آخرین خبرهااستان ها

سد مخزنی پل‌رود رودسر آب شرب ۷ شهر بزرگ گیلان را تأمین می‌کند

پل‌رود رودسر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از پیشرفت فیزیکی ۶۹ درصدی سد پلرود رودسر خبر داد و گفت: آبیاری ۲۷ هزار هکتار از شالیزارها و باغات رودسر و املش و تأمین آب شرب ۷ شهر بزرگ شرق گیلان از اهداف اجرای این پروژه است.

 به گزارش تدبیر شرق ,مهندس وحید خرّمی ضمن اعلام خبر پیشرفت ۶۹ درصدی عملیات ساخت سد مخزنی پل‌رود شهرستان رودسر اظهار داشت: با تکمیل این پروژه امکان آبیاری ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالیکاری و باغات شهرستان‌های رودسر و املش و تأمین آب شرب ۷ شهر بزرگ شرق گیلان فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان تأمین آب شرب شهرهای رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله به میزان ۴۰ میلیون متر مکعب در سال را با استفاده از ظرفیت سد پل‌رود مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: علاوه بر کارکردهای یاد شده با تکمیل سد پل‌رود تأمین انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر می‌شود.

مهندس خرّمی سد مخزنی پل‌رود را یکی از طرح‌های بزرگ تأمین آب شرب و کشاورزی استان اعلام کرد و با بیان اینکه مطالعات اولیه آن از سال ۵۶ آغاز شده است تصریح کرد: مطالعات تکمیلی این پروژه نیز بین سال‌های ۶۲ لغایت ۸۴ خاتمه یافت و در سال ۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان اخذ شد.

وی ارتفاع سد پل‌رود را ۱۰۰ متر، حجم مخزن آن را ۱۳۲ میلیون مترمکعب و حجم تنظیم سالانه آن را نیز ۲۰۵ میلیون مترمکعب دانست و در تشریح بیشتر وضعیت این طرح ابراز داشت: عملیات اجرایی پروژه عظیم سد مخزنی پل‌رود رودسر از سال ۸۹ و در ۷ کیلومتری شهر رحیم آباد این شهرستان آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه‌ سفیدرود به واسطه احداث سدهای متعدد در استان‌های بالادست خبر داد و گفت: سد پل‌رود علاوه بر تأمین کامل نیازهای آبی شهرستان رودسر، تأمین کمبود آب بخش زیادی از اراضی انتهایی شبکه آبیاری سفیدرود در شهرستان لنگرود را نیز بر عهده دارد.

مهندس خرّمی نوع سد مخزنی پل‌رود را سد خاکی با هسته نفوذ ناپذیر(GC) اعلام کرد و با بیان اینکه سطح زیر کشت اراضی شالیکاری پس از اجرا و تکمیل این طرح به ۱۸ هزار و ۷۲۰ هکتار می‌رسد عنوان کرد: حجم کل مخزن سد پلرود ۱۳۲ میلیون مترمکعب و مساحت حوزه آبریز طرح نیز بالغ بر هزار و ۶۳۴ کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت تکمیل و بهره‌برداری از سد مخزنی پل‌رود امکان تأمین ۱۴۶ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی و ۴۰ میلیون مترمکعب در حوزه آب شرب و صنعت فراهم می‌شود افزود: سد مخزنی پل‌رود رودسر پیشرفت کار خوبی دارد و امیدواریم با تزریق تدریجی اعتبارات روند ساخت آن سرعت بیشتری بگیرد.

/روابط عمومی آب منطقه ای گیلان

مطالب پیشنهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن