چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷

فیلم | صخره‌ای ۱۱۰متری که ساعاتی پیش از بیخ گوش زمین گذشت

فیلم | صخره‌ای ۱۱۰متری که ساعاتی پیش از بیخ گوش زمین گذشت

دانش > نجوم – سیارک نسبتا بزرگی، دیروز و در شرایطی که فقط چند ساعت از شناسایی آن گذشته بود، از فاصله ۱۹۲٬۲۰۰ کیلومتری زمین گذشت. این سنگ سرگردان ۲۰۱۸GE3 نام گرفته و بین ۴۸ تا ۱۱۰ متر پهنا دارد.

به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته سیارک نسبتا بزرگی با پهنای ۴۸ تا ۱۰۰ متر از فاصله ۱۹۲٬۲۰۰ کیلومتری زمین گذشت. این فاصله که تقریبا نصف شعاع مداری ماه است، یک روز قبل‌تر (۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین) در برنامه کاوش آسمان کاتالینا (CSS) شناسایی شده بود.

فیلمی که در ادامه می‌بینید، به‌دست مایکل یاگر (Michael Jäger)، عکاس اطریشی گرفته شده و جابه‌جایی این سیارک را که مانند ستاره‌ای از قدر ۱۳ دیده می‌شد، در صورت‌فلکی مار نشان می‌دهد. این سیارک که فعلا ۲۰۱۸GE3 نام گرفته، بزرگ‌ترین سیارکی است که در تاریخ مشاهدات رصدی از چنین فاصله نزدیکی به زمین عبور کرده است.

پژوهشگران ناسا با توجه به شدت بازتاب نور از این سیارک، ابعاد آن را بین ۴۸ تا ۱۱۰ متر برآورد کرده‌اند. با این ابعاد، سیارک ۲۰۱۸GE3 هم‌رده با همان سنگ آسمانی است که سال ۱۹۰۸ (۱۲۸۷) بر فراز سیبری منفجر شد و درختان جنگل‌های سیبری را روی زمین پهن کرد. برای مقایسه، جالب است بدانید سیارکی که فوریه ۲۰۱۳ (بهمن ۱۳۹۱) بر فراز چلیابینسک روسیه منفجر شد و خسارات مالی قابل‌توجهی به بار آورد، حدود ۲۰ متر پهنا داشت. اگر سیارک ۲۰۱۸GE3 در مسیر برخورد با زمین قرار می‌گرفت، نمی‌توانست خسارتی جهانی به بار بیاورد و آسیب‌هایش به همان شعاع چند کیلومتری اطراف محل برخورد محدود می‌ماند.

به نظر می‌رسد این سیارک، مداری بیضوی را به دور خورشید طی می‌کند که اوج آن در کمربند سیارک‌ها (فاصله تقریبی ۲٫۵ واحد نجومی) واقع شده و حضیض آن (کمترین فاصله مداری از خورشید) درون مدار سیاره عطارد قرار گرفته است. برآورد شده که هر گردش مداری آن به دور خورشید ۲٫۵ سال طول می‌کشد.

۵۴۵۴

کانال تدبیرشرق

همچنین بخوانید

جمال خاشقجی

طرح نقشه راه ۳ بندی آمریکا برای عربستان

پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور امروز (سه‌شنبه) با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کردند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *