علم و تکنولوژی

بیش از ۲ هزار برنامه «گوگل پلی» خطرناک و آسیب پذیر محسوب می شوند

«گوگل پلی»

بر اساس یک مطالعه جدید بیش از ۲ هزار برنامه یا به عبارتی دقیق تر ۲۰۴۰ برنامه گوگل پلی خطرناک و به شدت آسیب پذیر هستند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این مطالعه که طی دو سال انجام شده، نشان می دهد بسیاری از برنامه های آسیب پذیر مشهور و پر دانلود هستند.

این پژوهش شامل حدود ۱ میلیون اپلیکیشن در گوگل پلی و تعداد زیادی از برنامه های جعلی حاوی نرم افزارهای مخرب است. بسیاری از این برنامه ها حتی برای جلب اعتماد کاربر در ابتدای نصب درخواست دسترسی به داده ها را ندارند. محققان برای استفاده از تمام ۱ میلیون اپلیکیشن، از شبکه های عصبی پیشرفته و یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کردند. الگوریتم مذکور به شکلی تنظیم شده که برای توصیف متون مشابه و آیکون های بصری مشابه به ده هزار نسخه از محبوب ترین برنامه ها در گوگل پلی نگاه کند.

با استفاده از VirusTotal، حدود ۷،۲۴۶ برنامه به عنوان برنامه مخرب پرچم گذاری شده و ۲،۰۴۰ برنامه نیز از برنامه های جعلی و خطرناک به نظر می رسیدند. البته شایان ذکر است که برخی از برنامه هایی که مورد مطالعه قرار گرفته اند پیش از این حذف شده اند و تیم گوگل گزارش داده است که تعداد درخواست های رد شده در سال گذشته بیش از ۵۵ درصد افزایش یافته است و تعلیق برنامه ها نیز تا ۶۶ درصد افزایش یافته است.

/انتخاب

مطالب پیشنهادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن