امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

آرمان پورقربانی

انتقال حاشیه از فرمانداری به شهرداری ؟!

تاریخ انتشار : یکشنبه ,۱۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۰
نخست  ←   یادداشت   ←   انتقال حاشیه از فرمانداری به شهرداری ؟!
انتخابات سال ۹۲ تا آخرین هفته قبل از برگزاری ، دچار نوعی ابهام بود وکمتر کسی می توانست نتیجه را آنگونه که رخ داد پیش بینی کند. اما روزهای پایانی با جنب و جوش اجتماعی و حمایت بسیاری از بزرگان میانه رو ، تکنوکرات و اصلاح طلب از حسن روحانی و انصراف محمد رضا عارف به نفع او وحضور چشمگیر مردم پای صندوقهای رای باعث تغییر در پیش بینی های اولیه در مورد حتی انتخاب نمایندگان شوراهای شهر...

نتخابات سال ۹۲ تا آخرین هفته قبل از برگزاری ، دچار نوعی ابهام بود وکمتر کسی می توانست نتیجه را آنگونه که رخ داد پیش بینی کند. اما روزهای پایانی با جنب و جوش اجتماعی و حمایت بسیاری از بزرگان میانه رو ، تکنوکرات و اصلاح طلب از حسن روحانی و انصراف محمد رضا عارف به نفع او وحضور چشمگیر مردم پای صندوقهای رای باعث تغییر در پیش بینی های اولیه در مورد حتی انتخاب نمایندگان شوراهای شهر، خصوصا در سطح کلانشهرها شد و امیدواری بر این که خرد جمعی ، افراد لایق تری را برکرسی های این نهاد انتخابی نشاند.
نمونه این اتفاق در شهر نوکلان شده رشت نیز مشهود بود و افرادی بعضا دارای سوابق درخشان و تحصیلات تکمیلی قابل توجه در شورای شهر جای گرفتند و گرچه اعلام نتیجه نهائی ، از سوی فرمانداری به درازا کشید ، اما پس از ثبات ، بارقه های امید در میان شهروندان تجلی یافت که شاید این شورای جدید حلال مشکلاتی باشد که مدتهاست نام رشت را با فساد اداری و مالی در حوزه شهری ، عدم تدبیر در مدیریت شهری و درجا زدن های غیر معمول در این حوزه عجین نموده است.
پس از تشکیل رسمی شورا و انتخاب رئیسی مورد انتظار و البته در ادامه مطرح شدن نامهائی بزرگ که دارای تجارب بسیار موفق در شهرداریهای کلانشهرهای ایران بودند و به نوعی چهره های ملی محسوب می شدند، می رفت که امید ها محقق کند و مردم دیار باران به اعضای شورای شهر خویش ببالند.اگرچه بعدها به هر دلیلی هیچ کدام آن افراد به صورت جدی پیگیری نشدند اما طرح نام افرادی با سوابق مرتبط که مزیت بومی بودن را نیز دارا بودند چیزی از امیدها کم نکرد. با این همه ، هم اکنون که بازی به دقایق پایانی خود نزدیک شده است ،یأس شدید پیکره رشت را در برگرفته است.تمامی افرادی که آینده ای روشن را ترسیم می کردند خارج شده اند و حالا نامی مطرح می شود که می توان مقابل آن چندین علامت سؤال و تعجب را تؤامان به کار برد.
مدیری که در مدت حضورش در فرمانداری رشت کمتر می توان نکات مثبت را یافت که شاید از پررنگی نقاط منفی باشد. در حالی که هنوز اعضای شورای گذشته در رفت و آمد به دادگاه هستند ، اما ایرادات احتمالی در مصوبات آن شورا که برای تأئید نهائی باید قانونا به بررسی و امضاء فرماندار شهر برسد نیاز به انتظار برای حکم نهائی توسط دادگاه محترم را داراست. اگرچه گویا کمتر به این مهم تاکنون توجه شده است. از طرف دیگر برگزاری پرابهام انتخابات شورای فعلی و اتفاقات غیرمعمول باعث گردیده که نتوان کارنامه این مدیر را ، نه تنها درخشان، بلکه مفید به حال شهرستان دانست.
ماجرای مفقود شدن تعرفه های صندوق ۱۳۹ و نهایتا کشف آن در محل شعبه اخذ رای یعنی مدرسه نگین آن هم پس از مدتها و نهایتا تصمیم نهائی انتخابات چهارمین دوره شورای شهر رشت که اگرچه بر اساس قانون ، اما نه به عنوان رویه معمول، خارج از استان ودر مرکز توسط هیأت عالی نظارت بر انتخابات کشور، موضوعاتی نیست که به راحتی از یاد برود.
حال چند پرسش از اعضای محترم شورای شهر رشت واجب به نظر می رسد . اول آنکه آیا مجموع اتفاقات فوق ، مدیری توانمند و شایسته را به ذهن متبادر می سازد و یا مسائل دیگری در مطرح شدن چنین نامی برای شهرداری آینده رشت مد نظر بوده است؟
ثانیا، آیا گمان نمی کنید با توجه به صدای رسای مردم در انتخابات اخیر که اتفاقا شما نیز ظاهرا برآمده از چنین فرآیندی هستید؛ برگزیدن یکی از مدیران سیاسی دولت گذشته شائبه عدم درک نظر مردم توسط شما را به وجود خواهد آورد؟
آیا نمی خواهید به امید مردم که نشأت گرفته از تدبیری است که با آرای خود نظرشان را اعلام نمودند روی خوش نشان دهید؟
انتظار از شما به حق این است که به روند تغییر برآمده از رای واضح ملت واکنش صحیح نشان دهید و به اصطلاح چهره عبوس رشت به صورت شهری که دست کم تاکنون باید می شد با انتخاب شهرداری لایق ، توانمند و شایسته که امید به وجود آمده در مردم را به یأس تبدیل نکند بپردازید.بی تردید تاریخ ، تصمیم امروز شما را ثبت خواهد کرد و آیندگان در فردای دور و نزدیک به قضاوت عمل شما خواهند نشست.

منبع:عصر تدبیر

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

0   0

0