امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

زمینی میلیاردی که فقط یک میلیون تومان فروخته شد/ رمز بازشدن قفل جزیره لاهیجان را که میداند؟

تاریخ انتشار : شنبه ,۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۶
نخست  ←   اقتصاد   ←   زمینی میلیاردی که فقط یک میلیون تومان فروخته شد/ رمز بازشدن قفل جزیره لاهیجان را که میداند؟
۱۶ سال قبل طی قراردادی ننگین نماد شهر لاهیجان به مساحت ۱۱هکتار به قیمت ثبت شده یک میلیون تومان و کرایه ماهیانه بیست و پنج هزار تومان توسط شهردار وقت به ریاست پورباقری به به صورت ۹۹ سال به فروش رسید

همچنان قفلی بزرگ بر سردرب میراث گذشتگان این شهر که با بی تدبیری فروخته شد خودنمایی می کند.

به گزارش سرویس گردشگری و توریسم پایگاه خبری لاهیجان , مرضیه غنی پور تفرشی در آخرین یادداشت خود در وبلاگ برنامــــه ریـــزی شـهـری در لاهیجان نوشت:

.

۱۶ سال قبل طی قراردادی ننگین  نماد شهر لاهیجان به مساحت ۱۱هکتار  به قیمت ثبت شده یک میلیون تومان  و کرایه ماهیانه بیست و پنج هزار تومان توسط شهردار وقت به ریاست پورباقری  به صورت ۹۹ سال به فروش رسید .

 احداث پارکینگ و  شهر بازی  بندهایی از این قرار بود که بعد از عقد آن هیچ کدام از آنها اجرایی نگردید همچنین حتما به یاد می آورید که با تائید قرارداد در خصوص فروش جزیره ، موجی از انتقادات مدیریت شهری لاهیجان را فراگرفت.

حالا دیگر شعارهای تبلیغاتی انتخابات شورای شهر به گونه ای دیگر بود و به وضوح میتوانستی اسم جزیره را در هر پوستر تبلیغاتی ببینی ، اما نتیجه چه شد؟

اظهار نظرهای مختلف توسط افراد بی ربط و گاها ذیربط در این زمینه دردی از دردهای جزیره  دوا نکرد و هر روز قفلی  بزرگ بر در ورودی آن بر مردم این شهر نیشخند میزد.

پس از روی کار آمدن دور اول شورای شهر با اقامه دعوایی در دادگاه علیه مالک جزیره بحث پیگیری وضعیت جزیره را در دستور کار خود قرار داد و این بحث را تا محافل قضایی پیش بردند اما نتیجه مطلوبی نداشت,حتی با روی کار آمدن شورای دوم هم علی رغم وعده های اعضاء آن در خصوص بازگرداندن جزیره به مردم , اقدامات نتیجه ای نداشت.

در واقع می توان به این شکل استنباط نمود که اظهارات مختلف اعضای شورای شهر در چهار دوره فعالیت این نهاد تصمیم ساز دلالت بر این موضوع دارد که جزیره تا پایان قرارداد ننگین خود به مردم این شهر باز  نخواهد گشت.

مرور اظهارات مسئولین شهر نیز هرازچندگاهی کورسوری امیدی در دل مردم ایجاد نموده ولی با دیدن قفل این درب به دست فراموشی  و ناامیدی سپرده می شد.

.

.

ورودی-جزیره

حسینعلی خدایگانی رئیس دور اول شورای اسلامی شهر لاهیجان و باسابقه ترین عضو شورای شهر  با کلیت طرح تنظیم الگو و مشخص کردن شرایط واگذاری برای عقد قرار داد با سرمایه گذاران به شدت مخالفت کرد و این اقدام را نامناسب ارزیابی کرد , وی در آن جلسه با اظهار واکنش نسبت به برهانی  شهردار وقت گفت: به جای این که بنشینیم و از قبل شرایطی برای واگذاری جزیره به بخش خصوصی بنویسیم که ممکن است تبعات منفی به دنبال داشته باشد ،بهتر است به وضعیت شهر رسیدگی شود که هنوز هم برخی خیابانهای ما آسفالت نشده و مردم مشکلا ت زیادی دارند.

.

مهدی شمس نیز دومین مخالف طرح در توضیح مخالفت خود گفت: باید ابتدا ببینیم که آیا موافق هستیم که جزیره به مردم (شهرداری) بازگردد یا اینکه همچنان به بخش خصوصی واگذار بماند که به عنوان یک عضو شورا با واگذاری مجدد به بخش خصوصی و اینکه معیارو چهارچوبی داشته باشیم تا قرار داد ببندیم مخالفم.

وی همچنین در پاسخ به اظهارات مدیرعامل محترم شرکت توسعه گردشگری گیلان  مبنی بر “بعد از خرید از صاحب آن در استخر لاهیجان یک هتل پنج ستاره ساخته می‌شود” گفت: جناب آقای افضلی!
آیا بهتر نبود قبل از این‌که فرد مذکور را صاحب استخر بشناسید و به تفاهم برای ساخت یک هتل پنج طبقه بر روی نگین شهر برسید(!) یک بار پرونده مذکور را بازخوانی و قرارداد کذایی آن را مطالعه و با وضعیت امروز جزیره و استخر مقایسه می‌کردید تا ببینید فرد مدعی صاحب جزیره است یا مستأجری خاطی که حتی به مفاد قرارداد ترکمانچای گونه خود نیز عمل نکرده و همین یک دلیل کافی است که از او خلع ید گردد. لازم به یادآوری است که شورای فعلی شهر به وکالت از مردم شهر در تلاش است تا ظلم مذکور را با پیگیری از طریق مراجع ذیربط قضایی و اجرایی برطرف سازد. امید است همگان و از جمله شما در این مسیر یاور ما باشید.

وی همچنین در نامه ای به استاندار سابق گیلان روح الله قهرمانی چابک فروش جزیره را سوء تدبیر مدیران وقت دانست و گفت: امیدواریم با هدایت و درایت شما در سفر آتی، ضمن پیشنهاد فرمانداری کل برای این منطقه به منظور به فعلیت رساندن توانایی‌های بالقوه آن، اقداماتی در جهت رفع معضلات برجای مانده از گذشته، از جمله ماجرای استخر و جزیره صورت پذیرد و با اتخاذ تصمیمی اساسی و انقلابی برای همیشه خیال مردم از هر جهت آسوده و اعتمادشان به مسئولان امر بیش از پیش گردد.

رحیم کشاورز نیز در همان تاریخ در جوابی به اظهارات مدیرعامل محترم شرکت توسعه گردشگری گیلان  گفت: چون اظهارات عنوان شده از طرف مدیرعامل شرکت مذکور درخصوص مالکیت و صاحب واقعی استخر لاهیجان منطبق با واقعیت نمی‌باشد، لذا برای آگاهی اعلام می‌دارد که جزیره استخر لاهیجان و تأسیسات موجود، از اموال عمومی شهرداری و متعلق به شهر بوده و به هیچ وجه قابل فروش نبوده و مستأجر فعلی ساختمان و تأسیسات موجود در داخل جزیره نیز به عنوان مستأجر شهرداری تلقی و دارای حق سرقفلی مستحدثات ساخته شده می‌باشد ولاغیر.

ابراهیم خوشحال عضو تازه وارد شورای شهر لاهیجان نیز در اظهار نظری جزیره را در توسعه گردشگری  لاهیجان تاثیر گذار دانست و گفت: باید با برنامه ریزی و مدیریت صحیح این مناطق را در امر گردشگری توسعه داد.

.

سید رضی فلاح چای نیز که زمانی ریاست  شورای اسلامی شهر لاهیجان را برعهده داشت بر لزوم توجه بیشتر به کارهای زیربنایی در دوره چهارم شورای اسلامی شهر از جمله جزیره لاهیجان و همچنین پیگیری حقوقی زمین هتل در جاده شیخ زاهد  تأکید کرد.

.

کحالی شهردار لاهیجان نیز در جلسه ای علنی شورای شهر که در تاریخ ۲۵تیر سال ۹۱ برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام شده در این رابطه تصریح کرد که تعیین تکلیف ساختمان جزیره ی استخر از اولویت های شهرداری لاهیجان است.

.

به هرحال با خطایی بزرگ و جفایی در حق مردم این شهر سال ها قبل این قطعه زیبا  که نماد لاهیجان  و یاد آور خاطرات تلخ و شیرین ، در یک قرارداد یک طرفه و غیرعادلانه در اختیار فردی جهت سرمایه‌گذاری به صورت اجاره ۹۹ ساله قرار گرفت  که اینک خود را صاحب آن میداند؛ عملکردهای اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان هم تنها به قطع گاز جزیره منجر شده و  تا به امروز کار موثر دیگری نیز انجام نشده است.

و حالا  به خوبی  روشن است که نه تنها احیای مجموعه استخر در مسیر گردشگری، دروغی بیش نبوده بلکه پوششی برای سودجویی‌های بیش‌تر بوده است که رفع این مشکل همت جدی تر مسئولان شهری و عزم مردم شهرستان را طلب می نماید.