آخرین خبرهااسلایدرسیاسیملی

چه کسی بابت بلایی که هسته‌ای و تحریم‌هایش بر سر اقتصاد ایران آورد، باید عذرخواهی کند؟

نامه سرگشاده صادق زیباکلام به آیت ‌الله جنتی

محضر پرفیض
حضرت آیت‌الله علی جنتی
ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری شیدالله ارکانه

با سلام و تحیات، در اخبار آمده بود که حضرتعالی به‌عنوان ریاست مجلس خبرگان، از آقای رئیس‌جمهور به‌واسطه آنچه «عدم رعایت خط قرمزهای تعیین‌شده از جانب مقام معظم رهبری در جریان توافق هسته‌ای» اعلام فرموده‌اید می‌بایستی عذرخواهی نمایند. این اظهارنظرتان پرسش‌هایی به وجود می‌آورد. نخست آنکه چرا بعد از گذشت نزدیک به سه سال از تصویب برجام، مجلس خبرگان چنین مسئله مهمی را حالا مطرح می‌نمایند؟ ثانیاً، برجام مورد تائید مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس قرارگرفته بوده. اگر خطوط قرمزی رعایت نشده بوده، چگونه مورد تائید قرار گرفته بوده است؟

تندروها در جریان مذاکرات هسته‌ای هر مخالفت و دشمنی که می‌توانستند به عمل آوردند. بعد از تصویب برجام هم از انداختن هر تیغ و تیشه‌ای به منظور جلوگیری از موفقیت آن خودداری نکردند. بعد از خروج آمریکا از برجام هم با آتش زدن پرچم آن در مجلس مسرتشان را نشان دادند. اگر خروج آمریکا را شکست برجام تلقی نماییم، در آن صورت آیا مخالفین دولت آقای روحانی به اندازه نتانیاهو، پادشاه عربستان و ترامپ در شکست برجام نقش نداشته‌اند؟

نکته سوم، کل داستان هسته‌ای برای چندمین بار نشان داد که در نظام ما اساساً چیزی به نام «پاسخگویی» وجود ندارد. هیچ نهاد و دستگاهی موظف به پاسخگویی به این پرسش ساده نیست که آن‌همه بودجه و امکانات که صرف هسته‌ای شد کدام دستاورد را برای کشور به بار آورد؟ میلیاردها دلار درآمد کشور که می‌بایستی صرف بهداشت و درمان، آموزش‌وپرورش، محیط‌زیست، تأمین آب، ایجاد اشتغال و در یک‌کلام صرف رشد و توسعه کشور می‌شد اما به‌پای چاه ویل هسته‌ای ریخته شد، کدام پیشرفت و رشد و توسعه اقتصادی را به بار آورد؟ میلیاردها دلار صرف ساخت فردو، هزاران سانترفیوژ و آب‌سنگین اراک شد. امروز فردو به‌صورت انباری درآمده، سانترفیوژها جمع شده‌اند و اراک هم سیمان شد. اگر نیازی به آن‌ها نبود چرا آن‌همه هزینه صرف ساخت آن‌ها شد؟ اگر لازم بودند پس چرا جمع شده‌اند؟ بهای اورانیوم ۳درصد غنی‌شده در جهان چقدر است و در نطنز چقدر تمام می‌شود؟ برق حاصله از نیروگاه اتمی بوشهر کیلوواتی چقدر تمام می‌شود؟ سازمان انرژی اتمی در مقایسه با سازمان محیط‌زیست کشور چه تعداد پرسنل دارد و بودجه سالیانه آن چقدر است و پرسش‌های دیگری که هیچ‌وقت اجازه مطرح‌شدن نیافتند.

گیریم که همه شکست برجام بر عهده آقای روحانی بوده و آنان که هنوز جوهر برجام خشک نشده بود بر روی موشک‌ها به عبری نوشتند «اسراییل بایستی نابود شود» هیچ نقشی در شکست آن نداشتند و ایشان بایستی از ملت عذرخواهی کند. چه کسی می‌بایستی بابت بلایی که هسته‌ای و تحریم‌هایش بر سر اقتصاد ایران آوردد و هنوز هم دارد می‌آورد عذرخواهی نماید؟

ایام به کام باد
۲۷اردیبهشت۹۷

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن