آخرین خبرهااستان ها

یک سوال از مدیرکل بهزیستی گیلان؛ ارائه این آمار متناقض با چه هدفی صورت می گیرد؟!

تدبیرشرق/مدیرکل بهزیستی گیلان امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ها با اشاره به اینکه مراکز اورژانس اجتماعی در استان از ۵ مرکز به ۱۴ مرکز ارتقا یافته است، گفت: مداخله در بحث کودک آزاری سال ۹۵ تعداد ۳۱۶ مورد بود که سال ۹۶ این تعداد به ۵۵۵ مورد رسیده است. همسر آزاری از ۱۹۹ مورد به ۳۰۳ مورد در سال ۹۶ و خودکشی از ۱۱۹ مورد به ۴۴۴ مورد رسیده است.

مدیرکل بهزیستی گیلان امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ها با اشاره به اینکه مراکز اورژانس اجتماعی در استان از ۵ مرکز به ۱۴ مرکز ارتقا یافته است، گفت: مداخله در بحث کودک آزاری سال ۹۵ تعداد ۳۱۶ مورد بود که سال ۹۶ این تعداد به ۵۵۵ مورد رسیده است. همسر آزاری از ۱۹۹ مورد، به ۳۰۳ مورد در سال ۱۳۹۶ و خودکشی از ۱۱۹ مورد به ۴۴۴ مورد رسیده است.

در خصوص آمار ارئه شده توسط پارسی دو نکته قابل تامل وجود دارد.

نخست اینکه پارسی امروز در نشست خبری خود در حالی کودک آزاری را در سال ۹۵، ۳۱۶ مورد و همسر آزاری را در همان سال، ۱۹۹ مورد می داند که خود وی دقیقا یک سال قبل یعنی در ۲۶ تیر ۹۶ تعداد مداخله در کودک آزاری را در سال ۹۵، ۵۹۴ و همسرآزاری را در همان سال ۹۵، ۴۰۶ مورد دانسته بود!  مشخص نیست چگونه آمار همسرآزاری و کودک آزاری در سال ۹۵ به عنوان سالی که گذشته است، در نشست های خبری مدیرکل بهزیستی گیلان کاهش پیدا کرده است!

دوم هم اینکه پارسی از مداخله در ۴۴۴ مورد خودکشی در سال ۹۶ خبر می دهد و البته تعداد این مداخله را در سال ۹۵، ۱۱۹ مورد می خواند. این در حالی است که وی پیش تر در نشست خبری سال ۹۶ تعداد مداخله در خودکشی را در سال ۹۵، ۲۳۱ مورد خوانده بود! با این حال حتی اگر چشم را بر تناقض آماری فاحش در دو نشست خبری امسال و سال گذشته پارسی ببندیم، باید گفت ارائه آماری که حکایت از رشد بیش از دو برابری اقدام به خودکشی طی یک سال (از ۹۵ تا ۹۶) دارد با چه هدفی صورت گرفته است؟

متاسفانه این روزها بسیاری از کانال ها و رسانه های معاند به برجسته کردن اخبار مرتبط با خودکشی شهروندان پرداخته و ضمن نسبت دادن این اخبار ( که بسیاری از آنان غیرمستند، مغرضانه و تنها بر پایه اظهارنظر شاهدان است) به سیاست های داخلی و خارجی، از آن به عنوان ابزاری برای عقده گشایی ها استفاده می کنند. در چنین شرایطی، اظهارنظر یک مسئول دولتی در خصوص رشد چشمگیر اقدام به خودکشی در طی یک سال، چیزی جز تهیه خوراک خبری برای این قبیل رسانه ها نخواهد بود.

جالب آن که حسین نحوی نژاد مدیرکل سابق بهزیستی گیلان و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور پیش تر در واکنش به انتشار فیلمی از تنبیه کودکان مبتلا به اتیسم در مرکز سرای مهربانی رشت، علت مخفی نمودن این موضوع از رسانه ها را جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی بر علیه اهداف نظام جمهوری اسلامی دانسته بود.

حالا اما مدیرکل بهزیستی گیلان به ارائه آماری می پردازد که فارغ از تناقض فاحش آن با آمار ارائه شده توسط وی در زمان مشابه سال گذشته، سیاست و البته صداقت مسئولان سازمان بهزیستی را در ادعایشان مبنی بر جلوگیری از سواستفاده احتمالی رسانه های بیگانه، به چالش می کشد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن