امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

سلیقه ، قانون یا رابطه ؟ تحلیلی بر کیفیت و محلهای برگزاری کنسرت در گیلان در گفتگو با مسوولین و کارشناسان

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۲۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۶
نخست  ←   فرهنگ   ←   سلیقه ، قانون یا رابطه ؟ تحلیلی بر کیفیت و محلهای برگزاری کنسرت در گیلان در گفتگو با مسوولین و کارشناسان
تنها چند روز پس از شروع به کار کابینه جدید و سکانداری دولت تدبیر و امید در اتفاقی نادر ۵ مجوز برای کنسرتهایی در منطقه آزاد انزلی صادر شد. اتفاقی که تهیه کنندگان مختلفی سالها به دنبالش بودند و در حد یک ارزو باقی مانده بود .

حسن پور، معاون فرهنگی اداره کل ارشاد استان گیلان:سالن بادی منطقه آزاد از استانداردهای لازم برخوردار بود

ایمان طلب ، کارشناس اداره کل ارشاد استان گیلان: سالن منطقه ازاد از حداقل استاندارد لازم برخوردار نبود

صفردوست ، تهیه کننده کنسرتهای موسیقی : متاسفانه در گیلان رابطه مهمتر از سابقه است

فرهاد گوی آبادی ، تهیه کننده کنسرت : انحصار در حوزه فرهنگ  به استبداد فرهنگی می انجامد

حامد عبدالهی ، مدیر تالار گلستان : در تالار گلستان جلوی کثافتکاریها را گرفته ایم

وحید احمدی آرا ، تهیه کننده کنسرت در رشت : انحصار در هر امری موجب فساد ، بدگمانی و کاهش کیفیت است

 

عصر تدبیر/ آرمان پورقربانی  :تنها چند روز پس از شروع به کار کابینه جدید  و سکانداری دولت تدبیر و امید در اتفاقی نادر  ۵ مجوز برای کنسرتهایی در منطقه آزاد انزلی صادر شد. اتفاقی که تهیه کنندگان مختلفی سالها به دنبالش بودند و در حد یک ارزو باقی مانده بود . گرچه از نظر قانونی برنامه های فرهنگی هنری در محدوده منطقه ازاد نیاز به صدور مجوز اداره کل فرهنگ  و ارشاد اسلامی ندارد، اما توافقات میان این دو نهاد دولتی موجب شد که احترام اداره ارشاد حفظ گردد و برگزاری کنسرتها با نظر مساعد این اداره صورت بگیرد.

اما بر خلاف قول برگزار کنندگان این کنسرتها بزرگترین سازه بادی کشور تبدیل به یک سوله گلخانه ای کم ارتفاع با سازه های فلزی زشت و دارای ستونهای فراوان در طول سالن شد و صدای اعتراض مخاطبان کنسرت در رشت را دراورد .صدایی که یا به گوش مدیران ارشاد نرسید یا به استناد اینکه برنامه ها در منطقه ازاد برگزار می شود نادیده گرفته شد.

از  سوی دیگر مدیر کل فرهنگ  و ارشاد اسلامی که مدت کوتاهی است بر این کرسی ارزشمند و مهم جلوس کرده بود در اظهار نظرهای خود تاکید کرده بود که به هیچ سالن ورزشی ای اجازه برگزاری کنسرت  نمی دهدو دلیل این امر را اینگونه بیان می کند :

از آنجایی که ورزش عبادت است ، اماکن ورزشی تقدس دارند و بهتر است در این اماکن کنسرت موسیقی برگزار نشود.

این در حالی است که در سراسر ایران در صورت فقدان سالن مناسب ، مطابق دستورالعمل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ، برگزاری کنسرت در سالنهای ورزشی بلامانع است.

بدین ترتیب مطابق نظر شخصی مدیر کل ارشاد استان تمامی درخواستهای موسسات مختلف برای برگزاری کنسرت در رشت ، سیاهکل و لاهیجان منتفی شد و یک سالن عروسی موفق به اخذ “دو “ مجوز برای اجرای کنسرت در  مهر شد .

در گوشه کنار این شهر ، در محافل فرهنگی هنری ، در رسانه ها ، در فضاهای مجازی جسته و گریخته درباره نحوه صدور مجوزهای کنسرت ، بررسی کیفی محلهای برگزاری ، نقش عوامل غیر هنری بر این اتفاقات و غیره صحبت می شود .

در همین راستا با تنی چند ار مدیران و دست اندرکاران برگزاری کنسرت در استان گیلان درباره کیفیت برگزاری کنسرتها در گیلان ،سالنهای اجرای کنسرت و حواشی آن گفتگو کردیم :

 

حسن پور، معاون فرهنگی اداره کل ارشاد استان گیلان :سالن بادی منطقه آزاد از استانداردهای لازم برخوردار بود

 اhasanpoor

دکتر حسن پور ، همواره خود را معلم می نامد .وی جز معدود مدیران باسابقه ارشاد است که تحصیلات مرتبط دارد و به قول خودش در کلاسهایش فرهنگ را تدریس می کند .حسن پور گاهی یک تنه بار مسوولیتهای کنسرتها و سایر فعالیتهای هنری پرحاشیه را به دوش می کشد که از این روست که بسیاری از هنرمندان و هنردوستان در دورانی که مدیران کل ارشاد پیاپی تغییر میکردند تنها مرجع قابل اعتماد و مراجعه را معاونت فرهنگی ، دکتر حسن پور ، می دانستند.

حسن پور ، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگی و ارشاد استان گیلان در گفتگویی با خبرنگار عصر تدبیر ضمن تاکید بر نظارت دقیق اداره کل ارشاد استان گیلان  بر کیفیت محلهای برگزاری کنسرت در گیلان گفت : سالن بادی منطقه آزاد از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر گله اصحاب رسانه و مردم از کیفیت برگزاری کنسرتها در منطقه آزاد گفت : اداره ارشاد شکایتی از مردم  در این زمینه دریافت نکرده است .

حسن پور استفاده از سالنهای ورزشی را درصورت داشتن حداقل امکانات و استانداردهای اولیه با توجه به نبود سالن مناسب ، بلا مانع دانست و عدم تایید درخواستهای اخیر برای برگزاری کنسرت در سالنهای ورزشی را عدم تایید این سالنها توسط کارشناسان اداره کل عنوان کرد .

وی ابراز امیدواری کرد با همت همه ، سالنهای مناسب برای فعالیتهای هنری  در رشت و دیگر شهرستانهای استان ساخته شود .

حسن پور ابراز امیدواری کرد با بهره برداری از سالن جدیدالاحداث در پارک ملت رشت شاهد برگزرای برنامه های با کیفیت در این مجموعه باشیم .

 

ایمان طلب ، کارشناس اداره کل ارشاد استان گیلان : سالن منطقه ازاد از حداقل استاندارد لازم برخوردار نبود

 

ایمان طلب ، کارشناس مسوول موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد ، خود نوازنده و مدرس موسیقی است .همیشه لبخند بر لب دارد و نظراتش را پشت ژستها و ملاحظات مدیریتی پنهان نمی کند و بی پرده حرف می زند.ایمان طلب از معدود کارشناسانی است که کارش ، عشقش ، شغل اول و دومش با هم مرتبط است و همه حول محور یک چیز دور می زند : موسیقی و عجیب اینکه او مخالفت خود را با “موسیقی پاپ “همواره بیان می کند و هراسی ازاین ابراز سلیقه ندارد.

 ایمان طلب کارشناس موسیقی اداره کل ارشاد استان گیلان نیز در گفتگویی با خبرنگار عصر تدبیر ضمن تاکید بر نظارت همه جانبه اداره کل بر کنسرتها گفت : کنسرتهای منطقه مورد تایید اینجانب ؛معاون و مدیرکل ارشاد استان نبوده است و به دلیل صدور مجوزها از سوی دفتر موسیقی  و برخی شرایطخاص  تداوم یافت .

ایمان طلب تاکید کرد : سازه ای که عکسش به مدیران ارشاد نشان داده شده بود و قرار بود برپا شود این سازه نبود .

وی  تاکید کرد : رویکرد ارشاد عدم صدور مجوز به سالنهای ورزشی است .

وی با اشاره به اینکه تنها ساالنی که در حال حاضر موفق به صدور مجوز می گردد( تالار گلستان ) نیز کم و کاستی هایی دارد و به ناچار برای برگزاری کنسرت استفاده می شود ، شیبدار نبودن سطح این سالن را اساسی ترین مشکل این سالن دانست که مانع دید و تسلط مخاطبان می گردد.

 

صفردوست ، تهیه کننده کنسرتهای موسیقی : متاسفانه در گیلان رابطه مهمتر از سابقه است

safardoost

صفر دوست ،مدیر عامل موسسه شکوه موسیقی ایرانیان و تهیه کننده کنسرتهای موسیقی در سراسر کشور است . وی از خود به عنوان تنها تهیه کننده بخش خصوصی کشور که شخص وزیر در کنسرتهایش حضور داشته است یاد می کند و یکی از زیباترین سالنهای کشور ، ایوان عطار در کاخ سعد آباد در اختیار او قرار دارد.

در کارنامه صفردوست کنسرت بزرگ خلیج فارس که سال گذشته برگزار شد می درخشد. وی چندین برنامه را درگیلان برگزار کرده است و مدتی است در محافل ورسانه ها از برخورد اداره ارشاد گیلان گله مند است .

صفردوست  ضمن تاکید بر تلاش بر ارتقای سطح کنسرتهای شهرستانی به خبرنگارعصر تدبیر  گفت : گیلان سالنهای خوبی برای برگزاری جشنها و همایشها دارد اما هیچ کدام برای برگزاری کنسرت مناسب نیست و کاربری اصلی این سالنها برای عروسی میباشد.

وی معتقد است: برگزاری کنسرت در سالنهای ورزشی  در تمام دنیا مرسوم بوده واگر بحث خطر ازدحام جمعیت مطرح باشد پس این سالنها برای مسابقات ورزشی هم نباید استفاده شود  

این تهیه کننده با شاره به اینکه افزایش جمعیت حاضر در سالنهای ورزشی موجبات کاهش قیمت بلیط و امکان استفاده مخاطبان بیشتری در حوزه موسیقی را فراهم می اورد گفت : سالنهای تخصصی تر که برای کنسرت ساخته شده و هزینه زیادی در انها صورت کرفته می توانند با داشتن مخاطبان خاص بلیط خود را گرانتر عرضه کننند.

صفردوست همچنین با اشاره به استفاده از سیستمهای صوتی مخصوص این سالنها با اشاره به سابقه برگزاری موفق کنسرتها در سالنهای ورزشی از محروم کردن شهرستانهای استان گیلان از برگزاری کنسرت به بهانه نداشتن سالن مناسب انتقاد کرد.

این تهیه کننده در بخش دیگری از گفتگوی خود ضمن گله مندی ازبرخوردهای سلیقه ای در صدور مجوز کنسرتها گفت  : متاسفانه درگیلان رابطه به جای سابقه کنسرت گذاران از اهمیت برخوردار است و ارشاد گیلان نسبت به  سابقه شرکتهایی که تجربه اجرای صحنه ای داشته بیتفاوت بوده وسابقه اجرایی شرکتها را مدنظر قرار نداده است

وی همچنین در مورد عدم دریافت مجوز گروه ۷ توسط موسسه شکوه ایرانیان در رشت خاطر نشان کرد: هنوز دلیل واقعی این موضوع را نمیدانم ومدیر کل ارشاد استان باید در این مورد پاسخگو باشدکه چرا ماهها با درخواست بنده مخالفت شد و ناگاه گروه دیگری موفق به اخد مجوز شدند.

وی اضافه کرد : مجموعه ای که به رغم ماهها انتظار من موفق به برگزاری کنسرت ۷ در رشت شد ، شرکتی است که در زمینه پخش کاست فعالیت می کند و نامش هم روی خود شرکتشان است .

 

 

فرهاد گوی آبادی ، تهیه کننده کنسرت : انحصار در حوزه فرهنگ  به استبداد فرهنگی می انجامد

 

فرهاد گوی آبادی یکی از تهیه کنندگان جوان و با سابقه کنسرت که تجربه برگزاری کنسرتهای فراوانی حتی در سالنهایی که امروز در این شهر وجود ندارند را در کارنامه خود دارد در پاسخ به این سوال خبرنگار عصر تدبیر که آیا سالنهای ورزشی از لحاظ کیفی مناسب برگزاری برنامه های هنری هستند گفت :بهترین و خاطره انگیز ترین کنسرتهای دوران طلایی موسیقی در سالنهای ورزش برگزار شده است.

وی با اشاره به هزینه بالای برگزاری کنسرت در کشور، استفاده از سالنهای ورزشی با ظرفیت واقعی برای ۱۵۰۰نفر بطوریکه اجبار برای چیدن صندلی بیش از ظرفیت سالن و با فاصله بسیار کم وایجاد نارضایتی برای مخاطبین وجود نداشته باشد را ناگزیر دانست واضافه کرد: مدتهاست با استفاده از سیستمهای صوتی پیشرفته که مختص سالنهای ورزشی مییاشد دغدغه کیفیت صدابرداری در چنین سالنهایی از بین رفته است.

گوی آبادی ادامه داد :با توجه به نداشتن سالن مناسب در سطح استان وممیزی شدید ارشاد و متاسفانه اعمال سلیقه های شخصی در سنجش سالنهای برگزاری کنسرت،این امر منجر به محرومیت تعداد زیادی از علاقمندان به موسیقی در استان شده است.

وی همچنین با انتقاد از برخوردهای سلیقه ای مدیران ارشاد در صدور مجوزها که با تغییرآنان به ناگاه سیاستهای اداره ارشاد نیز دستخوش تغییرمیشود و یادآوری روزهایی که با حضور یک مدیر سالنهای عروسی مناسب تشخیص داده نمی شد و با حضور مدیرکل دیگری فقط سالن عروسی مناسب برگزاری کنسرت اعلام می شود،نبود روال قانونی در این زمینه ونیز محدود کردن برگزاری کنسرتهای موسیقی به عنوان نبض تپنده فرهنگی جامعه در سالنهایی خاص را بزرگترین عامل آسیب زدن بر پیکر کم رمق موسیقی عنوان کرد و ایجاد هرگونه انحصاردر موضوعات فرهنگی را منجر به استبداد فرهنگی دانست.

این تهیه کننده با سابقه با تاکید بر برگزاری مجموعه کنسرتهای بی کیفیت منطقه آزاد انزلی این سوال را مطرح کرد که آیا برگزاری کنسرت در سالنهای ورزشی که در تمام ایران و حتی دنیا مرسوم است از کیفیت پایین تری نسبت به سالنهایی که یک شبه برپا شده اند برخوردار میباشد!؟

وی افزود : آیا تنها سالنی که امروز از نظر مدیرکل محترم ارشاد در استان برای برگزاری کنسرت مناسب تشخیص داده شده دارای استانداردهای لازم از سوی دفتر موسیقی میباشد؟

وی با اشاره به عدم صدور مجوز علی رغم موافقت های اولیه با کنسرت حمید عسکری و محسن یگانه پرسید با اعمال سلیقه های شخصی تا چه زمان باید شاهد وارد آمدن خسارات مالی به برگزارکنندگان کنسرت ومحروم کردن علاقه مندان به موسیقی  در شهرستانهای استان مثل انزلی،آستارا،لاهیجان،رودسر، رودبار و … باشیم!؟

 

حامد عبدالهی ، مدیر تالار گلستان : در تالار گلستان جلوی کثافتکاریها را گرفته ایم

golestan

حامد عبدالهی جز معدود مدیران تالارهای عروسی ایران است که دغدغه های فرهنگی سیاسی دارد.از شرکت او در لیست اصلاح طلبان انتخابات دورسوم شورای شهر گرفته تا حضور اودر ستاد قالیباف و سخنرانی اش در جشن پیروزی دکتر روحانی ! اخیرا هم جز کاندیداهای جدی شهرداری فومن است .

عبدالهی تحصیلات مرتبط در حوزه فرهنگ دارد و همین که برخی روزهای خالی سالنش را به کار  پردردسری مثل کنسرت اختصاص می دهد جای بسی تقدیر و تشکر دارد.

حامد عبدالهی در گفتگویی مفصل با خبرنگارعصر تدبیر با اشاره به انتقاداتی که به کیفیت سالن گلستان مطرح شده است گفت : تمام تلاش ما این است مخاطبین کنسرت از این سالن با رضایت خارج شوند.

وی درمورد چیدمان تعداد زیاد صندلیها و عدم دید کافی حضار توضیح داد: ما برای رضایت تهیه کنندگان ظرفیت سالن را از ۱۲۰۰ نفر به ۱۴۰۰ نفر افزایش دادیم و برای دید بهتر کسانی که در ردیف های عقب سالن نشسته اند نیز ویدئو پروژکشن تعبیه کردیم .

عبدالهی ابراز امیدواری کرد در تعطیلات ماه محرم و صفر تغییراتی در سالن ایجاد می کند که رضایت بیشتری برای کنسرت گذاران و مردم فراهم اورد.

وی در بخشهای مختلفی از گفتگوی خود از برخی تهیه کندگان و عملکردشان انتقاد کرد و گفت : در تالار گلستان جلوی کثافتکاریهای گذشته را گرفته ایم .

وی در توضیح این امر گفت : برخی تهیه کنندگان مثل برنامه حمید عسگری و بابک جهانبخش بلیط زیادتر از ظرفیت فروختند و برخی تهیه کنندگان با گریه گیلان را ترک کردند.

عبدالهی منشا انتقادات  به تالار گلستان را حسادت کسانی دانست که اجازه برگزاری کنسرت را ندارند و افزود : این افراد بدجایی شان سوخته و باید به قول آقای احمدی نزاد روی جای سوخته شان آب ریخت !

وی با رد هر گونه فشار و رابطه سیاسی در صدور مجوزهای تالار گلستان گفت :اداره ارشاد یک نهاد دولتی است و چگونه یک فرد یا مجموعه می تواند در تصمیم گیریهای آن نقش داشته باشد؟

وی اضافه کرد : شخص مدیر کل ارشاد ۳ ماه است که برگزاری کنسرت در سالنهای ورزشی را ممنوع کرده است و متاسفانه هنوز خیلی ها باز هم برای اجرای برنامه در این سالنها درخواست می دهند.

عبدالهی ضمن حمایت جدی از عدم صدور مجوز برای سالنهای ورزشی گفت : این سالنها به هیچ وجه برای برگزاری کنسرت مناسب نیستند و نهادها نباید اجازه برگزاری کنسرت در هیچ سالن ورزشی را صادر کنند .

 وی در بخش دیگری از گفتگوی خود گفت :یک مساله ای به غلط جا افتاده و باید تاکید کنم تالار گلستان برگزار کننده کنسرتها نیست بلکه ما سالن را به تهیه کنندگان اجاره می دهیم و نقشی در صدور مجوزها نداریم .

وی اضافه کرد : البته مدیریت داخل سالن با مجموعه تالار است و این امر موجب بهبود کیفیت برنامه ها شده است.

 

 

وحید احمدی آرا ، تهیه کننده کنسرت در رشت : انحصار در هر امری موجب فساد ، بدگمانی و کاهش کیفیت است

مهندس وحید احمدی آرا، از قدیمی ترین برگزارکنندگان کنسرت در گیلان است .همکاری در کنسرت سراج در سال ۷۷ که تقریبا میتوان آن را نخستین کنسرت رشت دانست ، کنسرتهای بزرگ در مجموعه یادگار امام (ره)،نخستین کنسرت زنده یاد استاد پوررضا ،شهرام ناظری و …از نقاط درخشان کارنامه احمدی آرا است.

احمدی آرا با اعلام اینکه نخستین کسی بوده که  تالار گلستان را برای برگزاری کنسرت برگزید به خبرنگار عصر تدبیر گفت : کنسرت حامی در نخستین روزهای افتتاح تالار گلستان فصل نوینی در برگزاری کنسرتهای رشت بود.

وی با اشاره به هرج و مرج و بی سامانی در کنسرتهای سالهای دور گفت : آغاز کنسرتها در تالار گلستان و پس از آن در سالن ورزشی گیلان ، آغاز احترام به شعور مخاطبین و مشتری مداری در کنسرتهای رشت بود.

احمدی آرا اضافه کرد : ما برای نخستین بار ثبت شماره ردیف روی بلیطها  ، عدم استفاده از صندلی های پلاستیکی ،سیسم صوتی مناسب و تیم امنیت و انتظامات حرفه ای و آموزش دیده را در کنسرتها رایج و اجباری کردیم .

وی با تاکید بر نبود سالن تخصصی برگزاری کنسرت موسیقی در گیلان ، در حال حاضر تالارهای مجلل و گلستان را مناسبترین مکان برای برگزاری کنسرتهای زیر ۱۰۰۰ نفر دانست و تاکید کرد :اما با توجه به هزینه های سرسام اور برگزاری کنسرت ، طرفیت پایین ۱۰۰۰ نفر موجب ضرر تهیه کنندگان می شود و چیدمان صندلی بالای ۱۰۰۰ نفر در سالن گلستان هم ظلم و بی انصافی در حق مخاطبانی است که هزاران تومان بابت  بلیط پرداخت کرده اند.

وی با اشاره به مشکلات و مزیتهای سالهای ورزشی گفت : سالنهای ورزشی مسلما از زرق و برق کمتری نسبت به سالنهای عروسی برخوردارند، برخی از این سالنها هم مشکل پارکینگ و مسیر ورودی دارند که باتدابیری قابل حل است.

وی با اشاره به برخی انتقادات نسبت به کیفیت صدا در سالنهای ورزشی گفت :متاسفانه برخی تهیه کنندگان در این زمینه کم تجربه اند و یا برای استفاده از سیستمهای صوتی مناسب سالنهای ورزشی خساست می کنند.

وی به عنوان مثال به دو کنسرت پیاپی احسان خواجه امیری در سالن ورزشی گیلان اشاره کرد که در یکی صدا و امکانات مناسب و در دیگری نامناسب و ناشایست بود.

این تهیه کننده گفت : دو سال در تمامی کنسرتهای استان از تهیه کنندگی تا اجرا و روابط عمومی دخیل بودم و این قدر در حوزه های مختلف کنسرت ابراز نظر کردم که دوستان لطف کردند به ما و تیم ما لقب ” مافیای موسیقی گیلان ” را دادند! اما این مافیا افتخار برگزاری بهترین و خاطره انگیزترین کنسرتها در چند سال اخیر را دارد.

احمدی آرا افزود : انحصار در هر امری موجب بدگمانی ، فساد و کاهش کیفیت می شود و بهتر است فضای رقابت برای گروههای برگزارکننده و سالنهای مختلفی ایجاد گردد تا این رقابت موجب افزایش کیفیت گردد

وی تاکید کرد : بهتر است موسسات ، مدیران سالنها و نهادهای متولی اولویت را به تهیه کنندگان بومی بدهندچرا که متاسفانه برخی تهیه کندگان غیربومی دغدغه ای جز مسائل اقتصادی ندارند و تنها به افزایش قیمت و تعداد بلیطها می اندیشند که این مساله موجب تخلفات عدیده و آسیب دیدن موسسات و نارضایتی مردم می شود.

 

 

 

امنیت سرمایه گذاری و رضایت مردم در گروی عبور از تصمیمات سلیقه ای است

نکته مهم و اساسی که در بحث های فوق کاملا مشهود است فقدان سالن مناسب و در خور شان، در استان هنرپرور گیلان می باشد که این امر منتهی به ایجاد مشکلات فراوان برای دست اندرکاران صنعت موسیقی شده است.

یک سوی این ماجرا مخاطبین موسیقی هستند که فارغ از  مشکلات و چالش های موجود، انتظار کاملا بجا و بحقی برای بهره بردن از کنسرتهای موسیقی با کیفیت، در شرایطی که شانیت و شخصیتشان حفظ شده را دارند وانتظار طبیعی این است پس از حضور در هر کنسرتی احساس ندامت و پشیمانی و خدشه دار شدن علاقه به خوانندگان محبوب خود را پیدا نکنند و سوی دیگر این داستان مدیران تصمیم گیر در این بخش هستند که به دلیل عدم ثبات مدیریتی و کوتاه بودن عمر دوران مدیریتشان ویا عدم اشراف کافی به این حوزه و عدم استفاده ازتجربه مدیران و کارمندان باسابقه اداره ارشاد مجبور به اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسانه، خلق الساعه و شخصی میشوند که این امر ناخودآگاه منجر به ایجاد محدودیت ها و شائبه ایجاد انحصارو شایعه دخالت عناصری خارج از حیطه اداره ارشاد و تبع آن تضییع حقوق دست اندرکاران و علاقمندان به هنر و موسیقی می گردد.

همچنین بخش اصلی این ماجرا تهیه کنندگان و برگزارکنندگان کنسرتهای موسیقی هستند که همواره در پی تصمیمات سلیقه ای امنیت سرمایه گذاری خود را در این بخش در خطر میبینندو همواره در پی روابطی برای دوام و قوام شغل خود میگردند و شاید شائبه وجود دستهای پشت پرده نیز از بروز چنین اقداماتی نشات میگیرد.

نکته حائز اهمیت در این بین این موضوع کلیدی میباشد که شرایطی فراهم گردد که با حفظ احترام به مخاطب و اتخاذ سیاستهای مشخص و صریح برای پیشگیری از اعمال سلیقه های شخصی و جلوگیری ار ایجاد رانت و انحصار برای افراد و گروههای خاص در پی تصمیات غیر کارشناسانه و حفظ امنیت سرمایه گذاری امکان  برگزاری کنسرتهای با کیفیت و در خور شان بوقوع بپیوندد.

نکته تاسف باری که شاید از دید تصمیم گیران این عرصه پنهان است به جز عدم تمایل بخش خصوصی برای کمک به مشارکت در توسعه فرهنگی استان،خروج سرمایه از منطقه به انگیزه حضور در برنامه های با کیفیت هنری در تهران و حتی خارج از کشور میباشد.

امید آن است با ادامه طرح مباحث اینچنینی با همراهی وهمدلی تمامی دست اندرکاران این حوزه و اصحاب رسانه ،این موضوع منجر به بازیابی جایگاه گیلان زمین،مهد فرهنگ و تمدن در این بخش شود./عصر تدبیر