آخرین خبرهابین الملل

سلاح “فوق مدرن” کره شمالی؛ تلاش «کیم جونگ اون» برای مدرن‌سازی ارتش

تدبیرشرق/تحلیلگران بر این باورند، آزمایش اخیر سلاح “فوق مدرن و تاکتیکی” کره شمالی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد، تسلیحات و ارتش خود را به‌روز کند حتی اگر مذاکرات برای پایان بخشیدن به برنامه هسته‌ای آن ادامه داشته باشد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در این باره آورده است: روز جمعه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از آزمایش این سلاح “فوق مدرن” بازدید کرد و رسانه‌های کره شمالی بدون اعلام جزئیات از این سلاح به عنوان “دیوار فولادی” نام برده اند.

کارشناسان بر این باورند که این آزمایش بخشی از ابتکار کیم برای تغییر جهت از اتکا بر کمیت ارتش پرشمار خود به سمت سلاح‌هایی با فناوری بالا است. آزمایش در عین حال می‌تواند روند مذاکرات را پیچیده کند.

در همین راستا چوی کنگ، معاون مرکز مطالعات سیاسی در سئول اعلام کرد: این آزمایش سلاح فوق مدرن نشان دهنده چشم انداز کره شمالی برای اصلاح ارتش کشورش است. ما باید پیام این آزمایش سلاح “فوق مدرن” را دریابیم.

بر اساس ارزیابی وزارت دفاع سئول، کره شمالی ۵۵۰۰ سیستم چندگانه پرتاب موشک، ۴۳۰۰ تانک، ۲۵۰۰ خودروی زرهی، ۷۰ زیردریایی، ۸۱۰ جنگنده و ۴۳۰ ناو دارد.

چندی قبل مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک آمریکا اعلام کرد: دستکم ۱۳ پایگاه موشکی مخفی در داخل کره شمالی قرار دارد.

کیم از زمان دستیابی به قدرت در سال ۲۰۱۱ به دنبال تولید تسلیحات مدرن و جایگزینی آنها با تسلیحات قدیمی است.

وی در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد: صنعت دفاعی کشور باید توسعه یافته و تولید تسلیحات استراتژیک قدرتمند را در اولویت قرار دهند.

کیم دونگ-یوب کارشناس نظامی در موسسه خاور دور سئول اعلام کرد: این اقدام کیم در راستای اطمینان دادن به ژنرال‌های تندرو نظامی و عموم مردم در کره شمالی است که نسبت به آینده کره شمالی نگران هستند.

وی ادامه داد: زمانیکه کیم اعلام کرد که اقتصاد در اولویت اول قرار دارد و کره شمالی به سمت خلع سلاح هسته‌ای خواهد رفت، بسیاری در ارتش این کشور، این اقدام را انحراف از منافع ملی کره شمالی تلقی کرده و نگرانی‌ها و تردیدهایی دراین‌باره دارند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن