل این سوء مدیریتها باشیم.

ـ حالا با توجه به این مشکلات، تحولات مورد نیاز با توجه به اقتضائات دولت تدبیر و امید چیست؟
در هر حال دولت، کشور را در وضعیت اسفباری که تحت فشارهای شدید داخلی و خارجی بوده تحویل گرفته. راه گریزی جز شایسته سالاری نیست. ما می دانیم که ضرب الاجلی همه مشکلات حل نمی شود. اما امیدواریم با اجماع اخیر فرهنگیان در گیلان و انتخاب یک فرد مناسب این مسائل کم کم حل شود.

ـ آیا تاکنون این مشکلات با وزیر آموزش و پرورش مطرح شده و دغدغه های فرهنگیان استان را با او در میان گذاشته اید؟
پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری، ۴ تشکل مدنی فرهنگیان به اضافة کمیته تدبیر و امید آموزش و پروش که زائیده کمیتة بانوان ستاد دکتر روحانی در گیلان بوده بررسی های فراوانی را انجام دادند و نهایتاً از میان افرادی که خود را برای مدیریت آموزش و پرورش استان تعرفه نموده بودند و دیگرانی که خود این جمع به شایستگی آنان معتقد بودند، روی سه نفر یعنی آقایان محمود حسنی پور، محمدرضا قربانی و غلامرضا مدبری فر اجماع نمودند و بیانیه ای نیز در این راستا صادر شد. نمایندگان این گروه نیز روز سه شنبه با وزیر آموزش و پرورش و دکتر نوبخت ملاقات خواهند داشت و نظر خود را به آنان انتقال می دهند. در عین حال با خانم مولاوردی معاون زنان رئیس جمهور هم ملاقاتی ترتیب داده شده که از وی نیز چشمداشت یاری و حمایت داریم. همچنین بیانیه صادره را به مجمع نمایندگان استان گیلان هم تقدیم خواهیم نمود.

عصرتدبیر