امروز: جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

تدبیر شرق

نمایندگان گیلان خلاف جهت خواسته های مردم حرکت میکنند؟

تاریخ انتشار : شنبه ,۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۷
نخست  ←   سیاست   ←   نمایندگان گیلان خلاف جهت خواسته های مردم حرکت میکنند؟
یکی از آن مسائلی که مردم گیلان در ایام انتخابات به راحتی تمیز دادند، گرایش نماینده شهرشان به هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری بود...

یکی از آن مسائلی که مردم گیلان در ایام انتخابات به راحتی تمیز دادند، گرایش نماینده شهرشان به هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری بود. در این انتخابات که متاسفانه ادغام آن با انتخابات شورای شهر به بی برنامه گی و کاهش نظارت انجامید، تنها یک چیز واضح و آشکار بود و آن اینکه "قاطبه نمایندگان" از نامزدهایی حمایت کرده اند که از ابتدا شانس رای آوری بالایی داشتند و حتی زمانی که گفتمان "تدبیر و امید" فراگیر شد و به دل مردم نشست، اینان باز بر مواضع خود پافشاری کردند گویا گفتمان جامع شدن آن را بر نتابیدند.

 

البته کسانی نیز بودند که در این جرگه قرار نگرفته و دست یاری داشتند اما بی اعتقادی به اصل گفتمان و فراموش کردن جامعه هدف که همان مردم باشند آنها را به دست خودشان مضحکه ساخت و قطعا توده انبوه وارثانی که این روزها خود را پیروز بلامنازع انتخابات می دانند از این دست مخاطرات در امان نخواهند بود.

در جریان رای اعتماد وزراء نیز که متاسفانه با نطق شرم آور یکی از این دست افراد مواجه بودیم، دیگر تکلیف مردم روشن شد که گفتمان منتخب ملت نه در گیلان که در خانه ملت نیز بسیار غریب و نامفهوم است.

سه وزیر پیشنهادی دست خالی برگشتند و مردم که نظاره گر مجلس بودند صحنه های آشنایی در مجلس می دیدند. نمایندگانی که باز هم صدای وزرای پیشنهادی یا بهتر بگوییم صدای ملوانان کشتی "تدبیر و امید" را نمی شنیدند و در راهروهای مجلس یا پشت صندلی های مجلس به این سو و آن سو و یا لابی و رایزنی می پرداختند و تذکرات مداوم ناظم مجلس به نمایندگان همچون توصیه های مردم به نمایندگان، خریداری نداشت. (البته سه تن از نمایندگان گیلان از این قاعده مثتثنی بودند)

مردم گیلان 13 نماینده به مجلس شورای اسلامی فرستاده اند. مردمی که اقتصادی وابسته به کشاورزی دارند و شغل غالب مردم محسوب می شود اما حتی یک نفر از نمایندگان گیلانی در کمیسیون کشاورزی عضویت دارد؟

مردم گیلان با دارا بودن رکورد در رده های نخست استانهایی با تحصیلات عالی ، از نمایندگانشان انتظار فراهم آرودن زمینه های اشتغال و بهره گیری از پتاسیل علمی انبوه جوانان تحصیلکرده شان را دارند اما رتبه گیلان در نمودار استانهای دارای بیشترین بیکاری در کشور رده های بالای جدول نیست؟

مردم گیلان لیست بلند بالایی از حداقل نیازهای آنان نظیر انجام پروژه راه آهن گیلان و... را که به گفته یک مورخ قریب به صد سال به طول انجامیده را از نمایندگانشان خواستار بوده اند اما پروژه راه آهن که هیچ... آیا همان  پروژه تاریخی آزاد راه گیلان که چند بار علی رغم تکمیل نبودن، با حضور نمایندگان افتتاح شده، به پایان رسیده است؟

مردم گیلان بارها و بارها خصوصا پس از جریان فساد مالی چند تن از اعضای شورای شهر رشت و برخی مدیران از نمایندگان خواسته اند که با اتخاذ تدابیری ویژه اقدامات اساسی را در خصوص وضعیت نابسامان  فساد اداری و فساد مالی در گیلان انجام دهند اما این خواسته به حق و مشروع مردم گیلان آیا توسط نمایندگان گیلان پیگیری شده است؟ آیا رشد لجام گسیخته فساد در انتخابات در این دوره انتخابات شوراها که ریشه در فساد اداری و مالی دارد و باید توسط نمایندگان رصد شده و پیگیری های آن انجام می شد به نتیجه ای رسیده است؟

مردم گیلان از نمایندگانشان خواسته های بسیاری داشته و دارند. انتظاراتی که نمایندگان گیلانی خود از حجم و محتوای مفصل آن باخبرند اما چه دلیل یا دلایلی آنان را در تحقق برخی از این خواسته ها ناکام می کند، جای تامل بسیار دارد.

 براستی رهبر فرزانه ملت زیبا گفت که مردم پیروز انتخابات بوده اند. مردم  با حضور حماسی خود علاوه بر نشان عملی ولایت پذیری شان با انتخاب هوشمندانه شان نشان دادندکه دلیل این ناکامی ها را می دانند. پیام آشکار مردم از جهتی به همه مسئولین، خصوصا نمایندگان بود تا بار دیگر تدایی گر جمله تاریخی معمار انقلاب باشد که فرمود:" میزان رای ملت است" .

حال مردمی که به تدبیر و امید، به اعتدال و تغییر و به عقلانیت رای داده اند انتظار داند تا نتیجه اعتمادشان به کلید دار دولت را خود در بستری شفاف بیازمایند. آزمونی که اگر با مقاومت زودهنگام نمایندگان مجلس همراه شود، فضا را برای قضاوت پرغبار می کند و این بهانه را به دست دولت می تواند بدهد که مجال پیاده کردن نظراتش را نیافته است .

البته کسی منکر حق نظارتی نمایندگان نیست و قطعا آنان نیک می دانند که مقصود ما از "مقاومت زود هنگام"  در بند فوق چیست اما دولت برای تحقق برنامه ها و وعده هایش نیازمند استقرار حداقل افراد مورد اعتماد و همفکرانش در پستت های کلیدی کشور است.

استانداری گیلان نیز یکی از این نقاط کلیدی محسوب می شود و معاون گیلانی دولت  بارها از اجرای برنامه های ویژه برای آن خبرداده است اما مقاومت نمایندگان گیلان برای ابقاء استاندار منتصب دولت گذشته امر غیر قابل باوری است که تدایی گر همان پرسش های طرح شده از نمایندگان است.

در حالی که همگان منتظر تغییرات اساسی در مدیریت استان و طبعا اجرایی شدن برنامه های دولت جدید در گیلان هستند و حجم بالای بنرها و پرده نویسی های مردم در جهت تقدیر از انتصابات رییس جمهوری فراگیر شده، نمایندگان لاهیجان و آستانه اشرفیه از نظر قاطبه نمایندگانی سخن به میان می آروند که خواهان تداوم وضعیت گذشته استان و ابقاء استاندار گیلان شده اند.

حال این پرسش مطرح است که حسب مباحث مطروحه و پرسش های مردم از نمایندگان و همچنین عملکرد نمایندگان گیلان در برآورده کردن انتظارات مردم و درس هایی که مردم در انتخابات پیشین به نمایندگان داده اند؛ آیا می تواند نظر مردم گیلان با نظر قاطبه نمایندگانشان یکی باشد؟

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

3   0

3

نظرات خوانندگان

محمدآوندی جمعه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۲
اگرنمایندگان گیلان وکلای واقعی مردم درقوه مقننه هستند رای قاطع مردم درانتخابات ریاست جمهوری بایددردیدگاه نمایندگان نسبت به انتصابهای جدید دولت نقش برجسته وتعیین کننده داشته باشد .نظرمشورتی بانمایندگان مطلوب است،اما تصمیم گیری نهایی باید برابرقانون با وزارت کشور باشد، درسالهای اخیردخالت بی حدوحصر بعضی ازنمایندگان درتصمیم گیریهای دولت بویزه درانتصاب نیروی انسانی ادارات وسازمانهابه گونه ای است که برخی از مدیران دولتی به جای این که خودرادرمقابل خدا،قانون ومردم مسول وپاسخگو بدانند، هدف خودرا فقط جلب رضایت نماینده شهرمی دانند ،این نوع رفتار مغایر اصل تفکیک قوابوده و نگرانی افکار عمومی رابه دنبال خواهدداشت.
0 1