امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

از حرف تا عمل

آقای استاندار: کدام سواحل را می گویید؟+عکس

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۸
نخست  ←   جامعه   ←   آقای استاندار: کدام سواحل را می گویید؟+عکس
تصور کن که صدها کيلومتر راه را پيموده اي که به دريا برسي و اکنون خسته و کوفته در همان حوالي هستي. حتي بوي دريا را به خوبي حس مي کني و اشتياق آن از خود بي خودت مي کند ولي هرچه گردن مي کشي خبري از آبي دريا نيست ...

باز هم رانندگي مي کني. چند کيلومتر اين طرف تر چند کيلومتر آن طرف تر. ولي همش ديوار است و نرده و سيم خاردار و تابلوهاي بزرگي که با افتخار اعلام کرده اند که اين جا حريم فلان سازمان يا فلان وزارت است يا فلان مجموعه مسکوني تفريحي خصوصي و در انتها نيز به رنگ قرمز نوشته اند: «ورود افراد متفرقه، ممنوع.» اين بزرگ ترين ضد حال توست. هنوز هم جزو افراد متفرقه هستي. خسته و کلافه از خودت مي پرسي: «پس اين دستور رئيس جمهور براي آزادسازي سواحل چه شد؟ مشمول مرور زمان شد؟»

استاندار گیلان بعد از ظهر امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی گیلان با اشاره به 300 کیلومتر حریم ساحل دریا در استان اظهار کرد:"170 کیلومتر از ساحل دریای گیلان آزاد است"

اظهارات استاندار گیلان بسیار عجیب است چرا که به نظر می آید دریای خزر برای گیلانی ها پشت ساختمان‌های بلند پنهان شده است، ساختمان هایی که تهرانی ها از آن هم به دریا می نگرند و هم بوی دریا را استشمام می کنند.

مهم ترين بخش  آيين نامه وزارت کشور در جهت آزاد سازی سواحل خزر، تشکيل يک ستاد اجرايي فرادولتي بود با حضور رئيس کل دادگستري، فرمانده نيروي انتظامي، ادارات کل دريانوردي و سازمان هاي مسکن و شهرسازي وقت که رياست اين ستاد با استاندار هر استان و دبير آن معاون عمراني استاندار بود.

کارشناسان گردشگري معتقدند که حدود ۹۰ درصد از گردشگران با انگيزه گذراندن اوقات فراغت به مازندران و گيلان سفر مي کنند و از اين تعداد نزديک به ۸۰ درصد، استفاده از دريا را در اولويت سفر خود قرار مي دهند. اين در حالي است که تنها کمتراز ۳۵ درصد از مسافران و گردشگران ياد شده، موفق به ورود به ساحل شده و ۱۰ درصد در نهايت توانسته اند شنا کنند. محروميت عامه مردم از سواحل خزر در شرايطي اجرايي مي شود که به استناد مواد حقوقي سواحل درياي خزر جزو منابع ملي به شمار آمده و هرگونه دخل و تصرف در آن غير قانوني است.

 

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

3   0

3

نظرات خوانندگان

مهرداد.س یکشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۲
البته اونهایی هم که اجرا شده و عملا عقب نشینی کردن در حد یک مسیر باریک هست. و هنوز هم تمام سازمانها قسمتی از کنار ساحل رو برای شنای پرسنل خودشون اختصاص دادن. حالا مسافرانی که میان گیلان به کنار ما ساکنان گیلان چه کنیم، دریایی که از بچگی توش شنا کردیم و باهاش بزرگ شدیم، حق ورود بهش نداریم.
2 1
Ravi دوشنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۲
دخل و تصرف برای من و شما و امثال ماها غیرقانونی هست واسه مثلا از ما بهترون که همه چیز لباس قانونی بودن می پوشه . مثل همین تصرف کاسپین....
3 0