امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

حضور شهرداد روحانی، موسیقی دان و رهبر ارکستر در رشت

تاریخ انتشار : چهارشنبه ,۱۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۴۹
نخست  ←   فرهنگ   ←   حضور شهرداد روحانی، موسیقی دان و رهبر ارکستر در رشت
شهرداد روحانی متولد 1333 در تهران بوده و هم اکنون نیز به عنوان رهبر ارکستر، ویولنیست، پیانیست و تنظیم کننده موسیقی، در آمریکا، ایران و سایر کشورها فعالیت می کند

به گزارش "تدبیر شرق" شهرداد روحانی در گفت‏وگو با ایسنا، رونمایی از سوئیت سمفونی خلیج فارس را علت حضور خود در ایران دانست و خاطرنشان کرد: حضور من در شهر رشت نیز بواسطه دعوت آقای حبیب زاده سرپرست ارکستر رشت صورت گرفت و بنده ضمن احساس خشنودی از وجود چنین گروهی منسجم در این شهر، تصمیم گرفتم تا از نزدیک با نوازنده‏ها و موزیسین‏های این گروه دیدار داشته باشم و بطور کلی از سفر خود به گیلان بسیار راضی و خوشحالم.

وی سطح کیفی گروه ارکستر رشت را بسیار امیدوارکننده خواند و تصریح کرد: وضعیت گروه در شرایطی خوب و آینده‏ی روشنی در انتظار آن است که در صورت ادامه فعالیت‏ها، طبیعتا نیازمند حمایت و پشتیبانی مسئولان بوده و بنده نیز بسیار مشتاق هستم تا پیشرفت‏های این گروه را رصد کرده و به آنها کمک کنم چراکه انتظار نداشتم گروهی با این کیفیت و بدون هیچ انتظار خاصی در کنار هم فعالیت کنند.

روحانی اتصال نوازنده‏های جوان و جدید به بدنه ارکستر سمفونیک را بسیار امیدوارکننده دانست و افزود: با ورود خود به ایران از خبر راکد ماندن ارکستر تهران و ارکستر ملی مطلع شدم که این خبر بسیار تاسف بار بوده و امیدوار هستیم با تدابیر مسئولان، این بحران برطرف شده و هرچه زودتر شاهد فعالیت مجدد این هنرمندان در عرصه موسیقی کشور باشیم.

این رهبر ارکستر با اشاره به سطح استقبال دوستداران موسیقی در داخل و خارج از کشور تصریح کرد: در تمام نقاط جهان، همواره استقبال از موسیقی پاپ بیشتر از موسیقی کلاسیک و علمی بوده است. این مسئله حتی در کشور اتریش به عنوان پایتخت موسیقی دنیا نیز به چشم می‏خورد و به طبع آن، در ایران نیز چنان وضعیتی وجود دارد. اما بنده در هر دوره‏ای که در ارکستر سمفونیک تهران شرکت کردم با حضور چشمگیر هموطنان خود مواجه شدم که در برخی مواقع بدلیل استقبال بی نظیر این دوستان، برنامه‏های کنسرت به مدت چند شب دیگر نیز مورد تمدید قرار گرفت.


وی ادامه داد: این استقبال بی‏نظیر بخوبی نشان می‏دهد که مردم عزیز کشورمان هنرمندان خود را دوست داشته و همواره حامی آنها هستند و این مسئله بطور یقین بر هنرمندان نیز تاثیرگذار بوده و بنده نیز شخصا احساسی که از اجرای برنامه در ایران بدست می‏آورم را در هیچ کشور دیگری حس نکرده‏ام.

شهرداد روحانی درخصوص مشکلات گروه‏های ارکستر خاطرنشان کرد: به طور یقین اینگونه از فعالیت‏ها نیازمند حمایت دولت‏ها هستند که ارکستر سمفونیک تهران یکی از نمونه‏های آن به شمار می‏رود. بسیاری از هنرمندان این گروه‏ها، سالها در این زمینه تحصیل و مطالعه کرده‏اند و هم اکنون انتظار می‏رود فضایی جهت ارائه هنر این دوستان وجود داشته باشد اما متاسفانه با این گونه مشکلات نیز روبرو هستیم.

این رهبر ارکستر همچنین از حساسیت و دقت خود در کسب اطلاعات لازم در زمینه فضای موسیقی ایران گفت و افزود: اطلاع از روند فعالیت علاقمندان و هنرمندان موسیقی ایران در نزد بنده بسیار اهمیت داشته و تمام اخبار لازم در این زمینه را رصد می‏کنم و در زمینه اجرا در کشورهای دیگر نیز سعی بنده بر این بوده تا بتوانم موسیقی و هنرمندان کشور خود را به دنیا معرفی کنم.

روحانی ضمن اشاره به انتشار غیرقانونی آثار خود طی سال‏های گذشته در ایران تصریح کرد: این آلبوم‏ها در سال‏های اخیر بدون اطلاع بنده در داخل کشور منتشر شده است اما در سال جاری اولین دوره از انتشار آلبوم‏های بنده در ایران بصورت قانونی و با مجوزهای لازم صورت گرفت که اولین آلبوم، سوئیت سمفونی خلیج فارس و آلبوم دوم نیز باغ ایرانی بوده که هم اکنون نیز در داخل کشور قابل دسترس است.

وی همچنین در خصوص ارتباط خود با «یانی کریسومالیس» موسیقیدان بزرگ یونانی افزود: در حال حاضر همکاری مشترکی نداریم اما ارتباط ما همچنان برقرار است.

شهرداد روحانی درخصوص فعالیت‏های مختلف خود در آمریکا گفت: در حال حاضر در زمینه‏هایی نظیر رهبری ارکستر در کشورهای مختلف اروپایی، آهنگسازی، تنظیم موسیقی و اجرای کنسرت فعالیت می‏کنم اما بدلیل عدم حضور مستمر خود در این کشور، در زمینه تدریس موسیقی نمی‏توانم مانند سال‏های گذشته فعالیت خاصی داشته باشم.

وی از عدم علاقه خود به موسیقی با کلام گفت و خاطرنشان کرد: فعالیت زیادی در این زمینه نداشته‏ام چراکه معتقدم اگر موسیقی درست نوشته شود، از هر کلامی گویاتر است.

وی همچنین به سوئیت سمفونی خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: این اثر توسط گروه ارکستر لندن ضبط شد که شامل 12 قسمت بوده که در اولین قسمت آن نام خلیج همیشگی فارس با بیان انگلیسی بصورت مکرر تکرار می‏شود که هدف بنده از این کار، القای حس مالکیت و غیرت مردم ایران نسبت به خلیج فارس در تمام دنیا بوده است.

شهرداد روحانی در پایان از دل مشغولی‏ها و دغدغه‏های خود گفت و افزود: چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، همواره، ایران و هموطنان عزیزم جزو دغدغه‏های من به شمار رفته و دوست دارم در تمام زمینه‏ها و در تمام دوران، بهترین‏ها نصیب مردم خوب کشورم باشد و نام ایران آنچنان که شایسته است در تمام دنیا مطرح شود.