امروز: پنجشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

بهره‏برداری 2 ایستگاه مطالعه در شهرستان لاهیجان

تاریخ انتشار : سه شنبه ,۲۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۲:۳۲
نخست  ←   فرهنگ   ←   بهره‏برداری 2 ایستگاه مطالعه در شهرستان لاهیجان
مدیرکل کتابخانه‏های عمومی گیلان گفت: سهم شهرستان‏های استان از ایستگاه‏های مطالعه 10 دستگاه است و تا پایان سال‏جاری 2 ایستگاه مطالعه در شهرستان لاهیجان به بهره‏برداری می‏رسد

مدیرکل کتابخانه‏های عمومی گیلان گفت: سهم شهرستان‏های استان از ایستگاه‏های مطالعه 10 دستگاه است و تا پایان سال‏جاری 2 ایستگاه مطالعه در شهرستان لاهیجان به بهره‏برداری می‏رسد.

به گزارش تدبیر شرق و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‏های عمومی استان گیلان در جلسه‏ای که با حضور مدیرکل کتابخانه‏های عمومی استان گیلان، علیزاده فرماندار، حجت الاسلام والمسلمین صرفی پور امام جمعه و اعضای انجمن کتابخانه‏های عمومی و کمیته نهضت مطالعه مفید شهرستان لاهیجان در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان سرانه مطالعه مفید در گیلان را 14 دقیقه عنوان کرد.

وی افزود: در آخرین نظر سنجی شورای فرهنگ عمومی، استان گیلان با رشد 2 پله‏ای از نظر مطالعه نسبت به دیگر استان‌های کشور به رتبه ششم کشوری دست یافته است.

وی همچنین گفت: معیار سنجش این رتبه در گیلان، 48 درصد مردم استان بوده است که اهل مطالعه هستند، در حالی که وقت عام مطالعه در استان گیلان 85 دقیقه است.

مدیرکل کتابخانه‏های عمومی استان گیلان در ادامه افزود: فضای آرمانی برای مطالعه در کتابخانه‏های عمومی به طور کامل محقق نشده است و به همین منظور طرح ایجاد ایستگاه‏های مطالعه بعنوان طرحی ابتکاری از سوی نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور راه اندازی شده که در این طرح کتاب به میان مردم آورده می‏شود.

جانعلی‏پور تصریح کرد: سهم استان گیلان از ایستگاه‏های مطالعه در کشور 31 ایستگاه تا پایان سال‏جاری است که با صرف اعتباری بالغ بر یک‌ میلیارد و 500 میلیون تومان رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون 18 ایستگاه مطالعه از تعداد 31 ایستگاه در شهرستان رشت و شهرستان بندر انزلی رونمایی شده که با استقبال کم نظیری از سوی مردم فرهنگ دوست گیلانی مواجه شده است.

مدیرکل کتابخانه‏های عمومی استان گیلان همچنین سهم شهرستان‏های استان از ایستگاه‏های مطالعه را 10 ایستگاه عنوان کرد و گفت: تا پایان سال جاری 2 ایستگاه مطالعه در شهرستان لاهیجان به بهره‏برداری می‏رسد.

جانعلی‏پور در بخش دیگری از صحبتهای خود از شهرستان لاهیجان بعنوان شهرستانی با ظرفیتهای فرهنگی بالا یاد کرد و گفت: کسب رتبه برتر کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان در شاخص های فرهنگی نظیر برگزاری جلسات نقد کتاب و تشکیل کانونهای ادبی، نشان از این دارد که مردم  این خطه علاقمند به مطالعه و تحقیق هستند.

وی اضافه کرد کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان در افق چشم انداز سال 1404 به ازای هر نفر باید چهار کتاب در کتابخانه های عمومی موجود باشد و در صورتی که جمعیت لاهیجان در سال 1404 به مرز 200 هزار نفر برسد نیازمند 800 هزار جلد کتاب در این شهرستان خواهیم بود.

وی، تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان را به ازای هر صد نفر 5.2 نفر ذکر کرد و یادآور شد: تعداد اعضای کتابخانه های عمومی، باید تا پایان سند چشم‌انداز به 35 نفر افزایش یابد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ادامه داد: در بحث توسعه کتابخانه‏ها و زیرساخت‏های کتابخانه‏های علاوه بر فضای شهری می‏بایست با احداث و ایجاد کتابخانه های روستایی و نیز ایجاد کتابخانه سیار اهتمام ویژه ای صورت گیرد.

در اين جلسه عليزاده فرماندار لاهيجان نیز گفت: لاهيجان با داشتن جاذبه هاي گردشگري و توريستي، نيازمند سرمايه‏گذاري بيشتر در امر مطالعه و کتابخواني است.

 راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعه در بخش مرکزی و رودبنه لاهیجان، پرداخت بخشی از بدهی نیم درصدی شهرداری لاهیجان و در نظر گرفتن توزیع اعتبارات تملک ‌دارایی‌های لاهیجان برای توسعه کتابخوانی در این شهرستان، از جمله مباحث مطرح شده در دومین جلسه انجمن کتابخانه ها و کمیته نهضت مطالعه مفید شهرستان لاهیجان بود.