تدبیر شرق


بیکاری 15 درصدی آزاردهنده‌ترین معضل گیلان است


پنجشنبه ,۱۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۹ | کدخبر:175

به گزارش تدبیر شرق از رشت، سید حمید حسینی صبح امروز در دیدار کارکنان بازرسی استان با مسئولان ارشد دستگاه قضایی گیلان رسالت بازرسی را برطرف کردن مشکلات و موانع و کمک به مسئولان استان ذکر کرد.

وی، با اشاره به اینکه در مسیر از بین بردن مشکلات از تمام ظرفیت‌های قانونی و قضایی و کمک دستگاه‌ها بهره‌ می‌گیریم، تصریح کرد: همکاری دو دستگاه بازرسی و قضایی استان موجب تقویت امر نظارت و اصلاح امور و کارآمدی دستگاه‌های اجرایی می‌شود.

مدیرکل بازرسی گیلان به مشکلات استان اشاره کرد و ادامه داد: اجرای غیر کارشناسی طرح مکانیزاسیون کشاورزی و از بین بردن فرصت‌های شغلی موجود در این حوزه از جمله مشکلات این بخش است.

وی، سخت‌گیری‌های غیر اصولی و غیر متعارف برخی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در اعطای مجوزهای لازم و قانونی برای سرمایه‌گذاران را از دیگر مشکلات استان عنوان کرد.

حسینی گفت: اقبال عمومی مردم به برخی مشاغل تجاری و خدماتی غیر تولیدی، بالابودن نرخ مشارکت اقتصادی که این امر موجب افزایش متقاضی و افراد جویای کار می‌شود، از جمله معضلات استان محسوب می‌شود.

وی،اجرای سیاست‌های غیر کارشناسانه دولت در دهه 60 که ممنوعیت استقرار واحدهای تولیدی‌ و صنعتی در استان‌های شمالی را در برداشت را از دیگر مشکلات و معضلات استان نامید و یادآور شد: برطرف شدن مشکلات موجود گیلان نیازمند کمک و همراهی تمام مسئولان اجرایی و نظارتی است.

مدیر کل بازرسی گیلان، بیکاری بالای 15.1 درصدی گیلان را آسیب بزرگی خواند و خاطرنشان کرد: گیلان ششمین استان برخوردار از معضل بیکاری در کشور است.

وی، بیکاری را یکی از آزار دهنده‌ترین مشکلات گیلان نامید و تصریح کرد: مشکل بیکاری گریبانگیر افراد با سواد و تحصیلکرده است.

حسینی، میانگین اشتغال استان را 27 درصد ذکر کرد و متذکر شد: این رقم در مقایسه با میانگین 36 درصدی کشوری است که این کاهش 6 درصدی موجب بیکاری 6 درصدی در استان شده است.

وی، افزود: این رقم بالای بیکاری زیبنده گیلان با وجود افراد توانمند و مستعد نیست و برطرف شدن این معضل نیازمند عزم جدی و مسئولانه تمام مدیران استانی است/فارس