امروز: پنجشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

آخرین خبرها

شاهین جهانگیری

روزهای خوب ارشاد

تاریخ انتشار : شنبه ,۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۴۱
نخست  ←   یادداشت   ←   روزهای خوب ارشاد
حضور جمعی از بزرگان و فرهیختگان لاهیجان و هنرمندان شهرم در مراسم معارفه و همچنین شهردار و برخی از اعضای شورای شهر به همراه مدیر کل ارشاد گیلان که معمولاً معاونان خود را رهسپار جلسات تودیع و معارفه می کرد، ولی ویژگی های لاهیجان باعث حضور شخص مدیر کل در روز معارفه شده بود بر غنای مراسم افزود.

چهارم اردیبهشت سال 92 و تنها پس از چهار روز از عزیمت از لاهیجان به شهرداری آستانه اشرفیه که بدلیل قبولی در آزمون استخدامی سازمان شهرداری های کشور به شهر همجوار رفته بودم با پیشنهاد ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی برای ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان به اداره کل ارشاد گیلان معرفی شدم، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تغییر و تحول در اداره کل و همچنین برخی الطاف دوستان دور و نزدیک با تأخیر و پس از چهار ماه در سی و یک مرداد 92 بطور رسمی کار خود را در اداره ارشاد لاهیجان آغاز نمودم.

از یک سو می بایست به اعتمادی که شده بود پاسخ می دادم و از سویی  اعتماد هنرمندان را جلب می کردم. حضور جمعی از بزرگان و فرهیختگان لاهیجان و هنرمندان شهرم در مراسم معارفه و همچنین شهردار و برخی از اعضای شورای شهر به همراه مدیر کل ارشاد گیلان که معمولاً معاونان خود را رهسپار جلسات تودیع و معارفه می کرد، ولی ویژگی های لاهیجان باعث حضور شخص مدیر کل در روز معارفه شده بود بر غنای مراسم افزود.

حضور این بزرگان از همان روز نخست باعث سنگین تر شدن این مسئولیت بر روی شانه هایم شد، از آن سو استقبال سایر دوستان و هنرمندان و همشهریانم در فضای مجازی و صفحات اجتماعی مرا بر آن داشت تا از همه ظرفیت ها برای تغییر فضای فرهنگ و هنر و اینکه فضای کار دولت تدبیر و امید در لاهیجان به خوبی احساس شود و کاستی ها رفع گردد،کار خود آغاز نمودم.

حضور گرم جمعی از بزرگان لاهیجان با عنوان بنیاد فرهنگی و ورزشی شادی و جمعی از روزنامه نگاران و انجمن روابط عمومی گیلان و هنرمندان گرانقدر لاهیجان مرا در روز نخست شرمنده خود کرد و باعث شد کارهایی که جماعتی کوچک حتی از جنس دوستان نزدیک در تابستان سال 92 برای نیامدن من انجام داده بودند را فراموش کنم زیرا من بعد از خدا پشتوانه ای داشتم به بزرگی دل های مهربان و با غیرت مردم شهرم که مرا از همان ابتدا تنها نگذاشتند و تا آخر هم با من ایستادند و همچنین نماینده و برخی مسئولانی که برای حمایت از یک مدیر جوان تا پای همه فشارها ایستادند که جای دارد از حمایتشان قدردانی نمایم.

جالب است که کسانی فشار برای عدم حضور من می آوردند که قبل از آن خود و دوستانشان هیچ عکس العملی برای خرابی ها و ویرانه ای که برای فرهنگ و هنر و ارشاد لاهیجان درست شده بود نداشتند و انگار که اداره ای به نام ارشاد اسلامی در لاهیجان وجود نداشت.

روزهای ابتدایی کارم مصادف شد با برگزاری چهارمین دوره جشنواره تأتر خیابانی شهروند که خود در سه دوره گذشته آن در ستاد اصلی جشنواره حضور داشتم که در دوره چهارم نیز به عنوان متولی فرهنگ و هنر لاهیجان تا اتمام کار پای کار به همراه همکاران ایستادیم تا برخی کم کاری های گذشته از خاطره ها پاک شود.

درگذشت دوست هنرمندم و پیشکسوت بزرگ تئاتر لاهیجان و گیلان اردشیر وزیری نیز از اتفاق های غمناک ابتدای کار بود. وزیری در آن اواخر درددل زیادی داشت و از کسانی می گفت که شاید قابل باور نباشد که چه رفتارهایی در حق او کردند و حرمتش را شکستند و...

برگزاری مراسم یادبود وزیری در سالن کوچک ولی گرم اداره ارشاد و حضور پربار اهالی فرهنگ و هنر با وجود گنجایش کم این سالن ما را شرمنده هنرمندان و هنردوستان کرد و در همان مراسم از اینکه لاهیجان با تمام بزرگی اش توان پذیرایی از این همه استقبال را ندارد عذر خواستم، زیرا به هیچ وجه از هنرمندان و مردم خوب و هنردوست پذیرفته نیست که شهری با آوازه جهانی گردشگری و تاریخی و فرهنگی از داشتن یک مکان مناسب و اختصاصی بی بهره باشد و پس از 12 سال مجتمع فرهنگی آن تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد، برای شهری مثل لاهیجان زیبنده نیست که بیشتر صندلی های حتی همان سالن محقر آمفی تئاتر شکسته باشد و برای حفظ تعادل و عدم سقوط کسی که بر روی آن می نشیند زیر صندلی بلوک و آجر بگذارند تا جای پایه شکسته را پر کند، زیبنده نیست که هنرمندان فهیم ما برای رفتن به روی سن از داشتن یک پلکان محروم باشند، برای مردم شهرم زیبنده نیست که دو سوم لامپ های سالن اداره ارشاد سوخته باشد، سن آن رنگ و رو رفته باشد و زمان نمایش های پرمخاطب، استقبال هنردوستان باعث شرمندگی بیشتری شود که این همه علاقمند به هنر و کار خوب داریم اما توان فراهم کردن شرایط تماشا برای آنها را نداریم.

از سویی با وضعیت بغرنج بودجه ارشاد در طول سالهای اخیر، شاید حدود سه میلیون تومان بله سه میلیون تومان بودجه فرهنگی برای یک سال اجرای برنامه ها به اداره ارشاد تخصیص یافته تا با این ارقام جگرسوز برای فرهنگ و هنر یک شهرستان بزرگ برنامه ریزی شود.

با کمک دوستان و حامیان مالی و  حمایت اداره کل ارشاد،کار را برای تغییرات آغاز نمودیم، تعمیر صندلی های شکسته سالن آمفی تئاتر و افزایش ظرفیت به 90 نفر و تعویض تمام لامپ های سوخته و رنگ آمیزی سن تئاتر و تعمیر سیستم صوت و تهویه هم از دیگر اقداماتی بود که تا اندازه ای فضایی آبرومند در کوتاه مدت برای سالن به وجود آوریم. اینها در حالی بود که پیش از آن می شد این بهبود فضا انجام شود اما گویا اراده ای برای تغییر نبود.

در ادامه با هماهنگی های لازم از سوی ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل فرصتی دست داد تا از نزدیک با دکتر جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و درخواست ها و مشکلات و کمبود انجمن ها و هنرمندان لاهیجان را در 17 نامه از سوی نماینده به وزیر منتقل نماییم، که در پاراف برخی نامه ها صدای وزیر هم از برخی کمبود ها درآمد.

پس از آن با پیگیری مداوم دستورات وزیر سعی نمودم که زحمات دیدار با وزیر هدر نرود، زیرا همیشه معتقد بودم که روسای ادارات می بایست خود پیگیر امور اجرایی و مکاتبات و درخواست ها شوند. به شکر خدا پیگیری ها نتیجه داد و به اندازه دو سال بودجه فرهنگی لاهیجان قرار شد که به انجمن های هنری کمک شود و برای اداره ارشاد نیز در طبقه سوم گالری در خور هنرمندان این شهر احداث شود که این پیگیری ها نتیجه ساعت ها بحث با مسئولان و مدیرانی بود که از وضعیت لاهیجان خبر نداشتند و در طی این مدت پیشینه تاریخی و فرهنگی لاهیجان را برای همه تشریح می کردم و اینکه این شهر فرهنگی در زمینه زیرساخت های فرهنگی بسیار مظلوم واقع شده است. در مورد مجتمع فرهنگی نیز مکاتبات زیادی از سوی نماینده با مقامات ارشد کشور و وزارتخانه انجام شد و به نتایج خوبی هم رسید تا در سال 93 حداقل شاهد افتتاح فاز نخست آن و بهره برداری از سالن بزرگ مجتمع باشیم، که بخشی از مشکلات هنرمندان را برای اجرای نمایش و برنامه های مختلف فرهنگی و هنری خواهد کاست و شرمنده استقبال مردم نخواهیم شد.

در کنار پیگیری اقدامات عمرانی برای اداره ارشاد از انجام برنامه های فرهنگی و هنری نیز غافل نشدیم و بدلیل کمبود منابع مالی به تعطیلی برنامه ها اقدام نکردیم. برگزاری نمایشگاه نویسندگان لاهیجانی و شناسایی بیش از 250 نفر نویسنده و مولف لاهیجان با استقبال خوب هنرمندان و نویسندگان روبرو شد و آیین افتتاح با حضور فرهیختگان و مسئولان از جمله کارهای ماندگاری بود که در این مدت صورت پذیرفت. همچنین با برگزاری همایش بصیرت قرآنی سعی شد فعالیت های قرآنی اداره ارشاد نیز تبیین و اطلاع رسانی شود و اینکه یادآور شویم این اداره در کنار تمام فعالیت های هنری خود توجه ویژه ای به مباحث قرآنی دارد.

برگزاری جشنواره فیلم های عاشورایی و تقدیر از عکاسان و فیلم سازان هم از دیگر برنامه های این مدت بود. در هفته دفاع مقدس و دهه فجر نیز برنامه های نمایش فیلم از فضای داخل اداره خارج و در فضای باز محوطه جلوی ارشاد برگزار شد تا نمایش فیلم به بین مردم برده شود، برگزاری جشنواره حسنات و چند جشنواره دیگر و اجرای برنامه سینما سلام با همکاری انجمن سینمای جوانان از دیگر برنامه های این مدت بود.

برگزاری نمایشگاه های مختلف هنرهای تجسمی، نمایشگاه موفق انجمن خوشنویسان، برگزاری محفل های انس با قرآن در روستاها، افزایش تعداد کانون های فرهنگی مساجد، اجرای نمایش آیینی تعزیه در محلات شهر، برپایی نمایشگاه های مختلف عکس، اجراهای مختلف نمایش،برنامه های متفاوت انجمن ادبی حزین و عصرهای با شعر، برنامه های نقد کتاب توسط انجمن داستانی بیژن نجدی، برنامه های بسیج هنرمندان و تجدید پیمان با شهدای هنرمند لاهیجان و انجام مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی و مطبوعاتی، برنامه ریزی قرائت زیارتنامه حضرت رسول اکرم(ص) و صدها برنامه دیگر از جمله کارهایی بود که در مدت حضور شش ماهه در ارشاد لاهیجان انجام شد.

اجرای چهار کنسرت زنده موسیقی که پس از سالها لاهیجان را به مرکز موسیقی شرق گیلان تبدیل کرده بود و شور و نشاط جوانان و خانواده هایی که با حفظ همه شئونات در این برنامه ها شرکت می کردند و لبخند رضایت آنان  برایمان ثروتی معنوی و میراثی ماندگار در اداره ارشاد بود  و اینکه با وجود همه مشکلات اجرایی توانستیم لبخند و شادی را به خانواده ها هدیه دهیم. کنسرت مرتضی پاشایی، ناصر وحدتی، رضا صادقی و گروه سنتی سپندار از جمله اتفاقات های خوب در زمینه موسیقی در لاهیجان بود که با همکاری فرمانداری و سایر دستگاه ها و موسسات و آموزشگاههای موسیقی به خوبی برگزار شد.

برگزاری جشن بزرگ هنرمندان در 22 بهمن در سینما شهر سبز با هدف تجلیل از هنرمندان بخش های مختلف، انجمن های هنری، پیشکسوتان و کارکنان پرتلاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آشتی با سینما برگی دیگر از تلاش های شش ماهه بود که در تاریخ ثبت شد.

ملاقات با ابوطالب فلاح شجاعی پیر مطبوعات استان و لاهیجان این فرصت را فراهم کرد تا ادای دینی کردی باشیم به آنهایی که تا زنده هستند قدردانشان باید باشیم و در مراسم جشن هنرمندان و در حضور خانواده بزرگ فرهنگ و هنر لاهیجان این پیشکسوت مورد تجلیل قرار گرفت و تعدادی دیگر از بزرگان فرهنگی و هنری از جمله علی حقانی فر، حسن فرهنگ فر و... نیز تجلیل شدند.

یادبود درگذشتگان و هنرمندان فقید از جمله مهدی دانش رفتار، اسماعیل فلاح توتکار، اردشیر وزیری، شمس معطر و ... نیز از برنامه هایی بود که اجرا شد و تأسیس کانون خبرنگاران و کانون موسیقی نیز از جمله موضوعاتی بود که پیگیری شد تا شاهد آغاز بکار آنها باشیم.

حضور در برنامه های مختلف فرهنگی و هنری شهرستان و در کنار هنرمندان بودن و همچنین برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی و پیگیری مصوبات این شورا هم از دیگر اقدامات این دوره بود.

رسانه های خبری استان و خبرگزاری ها و پایگاه های خبری، مطبوعات و صدا و سیما هم در این مدت بطور کامل صدای فرهنگ و هنر لاهیجان را به گوش همگان رساندند و فصلی نو در انعکاس اخبار اداره ارشاد لاهیجان آغاز شد.

تند باد زمان گذشت و گذشت و در چشم بر هم زدنی کوتاه، زمان شش ماهه مأموریت به سر آمد و عدم موافقت ادامه مأموریت در سال 93 از سوی شهرداری آستانه اشرفیه و همچنین وجود تبصره "د "ماده 65 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور که هرگونه مأموریت از موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مثل شهرداری ها به وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی را بیش از شش ماه ممنوع کرده، من هم می بایست با خاطری آسوده از اینکه در همین مدت شش ماه هم وقت را هدر نداده ام  با کارنامه ای تقدیم به هنرمندان می بایست به دستگاه خدمتی خود بازمیگشتم، که ثابت شود شش ماه هم زمان خوبی برای تغییر و تحول و کارکردن است.

برای تمدید مأموریت نیز از زمان دیدار با وزیر بحث تبدیل وضعیت و تمدید مأموریت از سوی نماینده لاهیجان در مجلس مطرح شد و حتی دستور وزیر نیز اخذ شد اما این نامه توسط مدیر کل اداری وزارتخانه به دلیل همان مشکل قانونی رد شد هرجند تصویب نامه هایی از دولت را به همان مدیر کل نشان دادم که بر اساس تصویب دولت حتی بیش از شش ماه هم می شود از نهادهای عمومی غیردولتی مأمور شد اما تصمیم ایشان قاطع و جواب منفی بود ، در چند مرحله هم حتی درخلال جلسات کمیسون تلفیق مجلس ایرج ندیمی در زمان های بین جلسات از ساختمان مجلس به وزارتخانه آمد و حتی با معاون پارلمانی و معاونت توسعه مدیریت و منابع وزیر رایزنی کرد که باز هم  آن مدیر کل با جواب منفی خود راه را بست و اعلام کرد به تصویبنامه اعتنائی ندارد.

به هر حال اصرار بر ماندن صلاح نبود و باید به حکمت خدا باور داشت و خداحافظی در این شرایط بهترین تصمیم بود، بماند که سال گذشته هم در چهار ماه اول مأموریت حتی در این شرایط سخت اقتصادی از گرفتن حقوق هم محروم بودم و باقی ماجراها که گفته نشود بهتر است.

 در مدت حضور در اداره ارشاد سعی کردم اقتدار این مجموعه را حفظ کرده و حاشیه ها را از آن دور نگه دارم و در انجام وظایف کوتاهی نکنم و باید بابت همه کمبودها و نواقص کار نیز عذرخواهی کنم.

به یقین با توجه به حضور کارشناسان خوب و هنرمندان باذوق و خلاق، قطار فرهنگ و هنر لاهیجان به مسیر خود با آرامش و موفقیت ادامه خواهد داد و در این مدت تمام سعی خود را بکار بستم که از گذشته درس گرفته و در مسیر مسئولیت نیز با مردم شهرم حرکت کنم و از بلای غرور دوری گزینم که شاید برخی از افرادی که خود در غرور غوطه ورند این رفتار را برنتابند،بطور نمونه همانند آنهایی که حضور مرا به عنوان مجری مسابقات ورزشی محلات لاهیجان با شخصیت یک رییس اداره نمی خواندند، نمی دانند که در مرام ورزشکاران و آدم های اصیل و هنرمندان این کار باعث افتخار و نشانه سادگی و با مردم بودن است، ولی چه کنیم که گاهی باید با نوع آدم ها هم سر و کار داشت، همان هایی که در روز  معارفه هم چون خود غیر لاهیجی هستند در هنگام خروج از اداره ارشاد گفته بودند که لاهیجانی ها پس از دو ماه بلایی بر سر جهانگیری خواهند آورد که یادش نخواهد رفت، ولی امروز افتخار می کنم به همشهریان اصیل خود که مرا حتی پس از پایان مأموریت در ارشاد نیز تنها نگذاشتند و برای تمدید مأموریت به دیدار مدیر کل هم رفتند و...

عادت ندارم به حاشیه ها بپردازم اما این چند خط را برای آنهایی نوشتم که خدا را در اعمال خود فراموش نکنند و اینکه اگر هر کسی منزلتی یافت نباید به غرور مبتلا شود.

از نماینده شهرستان، مدیر کل، معاونان، همکاران اداری و مسئولان شهرستان و هنرمندان و خانواده ام که در این مدت برای پیشبرد امور کمک حالمان بودند قدردانی می کنم.

لاهیجان با توجه به پیشینه بزرگ تاریخی دارای پتانسیل های زیادی می باشد که می بایست به آنها بها داد و مردم لاهیجان حق دارند که یک مجتمع بزرگ فرهنگی داشته باشند تا بتوانند اوقات فراغت خود و خانواده را در کنار هنرمندان بگذرانند و اجرای نمایش های مختلف و برپایی نمایشگاه های متنوع حق آنها می باشد.

حضور در عرصه های فرهنگی نیازمند مدیریتی جهادی است که با کمبود ها بسازد و با اندیشیدن چاره برای پیشبرد امور تلاش کند که این مهم در سال گذشته در لاهیجان تجربه شد که به یقین با حمایت هنرمندان و مسئولان و مدیران ارشاد ادامه خواهد یافت.

خدمت کردن عشق بوده و باید عاشق بود تا بتوان از تنگراهها عبور کرد تا به سرمنزل مقصود رسید و سنگر خدمت هم فرقی ندارد و مهم یادگاری هایی هستند که در طول تاریخ به یادگار خواهند ماند.

شاهین جهانگیر بلورچیان

سرپرست پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان

 

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

2   0

2

نظرات خوانندگان

بردبار پنجشنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
خسته نباشی برادر...
0 1
اقبالیان پنجشنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
عبادت به جز خدمت خلق نیست اجرکم عندالله هر جا که هستید مؤید باشید آقای جهانگیری عزیز
1 4
Ravi جمعه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری.... همیشه و در هر کجا که هستید موفق و مستدام باشید . از زحمات و تلاشهای شما ک به عینه شاهد بودیم سپاسگذارم....
1 1