امروز: شنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

یونس رنجکش

یاد دوران احمدی نژاد بخیر

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۹
نخست  ←   یادداشت   ←   یاد دوران احمدی نژاد بخیر
یادش به‌خیر! اولین روزهای سر کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد بود. یادم هست مثل همین روزهایی که در آن قرار داریم و هر روزی یک نفر سکاندار مدیریت عالی استان می‌شود...

یادش به‌خیر! اولین روزهای سر کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد بود. یادم هست مثل همین روزهایی که در آن قرار داریم و هر روزی یک نفر سکاندار مدیریت عالی استان می‌شود و نام و نشان‌های بسیاری از هر کوی و برزن به گوش می‌رسد، در همان ایام هم در محیط خلائی که وجود داشت، افراد مختلفی داعیه‌دار مدیریت عالی استان بودند و همان موقع یادداشتی با عنوان "هر روز یک نفر در گیلان استاندار می‌شود" را در روزنامه نوشتم و نقدی داشتم به رویکردهای این‌چنینی و سهم‌خواهی افرادی که هیچ قرابت و تناسبی با پیروز انتخابات نداشتند و جالب آن‌که آن‌گونه شد که پیش‌بینی می‌کردم و سرانجام هر کسی راه خودش را رفت و دولت هم کار خودش را کرد!
آن روزها هم رئیس ستاد انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد در گیلان پاهایش را در یک کفش کرده بود و بی‌ آن‌که نگاهی به شرایط و توان و تجربه برای کسب مدیریت این حوزه داشته باشد، به‌شدت برهم زننده بازی بزرگان بود! البته شرایط آن روزها هم بی‌شباهت با موقعیت برخی از دولتمردان در شرایط امروز برای تصمیم‌گیری‌های نهایی نداشت و اگر در دولت احمدی‌نژاد، اسفندیار دولت حرف آخر را حداقل برای تصمیمات مدیریتی استان‌های شمالی به‌دلیل نزدیکی به رئیس جمهور می‌زد و حرفش حجتی بود، اینک هم به‌نوعی شاید "بخت نو" گیلانیان را در دولت "تدبیر و امید" در نوبخت جست‌وجو کرد؛ هرچند که صبر و تحمل این سیاستمدار باتجربه و باادب، بازی‌های زیرکانه خود را دارد!
آن‌چه هم‌اکنون بیش از همه فعالان سیاسی معتقد به گفتمان دولت "تدبیر و امید" را دچار بیم و تردید می‌کند، طولانی‌تر شدن زمان تصمیم‌گیری‌هاست که می‌تواند منجر به پیدایش حلقه‌های داعیه‌دار بیشتری برای سکان‌داری این دولت در استان شود؛ همان اتفاقی که در گذشته‌ها هم افتاد که سرانجام با افزایش هزینه‌ها بر دولت، به ناچار به پذیرش حداقل‌ها اکتفا خواهد شد.
اکنون نقش افراد کلیدی در دولت که داعیه‌داری خدمت به مردم و توسعه گیلان را دارند و به‌دنبال جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی این استان پرظرفیت می‌باشند، بسیار حیاتی است، زیرا می‌بایست با کلید "تدبیر و امید" نسبت به سرخوردگی نیروهای وفادار که در روزهای سخت با همراه کردن مردم با شعارهای اعتدال‌گرایانه رئیس جمهور منتخب، هزینه‌های بسیاری را متحمل شده‌اند و اگر این فرصت پیروزی به‌دست نمی‌آمد، شاید به فتنه‌گر بودن دیگری، متهم می‌شدند، جلوگیری و گره‌گشای این دغدغه‌ها شوند و تکلیف خود را برای سامان‌بخشی نیروهای وفادار به گفتمان اعتدال‌گرایی که تنها امید مردم برای رسیدن به توسعه پایدار است را روشن کنند!
امروز بر زبان آوردن نام‌هایی برای تصدی مسئولیت‌ها که در طول سه دهه پیروزی انقلاب اسلامی همواره یک پای تصمیم‌سازی بوده‌اند و با قرار دادن دو پای خود در دو طرف پل‌های ارتباطی، نان و نامی به‌هم زده‌اند، شایسته دولت "تدبیر و امید" نیست و گیلانیان هم انتظاری جز این ندارند.
دولت "تدبیر و امید" می‌بایست کلید تدبیر را در قفلی بچرخاند که سال‌هاست فرصت‌سوزان با هرز کردن آن، راه هرگونه گشایش به دنیای شعارهای آرمانی انقلاب اسلامی را در این استان سد کرده‌اند و مردم نیز اعتقاد دارند که تصمیم جدی دولت در حمایت از چهره‌های پاکدست، معتقد و متعهد برای اجرای برنامه‌هایی که شعارهای آن را در راستای اعتلای ایران اسلامی می‌دانند، نقش مهمی در تحقق مطالبات آنان دارد و در این میان حداقل یک چیز را از دولت گذشته ـ هرچند که آن دولت به خطاهای بسیار رفت ـ بیاموزد و آن، حمایت و پایبندی نسبت به همراهان دوران سخت است؛ هرچه که امید است، این‌چنین باشد!

• مدیرمسئول روزنامه معین

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

0   0

0

نظرات خوانندگان

علی دوشنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۲
ما که چیزی نفهمیدیم خلاصه رییس ستاد استاندار بشه یا نه. اول گفتی نه آخر گفتی آره.
0 0
محمد سه شنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۲
چون ایشان معتقدند یک فرد اعتدال گرا مدیر استان شوند احتمالا دکتر کیوان محمدی؟
0 0