امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

باز هم جشنواره دیگری درماسوله و بی خبری مردم!

تاریخ انتشار : چهارشنبه ,۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۹
نخست  ←   فرهنگ   ←   باز هم جشنواره دیگری درماسوله و بی خبری مردم!
نخستين جشنواره ماسوله روز گذشته در حالی برگزار شد که باز هم بسیاری از علاقمندان گیلانی از برگزاری چنین مراسمی غافل ماندند و عدم اطلاع رسانی از این مراسم ها تاکنون حسرت بر دل بسیاری از علاقمندان و مردم گذاشته است.

 این جشنواره که از سوي بخش خصوصي و با همكاري ارگان هاي دولتي ، اداره كل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري گيلان برگزار شد، ظاهرا با کمترین اطلاع رسانی ممکن و بدون اطلاعیه های عمومی برگزار شده است.

گفته شده در این مراسم که در قالب یک جشنواره برگزار شده ، برخي از آيين هاي بومي محلي گيلان به نمایش در آمده و گروه نمايش ميرزا كوچك خان نیز به هنرنمایی پرداخته است.

این در حالی است که هفته پیش جهت برگزاری مراسمی تحت عنوان "همایش همگرایی توسعه گیلان" که در تهران برگزار شد، هیات اجرایی این برنامه چنان در بحث اطلاع رسانی کوشش کرد که کمتر کسی از آن علاقمندان از آن برنامه غافل ماند اما با کمال تعجب برگزاری چنین مراسم بزرگی که در شهرک تاریخی ماسوله برگزار می شود و مخاطبان و علاقمندان بسیاری دارد از اطلاع مردم به دور نگاه داشته می شود.

شهرك تاريخي ماسوله كه شهرت جهاني دارد، فرصتي عظيم برای برگزاری این دست همایش هااست اما متاسفانه آن طور که باید اهمیت و ظرفیت آن درک نمی شود از این روست که موانع ثبت جهاني ماسوله از گذشته تا کنون هنوز برداشته نشده و حتی در نگهداری آن در سالهای اخیر قصور فاحشی صورت گرفته تا جایی که عید امسال تعدادی از مغازه های آن طعمه حریق شده است.

 ماسوله فرصتي غنيمت براي گیلان خصوصا در حوزه گردشگری است و با توجه به آغاز به کار مدیرکل جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان امید به شناسایی و بهره مندی از فرصت های آن را نزد دوستدران ماسوله ایجاد کرده است است.

ماسوله با معماري پلكاني عسلي رنگ گلي تا ارتفاع هاي بلند سبز، با گلدان هاي شمعداني كه قرن ها رازدار پنجره هاي چوبي بوده اند؛ با آبشاري در هلهله زمين عروسك هاي بافتني اش یکی از استثنایی ترین معماری کشور را در خود جای داده است و هر ساله پذیرای هزاران محقق و گردشگر داخلی و خارجی است.

امید است با جدید در بحث اطلاع رسانی به مردم دیگر شاهد چنین فرصت سوزی هایی نباشیم و از این دست برنامه ها برای قشر خاصی تعریف نشود!/گیلوند