امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

کلید شهرباران در دستان چه کسی قرار می گیرد؟/مروری بر اسامی و حواشی کاندیداها

تاریخ انتشار : پنجشنبه ,۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۲۰
نخست  ←   جامعه   ←   کلید شهرباران در دستان چه کسی قرار می گیرد؟/مروری بر اسامی و حواشی کاندیداها
پس از اتفاقات تلخی که برای شورای سوم رشت در زمستان گذشته به وقوع پیوست و منجر به بازداشت جمعی از مدیران شهری و در نهایت انحلال شورا شد، همزمان با حماسه انتخابات ریاست جمهوری ، مردم رشت به پای صندوق های رای رفتند و با خاطری آزرده از آن حوادث دست به انتخاب افرادی زدند

تدبیر شرق: پس از اتفاقات تلخی که برای شورای سوم رشت در زمستان گذشته به وقوع پیوست و منجر به بازداشت جمعی از مدیران شهری و در نهایت انحلال شورا شد، همزمان با حماسه انتخابات ریاست جمهوری  ، مردم رشت به پای صندوق های رای رفتند و با خاطری آزرده از آن حوادث دست به انتخاب افرادی زدند که گمان می کردند برای اداره شهر توانمند و لایق هستند. جدا از تخلفات صورت

گرفته در ایام تبلیغات وروز انتخابات که البته با تلاش نیروهای امنیت انتخابات تا حدی کنترل شد، و البته جدا از مسایل شمارش و باز شماری آرا – که خود مثنوی هفتاد من است و روزی آقای عظمتی بخاطرش مورد پرسش قرار می گیرد-شورایی تشکیل شد که به طور قطع به لحاظ سطح سواد و تجربه از شورای قبلی توانمندتر به نظر می آید.

با عزل شهردار پیشین بدست استاندارو سرپرستی فردی که از فرط علاقه به نداشتن غلط ترجیح می داد دیکته ننویسد و بخاطر داشتن چنین روحیه ای شهرداری را به حالت نیمه تعطیل درآورد، یکی از مهمترین خواسته های شهروندان تعیین تکلیف این سازمان عریض و طویل و انتخاب سریع و توام با دقت شهردار است.

در یکماه اخیر اسامی زیادی به عنوان کاندیداهای احتمالی شهرداری رشت مطرح شدند و در چند روز اخیر شورای شهر با برگزاری جلساتی فرآیند تعیین شهردار را آغاز کرد تا کلید شهر باران های نقره ای را به دستش بدهد. ما جهت آشنایی بیشتر شهروندان ، مروری بر کارنامه و حواشی تعدادی از کاندیدا های مطرح این پست داریم:
۱- سعید آگشته

او از خانواده ای آذری در تهران متولد شده است. وی تا چند وقت پیش شهردار الوند و رییس مجمع شهرداران قزوین بود. هنوز مشخص نیست که چه کسی پای او را به شورای رشت باز کرده است، ولی شاید همکلاسی بودن او با شهردار پیشین و همزبان بودنش با دو تن از اعضای شورای چهارم او را به گزینه ای برای شهرداری تبدیل کرده است.این مهندس ۳۹ ساله در مهرماه سال ۹۰ به عنوان سخنگوی جمعیت حامیان ولایت منصوب شد که هدفش را شرکت در انتخابات حول محور ولایت مطلقه فقیه تعیین کرده بود. وی در بخش خصوصی فعال و موفق است و مدیر عاملی چند شرکت خصوصی را نیز در کارنامه دارد.

نکته جالب در مورد آگشته، عدم پذیرش اش در شورای شهر لاهیجان برای تصدی شهرداری این شهر به مراتب کوچک تر از کلانشهر رشت است. اتفاقی که همین ۲۰ روز پیش برای او حادث شد.

۲-محمد اسکندری نوده

برای یک دوست غیر رشتی خود این معما را طرح کنید:” یک شهری هست که دو عضو شورای شهرش پسوند نودهی دارند.شهردار این شهر هم اسم اش اسکندری نودهی است.اسم این شهر چیست؟”

قطعاً جواب آن دوست به شما یک چیز خواهد بود:”نوده” … فکر می کنید اعضای شورا اجازه می دهند چنین موقعیتی فراهم شود؟؟!

۳- سعید خانپور

متولد گیلان نیست…. در دانشگاه جامعه شناسی خوانده است…. بالاترین سابقه اش در شهرداری تهران در حد قایم مقامی یکی از مناطق بوده…. چرا باید کاندیداتوری او را جدی بگیریم؟ مگر اعضای شورا  با شهروندان شوخی دارند؟ یا خدای نکرده تصمیم دارند با یک انتخاب عجیب  ۷۰۰ هزار رشتی را شگفت زده کنند؟؟!!

نه…. در این شورا آدمهای بزرگی حضور دارند.

۴-محمد ابراهیم خلیلی

یک سایت نزدیک به مهندس جعفرزاده به اغراق آمیزترین شکل ممکن این تحصیلکرده علوم حوزوی را ” غیر سیاسی ترین و اجرایی ترین کاندیدای شهرداری”معرفی کرد و پرده از حمایت قاطع این نماینده مجلس از شهردار ۵۸ ساله مناطق مختلف شهرداری تهران برداشت.

این سایت در اقدامی خلاف قانون ،خلیلی را “مهندس” نامید و سعی کرد مدیریت او بر چند کارخانه را،”مدیریت واحدهای بزرگ صنعتی” بنامد.

وی در سال ۸۶ با حمایت محمود مباحی  – رییس شورای پیشین رشت -تا یک قدمی ساختمان شهرداری رشت رسید و در آستانه شهردار شدن با  حسن تدبیر مهندس قهرمانی ،استاندار وقت و اعضای تاثیرگذار شورای شهر قبلی عرصه رقابت را به مهندس فریدونی باخت.

غیر بومی بودن  قائم مقام فعلی اداره کل ورزش وجوانان استان تهران  تنها انتقاد به عمل آمده از او نیست. او تحصیلات دانشگاهی ندارد. به شدت وابسته به برخی از افراد پیرامون شهرداری  وفاقد روحیه تعامل با اعضای شورا است و از موضع بالا به آنها نگاه می کند.

شایعاتی در مورد نزدیکی او به دکتر ثابت قدم وجود دارد که با توجه به نزدیکی اش به جعفرزاده نا محتمل به نظر نمی آید.

۵-مهندس حجت شعبانپور

اگر مدیری یکی از کارمندانش  دراداره راه و مسکن  ویک دوست جوان پیمانکاراش عضوشورای شهر باشند و از حمایت نماینده اصولگرای شهر بهره مند باشد، حتی اگر وضعیت جسمانی خوبی نداشته باشد هم می تواند شانس خود را برای شهردار شدن زیاد بداند.

او یک مدیر کلاسیک است که چندان با مقوله های مدیریتی نوین از جمله “تعالی سازمانی”،” مدیریت سرمایه گذاری”،”شهر الکترونیک” و … آشنا نیست.در ایام مدیریتش بر اداره کل مسکن و شهرسازی مباحثی همچون نوسازی بافت فرسوده که از وظایف ذاتی سازمان مطبوعش بود،به فراموشی سپرده شد تا رشت با داشتن ۸۴۰ هکتار بافت فرسوده  مانند بسیاری دیگر از شهرهای استان موقعیتی بحرانی داشته باشد.

مهندس کوچکی نژاد حامی بزرگ اوست و اگر لازم باشد به او در رسیدن به این جایگاه یاری می رساند.

۶-مهندس رضا شفیعی نسب

کارشناس ارشد شهرسازی ،۳۵ ساله، متولد لنگرود که مشاور شهرداری رشت در ۲ سال گذشته و مشاور سازمان میراث فرهنگی کشور در ۵ سال گذشته بوده است. او مشاور شهرداری تهران و مدیر پروژه پارک چیتگر و دریاچه معروف جدیدش است.

به نظر نمی رسد با توجه به اینکه او مراوده خاصی با اعضای لابی محور شورا ندارد، شانسی برای انتخاب شدن بدست افرادی داشته باشد که همواره نیم نگاهی به یاران و عوامل بیرونی خود دارند.

اما یکی از محسنات حضور او به عنوان کاندیدا، ارایه برنامه ای مفصل به شورا بوده که حتی می تواند به عنوان “سند چشم انداز ۱۰ساله” مورد استفاده قرار گیرد.

شفیعی نسب از معدود کاندیداهایی است که برای جذب منابع مالی برنامه ارایه داده و راه های جذابی برای جلب سرمایه گذار وایجاد محرک های توسعه پیشنهاد کرده است.

۷-مهندس مسعود عسگریان

کاندیداتوری عسگریان را هم فقط می توان با همزبانی اش با آذری زبان های شورا توجیه کرد. شهردار سابق شهرهای مختلف استان همدان از شانس زیادی برخوردار نیست، اما از این پس می تواند کاندیداتوری اش برای شهرداری کلانشهر رشت  را در رزومه اش قید کند و از مزایایش بهره مند شود. این بزرگترین افتخار کاری او تا کنون به نظر می رسد..

۸- مهندس مهدی محمدی

این مهندس ۳۶ ساله تهرانی در یک سال گذشته مشاور شهرداری رشت بوده و علیرغم غیر بومی بودن شناخت خوبی از کاستی های مدیریت شهری رشت دارد. محمدی عمران خوانده و درک فنی درستی دارد. کارشناسی ارشد اش مدیریت اجرایی است و دانش خوبی برای مدیریت منابع انسانی فربه و فشل شهرداری رشت دارد. او همان گمشده مدیریت شهری است که بازی را بخاطر غیر گیلانی بودن اش  به یک کاندیدای دیگر خواهد باخت.

باید آرزو کرد لااقل اعضای شورا او را  در رشت حفظ کنند تا شهر از تجربیاتی که در بنیاد شهید و وزارت صنایع بدست آورده، بهره گیرد.

۹-دکتر رمضانعلی  میرعباسی

در روزهایی که قالیباف تمرین صدارت می کرد و رویای ریاست جمهوری در سرداشت ،تصمیم گرفت از هر استانی ، شهرداری در مناطق ۲۲گانه تهران بگمارد تا بتواند در ۲۴ خرداد از این انتصابات بهره تبلیغاتی ببرد. قرعه گیلان به نام این برادر اهل تسنن اهل جوکندان تالش افتاد. هرچند دوستی او با قالیباف بسیار عمیق تر از آن بود که انتصابش را به عنوان شهردار منطقه ۷ تهران از روی شانس بدانیم. چون بسیارانی در خاطر دارند که او در سال ۸۷ به همراه دوست دیرینش- آقای مهرورز- در گیلان به دنبال جمع کردن یک تیم انتخاباتی برای قالیباف بود، که البته به علت عدم کاندیداتوری خلبان مشهدی پروژه اش ناتمام رها شد.

لازم به ذکر است که او کاندیدای اختصاصی و مورد حمایت دکتر تامینی است. موردی که اینروز ها سعی در مخفی کردنش دارد اینستکه رابطه بسیار خوبی با ثابت قدم دارد، بگونه ای که او را به عنوان جانشین اش ،در منطقه ۷ تهران، به قالیباف معرفی کرده است./عصر تدبیر