امروز: شنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

آخرین خبرها

اسماعیل صادقی لفمجانی

توسعه ی گردشگری و نقش زیرساختها

تاریخ انتشار : دوشنبه ,۱۸ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۲۹
نخست  ←   یادداشت   ←   توسعه ی گردشگری و نقش زیرساختها
کاملا بدیهی به نظر می رسد که ازجمله مهمتری اهداف کلان کشورها پیشرفت وتوسعه می باشد، که برای رسیدن به آن از همه ی ظرفیت های خود استفاده می کنند.اگر چه غالبا موتور توسعه کشورها توسط منابع زیر سطحی وانرژی ها کار میکند، اما

توسعه ی گردشگری و نقش زیرساختها

 

اسماعیل صادقی لفمجانی

 

کاملا بدیهی به نظر می رسد که ازجمله مهمتری اهداف کلان کشورها پیشرفت وتوسعه می باشد، که برای رسیدن به آن از همه ی ظرفیت های خود استفاده می کنند.اگر چه غالبا موتور توسعه کشورها توسط منابع زیر سطحی وانرژی ها کار میکند، اما آنچه که در این عصر وزمانه جلب توجه می کند این است که کشورها بیشتر به سراغ آن ظرفیت هایی رفته اند که سرمایه گذاری روی آنها بیشترین بازده وسودآوری را برایشان بهمراه داشته باشد.از این روی امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از سودآورترین شاخه های توسعه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. توسعه ی گردشگری با تعاریف خاص وگسترده ای در حوزه ی توریسم همراه است وهر کدام ازاین تعاریف  متضمن توجه به بعدی ازابعاد گردشگری است.در بحثی که فراروی خواننده ی محترم قرارمی گیرد سعی بر آن شده است تابه لزوم برنامه ریزی برای صنعت گردشگری وتوجه به مبانی توسعه ی اقتصادی درراستای آن توجه شود.

تاریخ، فرهنگ، مردم شناسی، طبیعت ،آداب ورسوم، محصولات کشاورزی، آب وهوا واقلیم منطقه ای و... همگی جزء مولفه هایی است که اگر در منطقه ای موجود باشد می تواند آن رابه منطقه ای مساعد جهت گردشگری تبدیل کند.اما این به تنهایی کافی نیست. هرکدام از این مولفه هااگر بدون دقت وتوجه به زمین و زیرساختهایش باشد هیچ گاه نمی توان به هدف ومقصودی که ازتوریسم مدنظر است، نایل شد. به خصوص اگر یک ناحیه یااستان ازنظر طبیعت واقلیم توجه گردشگران را جلب کرده باشد رابطه ای تنگاتنگ بین شناخت پارامترهای زمینی،موقعیت عوارض،شکل توپوگرافی وناهمواری های آن با توریسم وجود خواهد داشت. بدون دقت به این پارامترها وشناخت آنها به طور حتم  طبیعت نخواهد توانست به کارکرد توریستی خود در درازمدت ادامه دهد. برای تبیین بیشتر مساله کافی است نگاهی گذرا به گوشه ای از مسائل پیش روی گردشگری که مستلزم کار برروی داده های زمینی ومکان مبنا است  بیفکنیم .

تعیین کننده ترین مسئله ما در این بحث می تواند جمعیت هدف باشند  . گردشگرها و بازدید کنندگان خود محور یک سلسله نیازها در بحث گردشگری هستند .اسکان مناسب آن ها به ما یادآور میشود که هتل ها باید در عین مجهز بودن در نزدیک ترین نقطه به منطقه باشد.مسئله دیگر شیوه ی صحیح وکم هزینه ی ساماندهی وارایه ی خدمات به گردشگران است . نزدیکی به راههای عبوری ومحورهای ارتباطی بسیار حائز اهمیت است چراکه انتخاب مکانی دور ازراههای ارتباطی هزینه های خاص خود رادر بر خواهد داشت. بحث مهم ترافیک، جلوگیری از تخریب طبیعت ومحیط زیست و دهها مسئله ی متنوع دیگر نیز قابل احصا است. اما نکته در این است که چگونه باید این مسایل با این تنوع درکنار یکدیگر بررسی وملاحظه گردند .

راهکار مناسبی که امروزه در دنیا به کار گرفته می شود ایجاد یک سیستم جامع است که ازجزئی ترین مسائل تا عمده ترین مشکلات را توسط داده های دقیقی که به آن می دهیم ،پردازش کرده وراه حل مطلق را ارائه نماید . سامانه ی اطلاعات مکانی-جغرافیایی قادر است که نگاه یکپارچه ای به تمامی مسایل پیش گفته داشته باشد و راه حل ها را برای تصمیم گیری مدیران پیش بینی ودر اختیار قرار دهد.درادامه سعی خواهد شد تا بیشتر به این سامانه وخصوصیات وکاربردهایش پرداخته شود.

 

کارشناس عمران-نقشه برداری وتوسعه روستایی

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

4   0

4

نظرات خوانندگان

رضایی پنجشنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۲
مقاله خواندنی وعلمی بود.بهتره درباره راه حل مشکلات توضیح بیشتری بدهید
0 0
محمد آوندی دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۲
خسته نباشید ، صنعت گردش گری یکی از منابع مهم تولید ثروت واشتغال درکشورهای توسعه یافته به شمار می رود ،باتوجه به وجود ظرفیتهای بلقوه ی این صنعت درکشور، سهم مادر در جذب درآمد حاصل ازگردشگری به ویژه دربخش خارجی بسیاراندک است ،تازمانی که سفره ی بودجه ی کشورروی چاههای نفت پهن است صنعت گردشگری وسایر صنایع مشابه همچنان درحاشیه خواهند ماند،ای کاش .... موفق باشید
0 0